Аналіз «Острів скарбів» Стівенсон

Аналіз роману «Острів скарбів» Роберта Луїса Стівенсона — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Роберт Луїс Стівенсон

Назва: Острів скарбів

Кількість сторінок: 273

Жанр: Роман

Рік написання: 1881 рік

«Острів скарбів» – неймовірно захоплюючий пригодницький роман про пошук скарбів, захованих капітаном Флінтом на безлюдному острові.

 

Час і місце

Події роману відбуваються приблизно в середині XVIII століття. Свій початок вони беруть на південному заході Англії, в невеликому трактирі «Адмірал Бенбоу», розташованому неподалік від Брістоля. Потім події переміщаються на таємничий острів, зазначений на карті капітана Флінта.

Головні герої

 • Джим Хокінс – юнак, чесний, правильний, відважний і рішучий.
 • Доктор Девід Лівсі – дуже добрий, справедливий, хоробрий, справжній джентльмен, людина честі.
 • Сквайр Джон Трелоні – багатий землевласник, який профінансував експедицію на острів за скарбами, надмірно балакучий.
 • Капітан Олександр Смоллетт – капітан “Іспаньоли”, досвідчений, відважний моряк.
 • Джон Сільвер – ватажок піратів, неймовірно хитрий, розумний і далекоглядний.
 • Біллі Бонс – пірат, колишній помічник капітана Флінта, власник карти скарбів.
 • Бен Ганн – колишній пірат, якого залишили одного на острові.

Сюжет

У трактирі “Адмірал Бінбоу”, розташованому неподалік від Брістоля, з’явився новий постоялець – літній чоловік зі шрамом на щоці на ім’я Біллі Бонс. Було помітно, що він когось боявся і навіть попросив сина шинкаря, юного Джима Хокінса, відразу ж повідомити йому, як тільки в окрузі з’явиться моряк на дерев’яній нозі.

Однак всі запобіжні заходи не допомогли, і Біллі Бонса відшукали його дружки-gірати. Чоловік повідав Джиму про незліченні скарби покійного капітана Флінта, під командуванням якого він служив. Біллі Бонс боявся, що інші пірати вб’ють його заради вмісту скрині, і так і сталося.

Джим з матір’ю розкрили скриню покійного Біллі, взяли належні їм гроші, а також якийсь згорток і зникли в місті. У згортку виявилася карта з точним місцезнаходженням скарбів капітана Флінта. Джим передав її доктору Лівсі і його другу Трелоні. Чоловіки не зволікаючи купили шхуну» Іспаньола”, найняли команду і вирушили до далекого острова. Джим також опинився на кораблі в якості юнги.

Після прибуття на острів з’ясувалося, що одноногий кок на ім’я Джон Сільвер був ватажком зграї піратів, які опинилися на кораблі під виглядом матросів. Джиму вдалося підслухати їхню розмову: Пірати планували вбити всіх членів екіпажу, як тільки скарби будуть знайдені і доставлені на борт корабля. Джим розповів про змову доктору Лівсі і капітану Смоллетту, і ті розробили план дій.

Пірати на чолі з Сільвером попливли на шлюпці до острова. Разом з ними відправився і Джим. Опинившись на березі, він зник у заростях і незабаром виявив Бена Ганна – колишнього пірата, якого його ж товариші залишили на острові в повній самоті. Йому вдалося вижити, і він перетворився на справжнього дикуна. Бен Ганн розповів своєму новому другові, що пошуки скарбів не приведуть до успіху, тому що він їх переховав.

Тим часом доктору Лівсі, Трелоні, капітану Смоллетту і їх слугам вдалося втекти з корабля і сховатися в невеликому зрубі на острові. Незабаром до них приєднався Джим і розповів про Бена Ганні. Поки невеликий загін мужньо стримував атаку піратів, хлопчик потайки пробрався на»Іспаньолу”.

Йому крупно пощастило: що залишилися на судні Пірати влаштували бійку і повбивали один одного. Джим захопив корабель, сховав його вукромній бухті і повернувся у форт. Там його зловили пірати і разом з ним вирушили на пошуки скарбів..

Прибувши на вказане місце, Пірати побачили лише порожню яму. У люті вони хотіли розтерзати Джима, але йому на допомогу вчасно Приспів доктор Лівсі з підмогою. Друзі завантажили скарб на корабель і відпливли до Англії, залишивши піратів на острові. Після прибуття додому вони чесно розділили між собою знайдені скарби і зажили щасливим життям.

Висновок і власна думка

Щоб домогтися успіху, потрібно діяти рішуче і ніколи не опускати руки, навіть якщо доля підносить неабиякі випробування. Автор хотів показати, що тільки сильна духом, впевнена у своїй правоті людина з чистою душею і палким серцем може протистояти всім життєвим труднощам.

Головна думка

Добро завжди перемагає зло, і справжнім скарбом є не пригорщі золотих монет, а доброта, дружба і взаємовиручка.

Авторські афоризми

“…Справа не в умінні заробити, а в умінні зберегти…”

“…Кажуть, що боягузтво заразлива. Але розумні доводи, навпаки, здатні вселити людині хоробрість…”

“…Людина здатна жити скрізь, куди б його не закинуло…”

“…Команда у нього була відчайдушна. Сам диявол і той не наважився б пуститися з нею у відкрите море…”

Тлумачення незрозумілих слів

 • Пенс – розмінна Англійська монета.
 • Шибениця – пристосування (зазвичай з дерева) для приведення у виконання смертної кари через повішення.
 • Трактир – заїжджий двір з рестораном, зазвичай дешевого класу.
 • Каптан – верхній, переважно чоловічий одяг.
 • Огрядний – важкий, повна людина.
 • Ром – міцний спиртний напій.
 • Трубка – пристосування для куріння спеціально підготовленого і нарізаного тютюну.
 • Перука – штучні або справжні волосся, які надягають на голову, як шапка.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: