“А ви змогли б” аналіз вірша Маяковського допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, художні засоби твору.
“А ви змогли б” Маяковський аналіз
Історія створення: вірш був написаний 1913, через рік після того, як зійшла творча зоря поета.
Автор: Володимир Маяковський
Жанр: громадянська лірика.
Тема вірша: краса людських буднів.
Композиція: Вірш являє собою монолог-звернення ліричного героя до оточуючих. Розповідь героя не ділиться на частини за змістом. Автор, як намистини, нанизує прекрасні асоціації, які викликають у нього звичайні речі. На строфи твір не ділиться.
Віршований розмір: чотиристопний ямб, римування перехресне.
Художні засоби вірша “А ви змогли б”:
Метафори – «я сразу смазал карту будня, плеснувши краску из стакана», «косые скулы океана», «зовы новых губ», «флейта водосточных труб».
Епітети – «жестяная рыба», «новые губы».
У рядках цього вірша Маяковського розкривається тема краси навколишнього світу. У зв’язку з нею реалізується ідея про те, що людина сама вирішує, як їй сприймати світ: як сірі будні або як яскраву надихаючу реальність.
Твір написаний від першої особи, що допомагає тонко відчути настрій автора. У центрі вірша ліричний герой, який сприймається читачем як невиправний оптиміст. Уже в перших рядках він розповідає, як розфарбував сірі будні «фарбою зі склянки».
Цю фразу слід сприймати в переносному значенні. Швидше за все, йдеться про те, що герой скрасив будні чимось, що приємне його душі.
На розфарбовуванні чоловік не зупинився. Ліричний герой помічає кожну деталь. Асоціації, які виникають у нього в голові, дещо незвичні. Проте, герой не боїться здатися оточуючим диваком. Навпаки, він пишається своїм умінням бачити прекрасне.
В останніх рядках герой звертається до інших людей. Він запитує, чи вміють вони теж бачити красу в сірих буднях.