Рей Бредбері
«451 градус за Фаренгейтом»
Сюжет роману-антиутопії. Творча історія
«451° за Фаренгейтом» — роман-антиутопія в жанрі наукової фантастики. Уперше його було надруковано 1953 року. Автор присвятив книгу «Донові Конґдону зі вдячністю».
Книга містила 25 000 слів, які було написано впродовж 9 днів ще 1951 року, і коштувала 9 доларів 80 центів. Саме таку суму письменник заплатив за роботу за друкарською машинкою в бібліотеці імені Лоренса Павелла в Каліфонійському Університеті в Лос-Анджелесі (це 20 центів за годину). Поспіх було зумовлено тим, що Бредбері, шукаючи усамітнення (працювати вдома він не мав змоги; згодом іронічно зауважував, що, коли доводилось обирати між письменством й іграми із дочками, обирав останнє), знайшов його саме у згаданій бібліотеці.
Ця книга в багатьох аспектах стала програмовою для Бредбері. Письменник не раз повертався до неї й навіть створив п’єсу за тими самими мотивами.
Він стверджував, що це єдиний науково- фантастичний роман, що вийшов з-під його пера; решту творчості слід вважати приналежною до жанру фентезі.
Назву роману було обрано тому, що нібито за цієї температури самозаймається папір. Насправді папір самозаймається за температури трохи вище 450 градусів, але за Цельсієм. За визнанням Бредбері, помилку було спричинено тим, що під час обрання назви він консультувався з фахівцем пожежної служби, який і сплутав температурні шкали.
Автор описав людей, які втратили зв’язок одне з одним, з природою, з інтелектуальним спадком людства. Люди поспішають на роботу чи з роботи, ніколи не говорячи про те, що вони думають або відчувають, розмовляючи лише про безглузді дрібниці, захоплюючись тільки матеріальними цінностями. Удома вони оточують себе інтерактивним телебаченням, яке проектує зображення одразу на стіни (у які вбудовані кінескопи), і заповнюють свій вільний час переглядом телевізійних передач, нескінченних і безглуздих серіалів. Однак «благополучна», на перший погляд, держава перебуває на порозі тотальної руйнівної війни, якій судилося початися…