Аналіз «Батьки і діти» Тургенєв

Аналіз роману «Батьки і діти» Івана Тургенєва — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Тургенєв Іван Сергійович

Назва: Батьки і діти

Кількість сторінок: 288

Жанр: Роман

Роки написання: 1860-1861 роки

«Батьки і діти» – один з найзнаменитіших романів Тургенєва, в основу якого лягло протистояння двох поколінь, різних за своїми поглядами, життєвим цінностям і філософським ідеям.

 

Час і місце сюжету

Дія роману відбувається в маєтку Мар’їно навесні і влітку 1859 року, напередодні селянської реформи 1861 року. Це був час великих змін, коли дворянство як клас поступалося місцем поколінню молодих демократів — діячів і реформаторів.

Головні герої

  • Євген Базаров – молода людина, лікар-початківець, розумна, холодна, розважлива людина, нігіліст.
  • Аркадій Кірсанов – випускник університету, друг Базарова, який опинився під впливом його ідей, але на ділі — романтик, добрий, м’який юнак.
  • Микола Петрович Кірсанов – батько Аркадія, вдівець, поміщик, доброзичлива, миролюбна людина.
  • Павло Петрович Кірсанов – брат Миколи Петровича, в минулому світська людина і офіцер, самолюбний, гордий аристократ.
  • Анна Сергіївна Одинцова – молода багата вдова, красива, розумна, незалежна.
  • Фенечка – молода красива селянка, співмешканка Кірсанова-старшого, яка згодом стала його дружиною.
  • Катя – молодша сестра Анни Сергіївни, добра, розумна дівчина з твердим характером.
  • Батьки Базарова – літні люди, добрі і прості.

Сюжет

Микола Петрович Кірсанов з хвилюванням очікує приїзду сина Аркадія, який закінчив університет в Петербурзі. Будучи вдівцем, він бачить в єдиному сина сенс свого життя і мріє, що він вибере кар’єру військового. Аркадій приїжджає не один, а зі своїм приятелем, Євгеном Базаровим – вельми самовпевненим хлопцем, початківцем доктором.

У будинку Кірсанових Євген знайомиться з братом Миколи Петровича, Павлом Петровичем, і між ними відразу ж виникає взаємна неприязнь. Вже наступного дня вони вступають у словесну перепалку, винуватцем якої є Кірсанов-старший. Базаров не хоче конфліктувати, але і відмовлятися від своїх життєвих переконань також не збирається. Він не сумнівається в тому, що хімія набагато важливіше мистецтва і найбільшу цінність має практичний підхід. Молода людина пишається тим, що не залежить від почуттів і емоцій, і вважає, що всі люди схожі, як дерева в лісі.

Павлу Петровичу претить нігілізм Базарова. Він вважає, що це необґрунтоване і вельми зухвале вчення, яке не має під собою ніякої бази. Бажаючи згладити виниклу напругу, Аркадій розповідає другу історію життя свого дядечка. Колись Павло Петрович був блискучим офіцером з великим майбутнім. Однак зв’язок зі світською красунею абсолютно змінила сутність Павла Петровича, який після завершення роману був розчарований, спустошений. Від колишнього залишилися лише бездоганна вишуканість манер і тяга до всього англійського.

Молоді люди відправляються в губернське місто, де Аркадій знайомить друга з Анною Одинцовою – Молодий, красивою і багатою вдовою.

Між Базаровим і Ганною Сергіївною відразу ж виникає тяжіння, проте молода людина вважає, що незвідане досі почуття порушить його спокій, і відправляється в маєток свого батька. Він боїться, що любов до жінки поневолить його розум і волю. Однак у батька Євген витримує всього пару днів і повертається в Мар’їно.

Базаров починає проявляти інтерес до Фенечке – Молодий привабливою співмешканці Кірсанова-старшого. Про це стає відомо його братові, Павлу Петровичу, і той викликає Євгена на дуель. На щастя, обходиться без жертв, і після цієї історії Микола Петрович вирішує нарешті одружитися з Фенечкою.

Тим часом у Аркадія розвиваються відносини з Катею, молодшою сестрою Анни Одинцової. Базаров повертається в отчий будинок, де приступає до лікарської практики. Під час розтину трупа він заражається черевним тифом. Перед смертю він змінює свої погляди на життя і встигає зізнатися Ганні Сергіївні в любові.

Через півроку в невеликій сільській церкві вінчають відразу дві пари: Аркадія з Катею і Миколи Петровича з Фенечкою. Згодом Аркадій стає зразковим сім’янином і дбайливим господарем, Микола Петрович знаходить себе на громадському терені, а Павло Петрович переїжджає за кордон. За могилою Євгена доглядають його батьки-старенькі старички, які моляться за упокій душі свого єдиного сина.

Висновок і свою думку

У своєму творі автор зачіпає стару, як світ, проблему взаємини поколінь, крізь призму якої показана суть протиріч у суспільстві. Книга несе в собі потужний посил-без активної діяльності, бажання розвиватися неможливі прогрес і світле майбутнє. Також письменник багато уваги приділяє темі любові, без якої життя, по суті, позбавляється свого сенсу.

Головна думка

Незмінний конфлікт старого Світу, усталених традицій і новаторських, свіжих ідей і реформ.

Авторські афоризми

“…Руська людина тільки тим і хороший, що він сам про себе прескверного думки…”

“…Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник…”

“…Чому допомогти не можна, про те й говорити соромно…”

“…Стара штука смерть, А кожному знову…”

Тлумачення незрозумілих слів

  • Пан – людина дворянського стану, пан.
  • Протекція – заступництво, впливова підтримка з боку кого-небудь.
  • Тарантас – чотириколісний Кінний візок.
  • Бакенбарди – смужки волосся, що залишаються при голінні між скронями і ротом.
  • Трійка – старовинна упряжка коней.
  • Ямщик – візник, кучер на ямських, поштових конях.

Нові слова

  • Нігілізм – філософія заперечення, що ставить під сумнів загальноприйняті цінності, ідеали, норми моральності, культури.
  • Провінція – позначення населеного пункту, віддаленого від столиці або великого міста.
  • Колодязь – вирита в землі глибока яма, що служить для добування води.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: