Аналіз «Пригоди Гекльберрі Фінна» Твен

Аналіз роману «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Марк Твен

Назва: Пригоди Гекльберрі Фінна

Кількість сторінок: 298

Жанр: Роман

Рік написання: 1884 рік

«Пригоди Гекльберрі Фінна» – захоплюючий роман про життя безпритульного хлопчика Гека Фінна, який втік від жорстокого батька. Твір є продовженням роману «Пригоди Тома Сойєра».

 

Час і місце

Дія роману відбувається в другій половині XIX століття на півдні США, ще до початку Громадянської війни. У творі дані яскраві описи невеликих містечок, розташованих уздовж річки Міссісіпі, по якій подорожував головний герой.

Головні герої

 • Гекльберрі Фінн – (Гек) – безпритульний, волелюбний, добродушний хлопчик.
 • Том Сойєр – найкращий друг Гека, великий фантазер, любитель пригод.
 • Вдова Дуглас – добра жінка, яка усиновила Гека, мріяла зробити з нього культурного, гідного людини.
 • Джим – побіжний чорношкірий, добрий, наївний, відданий.
 • Старий Фінн – батько Гека, безпутна людина, п’яниця.
 • Король і Герцог – авантюристи, які подорожували з Геком і Джимом.

Сюжет

Безпритульного Гекльберрі Фінна усиновила вдова Дуглас. Добра жінка хотіла виховати його належним чином: прищепити хороші манери, відучити від брудних лайок і манери плюватися, відправити вчитися в школу. Не дивно, що волелюбному хлопчикові нескінченні настанови дуже швидко набридли, і він мріяв позбутися від такої опіки. Єдиною його втіхою була дружба з безжурним Томом Сойєром, який вічно придумував якісь забави.

Поступово Гек став звикати до нового життя, але трапилася Неждана біда: в місті з’явився батько хлопчика. Це був завзятий пропойца, жорстокий чоловік, який в нетверезому стані бив сина і всіляко знущався з нього. Переляканий Гек відправився до судді Тетчеру і віддав йому всі свої гроші, щоб їх не забрав батько.

Незабаром Старий Фінн з’явився до сина. Він був явно незадоволений тим, яке життя він вів у тітоньки Дуглас. Будучи пропащою людиною, він не хотів, щоб син навчався і став освіченим. Батько викрав Гека і відвіз його в лісову хатину, де тримав його під замком. Спочатку хлопчик пручався, але потім повернувся до способу життя, який вів раніше. Коли п’яний Старий кинувся на сина з ножем, Гек зрозумів, що пора давати деру. Він зник на човні, попередньо інсценувавши власну смерть.

Гек доплив до відокремленого острова і оселився там. На місці він виявив біглого Джима і запропонував йому жити разом. Одного разу приятелі натрапили на плаваючий будинок, всередині якого опинився мрець. Взявши необхідні речі, друзі поспішили поплисти подалі від цього моторошного місця.

Гек, мучений невіданням, переодягнувся дівчинкою і відправився на розвідку в місто. Він дізнався, що всі вважають винним у його смерті старого Фінна або чорношкірого Джима. За упіймання цих двох підозрюваних влада пообіцяла щедру нагороду. Гек, злякавшись за одного, поспішив повернутися і поплисти подалі з острова. Тепер хлопчик став більш обережним і всіляко прикривав свого чорношкірого друга.

Під час своїх мандрів Гек і Джим зустріли двох авантюристів, які іменували себе не інакше як Король і Герцог. Хлопчика веселили їх витівки, але коли злочинці вирішили самим безсовісним чином обдурити трьох сиріт, він запротестував. У підсумку Гек зірвав добре продуману операцію шахраїв. Рятуючись від їх помсти, хлопчик звернувся за допомогою до свого вірного друга того Сойєра. Завдяки винахідливості Тома все обійшлося благополучно. Коли ж хлопці повернулися додому, вони дізналися про смерть вдови Дуглас. У своєму заповіті ця добра жінка звільняла Джима від рабства.

Висновок і власна думка

Життя Гека складно назвати безхмарним. З ранніх років він не бачив нічого, крім нескінченних п’яних витівок свого жорстокого батька. Однак його душа не розлютилася, не зачерствіла. Це був добрий хлопчик з чистим серцем, який ніколи не кидав своїх друзів у біді. Він завжди чинив по совісті, навіть якщо його вчинки йшли врозріз з лицемірством дорослих.

Головна думка

Якщо поруч вірний друг, не страшні ніякі пригоди і небезпеки.

Авторські афоризми

“…Це все сміття, погань; і погань ті люди, які своїм друзям сиплють бруд на голову і піднімають їх на сміх…»

“…Що це за план, якщо з ним ніякої метушні не потрібно?..»

“…Будь У мене собака, така настирлива, як совість, я б її отруїв. Місця вона займає більше, ніж всі інші нутрощі, а толку від неї ніякого…»

Тлумачення незрозумілих слів

 • Недогарок – залишок недогорілої свічки.
 • Підкова – пристосування для запобігання копит коня.
 • Диліжанс – Кінний транспортний засіб для міжміського перевезення пасажирів.
 • Вартовий – озброєний вартовий, що виконує бойове завдання з охорони і оборони дорученого йому поста.

Нові слова

 • Тютюн – висушене, подрібнене листя і стебла деяких видів рослин, що вживаються для куріння, нюхання або жування.
 • Трубка – пристосування для куріння спеціально підготовленого і нарізаного тютюну.
 • Зграя – скопище поганих людей, грабіжників, злодіїв, шахраїв.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: