Аналіз «Лихо з розуму» Грибоєдов

Аналіз твору «Лихо з розуму» Грибоєдова Олександра — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Грибоєдов Олександр Сергійович

Назва: Горе від розуму

Число сторінок: 136

Жанр: Комедія

Рік написання: 1822-1824 рр

«Лихо з розуму» – один з кращих творів О.С. Грибоєдова, який являє собою сатиру на московське суспільство першої половини XIX століття.

 

Час і місце дії

Дія комедії відбувається в Москві, через десять років після війни 1812 року, тобто в 1822 році. Це був період, коли суспільство вимагало змін, і на арені стали з’являтися люди іншої формації, які висували сміливі, новаторські ідеї облаштування соціуму.

Головні герої

  • Чацький Олександр Андрійович – молодий дворянин, людина нового покоління, розумний, гордий, діяльний, цілеспрямований.
  • Фамусов Павло Опанасович – багатий чиновник, поміщик, який понад усе цінує багатство і високі чини, прихильник устоїв, що склалися в суспільстві.
  • Фамусова Софія Павлівна – дочка Павла Опанасовича, красива, добре освічена, чарівна юна дівчина.
  • Молчалін Олексій Степанович – молода, небагата і незнатна людина, особистий секретар Фамусова, звиклий у всьому догоджати людям, що стоять вище нього.
  • Скалозуб Сергій Сергійович – полковник, кар’єрист, багатий, шанований в суспільстві людина, але при цьому вельми обмежений, недалекий.

Сюжет

Молодий дворянин Олександр Андрійович Чацький повернувся на батьківщину після трирічного перебування за кордоном. Він відразу ж відправився до своєї коханої – юної Софії Фамусової, в яку був закоханий з дитинства і мріяв пов’язати з нею свою долю.

Але, всупереч очікуванням Чацького, Софія зустріла його дуже холодно: Софія була закохана в Молчаліна – молодого секретаря її батька, багатого чиновника. Молодий чоловік жив у будинку Фамусових, і закохані ночами влаштовували таємні побачення. Софія не посміла зізнатися Чацькому, що її серце зайняте, і молода людина лише здогадувався, що його наречена в когось закохана. Тим часом Павло Опанасович Фамусов мав свої плани щодо майбутнього дочки і мав намір видати її заміж за Скалозуба – багатого, всіма шанованого, але вельми недалекого «солдафона».

У розмові з Фамусовим Чацький висловлював нові, прогресивні ідеї, критикуючи Старий дворянський уклад життя і висміюючи людей, які женуться за зв’язками, грошима і чинами. Старому Фамусову такі промови були зовсім не до душі. Коли в будинку з’явився Скалозуб, господар постарався відвести його якомога далі від Чацького, який міг зірвати сватання.

Тим часом Софія сама видала себе з головою, непритомнівши, коли дізналася про падіння Молчаліна з коня. Молода людина лише злегка забився. Дочекавшись слушної нагоди, він потайки зізнався в коханні Лізі-красивій служниці Софії, але та не відповіла йому взаємністю.

Фамусов організував званий вечір, на який запросив вершки Московського товариства. Розмовляючи з одним з гостей, Софія жартома назвала Чацького божевільним. Незабаром це стало надбанням всіх присутніх, і, коли з’явився Чацький, ніхто не сумнівався в тому, що молодий чоловік позбавлений розуму.

Після закінчення званої вечері гості роз’їхалися по домівках, і Чацький залишився один у великому залі. Він став свідком того, як Молчалін знову зізнався лізі в коханні. Це визнання почула і Софія і в гніві прогнала обманщика. Своєю чергою, Чацький висловив Софії своє обурення з приводу того, що вона розпустила слух про його божевілля. Тут же з’явився і Фамусов, який почав лаяти дочку за негідну поведінку з чоловіками, обіцяючи вислати її в село. Він також заборонив Чацькому доглядати за Софією, проте молода людина і не збирався цього робити: він був глибоко розчарований у своїй коханій і в московському суспільстві і вирішив назавжди покинути столицю.

Висновок і власна думка

У своєму творі автор підняв важливі соціальні проблеми. Він розкрив нариви сучасного йому суспільства, які перешкоджали розвитку і процвітанню держави: лицемірство, угодництво, поклоніння грошам, чинам, званням. Життєві цінності вищого стану різко контрастували з новаторськими ідеями, які пропонував Чацький, за що він і був оголошений божевільним.

Головна думка

Конфлікт між обдарованою, прогресивною молоддю і представниками так званого фамусовського суспільства, для яких чини, багатство і зв’язки були найважливіше.

Авторські афоризми

“…Блажен, хто вірує, тепло йому на світі!..»

«…Служити б рад, прислуживаться тошно…»

“…І дим Вітчизни нам солодкий і приємний!..»

“…Щасливі годин не спостерігають…»

“…Злі язики страшніші за пістолет…»

Тлумачення незрозумілих слів

  • Амур – бог любові в античній міфології.
  • Господин – ввічлива форма звернення до співрозмовника-чоловіка, що використовувалася в Російській імперії.
  • Започивать – заснути.
  • Ізвольте – дозвольте,
  • Оказія – зручний, сприятливий випадок.
  • Чепець – жіночий головний убір.

Нові слова

  • Анемона – несерйозна, легковажна людина.
  • Скоморох – мандрівний актор, який міг бути одночасно співаком, музикантом, танцюристом, акробатом, фокусником.
  • Дрібниця – щось, що не має ніякої цінності або значення.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: