Коротко та головне про Посилення царського гніту на Наддніпрянщині (1907-1914 рр.) Доба реакції. Товариство українських поступовців. ЗНО
Після придушення революційних виступів влада почала репресувати активних учасників революції (у 1907-1909 рр. 26 тис. засуджених за політичними мотивами). У ряді регіонів було запроваджено надзвичайний стан (Катеринославська, Полтавська, Харківська губернії). Під заборону потрапило проведення демонстрацій, мітингів, зборів. Більшість політичних організацій була позбавлена можливості легальної діяльності.
Посилився тиск на національний рух. Українську мову не можна було використовувати у закладах освіти, припинялась діяльність українських громад, клубів, ліквідовувалися культурно-просвітницькі заклади, зокрема «Просвіти». Так само влада обійшлася з більшістю українських періодичних видань. Згідно з наказом імперського Комітету у справах друку було навіть заборонено вживання термінів «Україна» і «український народ».
За цих обставин представники національного руху створили міжпартійний політичний блок – Товариство українських поступовців (ТУП). Його лідерами були вже відомі серед українства діячі: М. Грушевський, С. Єфремов, В. Винниченко, Є. Чикаленко, С., Петлюра. Тупівці виступали з вимогами українізації освітянських та громадських установ, судів, церковного богослужіння.
Дати
1908 р. – створення Товариства українських поступовців.
1911 р. – поява земств на Правобережній Україні.
Запам’ятайте
Циркуляр П. Столипіна «Про інородців» (1910) – дискримінаційний документ, згідно з яким усі народи імперії, крім російського, вважалися інородцями та були позбавлені права створювати культурно-освітні товариства, клуби, видавати періодику рідною мовою.