Аналіз «Майстер і Маргарита» Булгаков

Булгаков “Майстер і Маргарита” аналіз – жанр, сюжет, проблематика, тема та ідея. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

 

“Майстер і Маргарита” аналіз твору

 

Автор: Булгаков

Рік написання: 1929—1940

Жанр “Майстер і Маргарита”:  містичний, філософський, сатиричний, фантастичний, «магічний реалізм»   За формою – роман у романі (Булгаков пише роман про майстра; майстер пише роман про Пілата; Левій Матвій пише про Ієшуа)

Тема “Майстер і Маргарита”:  – Етична відповідальність людини за свої вчинки

Ідея “Майстер і Маргарита”:  – 1) Пошук істини неможливий без терпіння мужності, кохання. В ім’я кохання і віри Маргарита долає страх і перемагає обставини.

2) Хід історії не міняє людську природу: Іуди і Алоїзії існують у всі часи.

3) Письменницький борг – повернути людині віру у високі ідеали, відновити істину всупереч обставинам життя.

У романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» зло виконує функцію добра, перебравши на себе чужі повноваження.

Події  в московській частині роману відбуваються у Страстний тиждень з 1 (середа) по 4 травня 1929 року, а нічний політ доводиться в ніч на Пасхальну неділю 5 травня.

Єршалаїмські події –  суд над Ієшуа і страта відбуваються в п’ятницю 14 нісана. Попутно згадується, що Ієшуа приїхав в Ершалаїм в середу, 12 нісана, а закінчуються єршалаїмські події вранці в суботу 15 нісана. За староєврейським календарем це могло бути у 29-ому р.

 

«Майстер і Маргарита» проблематика:

  • філософські та моральні: існування Бога; морального вибору; взаємин особистості з владою; віри та безвір’‎я; кохання; честі та справедливості; бездуховності, міщанства; співвідношення добра та зла; совісті та мистецтва; кар’‎єризму.

 

«Майстер і Маргарита» герої твору:

Герої «єршалаїмського світу»Реальні герої Москви 1930-х рр.Фантастичні героїГерої, пов’‎язані з темою кохання, мистецтва
Ієшуа, Пілат, Каїфа (первосвященик), Марк Щуробій, Левій Матвій, ЮдаБерліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський, Поплавський та ін.Воланд, Азазелло, Коров’‎єв, кіт Бегемот, ҐеллаМайстер, Маргарита

 

«Майстер і Маргарита» місце та час дій:

Художній час
ТеперішнєМинулеМайбутнє
Москва 30-х роківЄршалаїм(Космос, який відкривається майстру)
Художній простір
Земний світ (мікрокосм)Біблійний світ (символічний)

Космічний світ

(макрокосм)

Москва 30-х років

(зовні — цілком благополучне суспільство, а насправді — світ абсурдного існування, де зникають люди, переслідуються творці, ніхто не вірить у Христа )

Єршалаїм

(зовні — оплот державної влади, а насправді — духовно нице суспільство, втілення насильства, що карає за будь-яку віру, окрім віри в кесаря)

Воланд і його почет (зовні — як люди, а насправді — це диявол і його демони)

·         М.Берліоз – голова МАССОЛІТу

·         Іван Бездомний – поет

·         критик Латунський

·         Степан Лиходєєв – директор вар’єте

·         фін директор – Римський

·         адміністратор Варенуха

·         бухгалтер Ласточкін

·         конферансьє Бенгальський

·         буфетник Андрій Фокич Соков

·         професор психіатрії  Стравінський

·         Никанор Іванович Босий – голова житлового товариства буд. № 302-біс

·         голова акустичної комісії московських театрів Семплеяров

·         Поплавський – дядечко Берліоза

·         Наталя – покоївка Маргарити

·         Микола Іванович –сусід Маргарити

·         Алоїзій Могорич – зрадник майстра

·         Понтій Пілат – прокуратор Іудеї

·         Ієшуа – мандрівний філософ

·         Марк Щуробій – центуріон

·         первосвященик Каїфа

·         Афраній – начальник тайної поліції

·         Левій Матвій – учень Ієшуа

·         Іуда – зрадник

·         Ніза

·         Воланд

·         Азазело

·         Коровєв -Фагот

·         кіт Бегемот

·         Абадонна

Історія створення “Майстер і Маргарита”

Відомо шість редакцій твору. Спершу письменник хотів написати «роман про диявола» — сатиричну фантасмагорію із вставною новелою про Христа і Пілата. Варіанти назв роману були такі: «Чорний маг», «Копито інженера», «Жонглер з копитом», «Син В (…)», «Гастроль (Воланда)», «Інженер з копитом» тощо.

1931—1932 рр. у роман увійшли образи майстра і Маргарити, а 1937—1938 рр. з’явилася остаточна назва — «Майстер і Маргарита».

 

Джерела роману:

Реальні факти життя Булгакова та історії СРСР у 1920—1930 рр. Життя в СРСР у 1920—1930 рр., мистецькі організації, побут городян, репресії, долі митців тощо. Життя Москви та Києва, двох міст, з якими найбільше пов’язана діяльність митця. Враження від творів мистецтва («Демон», «Шестикрилий Серафим» М. Врубеля, полотна В. Васнєцова у Володи-мирському соборі у Києві, художня панорама «Голгофа» тощо).

Книжні. Е. Ренан «Життя Ісуса», Г. Сенкевич «Куди йдеш», А. Франс «Прокуратор Іудеї», Й. В. Ґете «Фауст», Гофман «Малюк Цахес», «Золотий горнець», твори М. Гоголя, філософія В. Соловйова, твори Ф. Достоєвського

Міфологічні. Євангельські легенди про Ісуса Христа, Понтія Пілата, Іуду та ін. Біблійні міфи про Диявола та поєдинок Христа з ним. Слов’янські міфи про відьом, демонів, нечисту силу. Європейські міфи (німецька легенда про народження Пілата, швейцарська легенда про неспокій Пілата і його муки тощо). Апокрифи (різні трактування долі Іуди, Пілата та інших біблійних персонажів)

Філософія Г. Сковороди.

Сковорода Григорій Савич — видатний український філософ-просвітитель, поет. Розробив вчення про дві природи й три світи. • Дві природи — видима й невидима — є у кожній речі чи явищі. Видима відразу впадає у вічі, а невидима — це справжня сутність. Стрижнем філософської теорії Г. Сковороди стала ідея вічного прагнення людини осягнути й збагнути це вище, вічне, невмируще. Все це є у кожному явищі, у кожній речі, але насамперед — у душі людини. Тому пізнавати самого себе — це значить пізнавати людину взагалі. Тривала подорож до найпотаємніших таємниць людського серця — це і є шлях філософа Г. Сковороди

  • Сковорода визнавав Бога як основу вищої моральності, справедливості, гуманності. Всі ці ознаки притаманні істинній людині, яку філософ порівнював з Богом.
  • Три світи у вченні Сковороди — це Всесвіт, Біблія і людина. Всесвіт – макросвіт, зашифрований у світі символічному — Біблії, який належить пізнати людині — мікросвітові. Тобто, у Біблії прихована й сконцентрована уся мудрість Всесвіту, а пізнати її належить людині.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: