Аналіз «Таємничий острів» Жюль Верн

Аналіз роману «Таємничий острів» Жюля Верна — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Жюль Верн

Назва: Таємничий острів

Кількість сторінок: 608

Жанр: Роман

Рік написання: 1875 рік

«Таємничий острів» – неймовірно захоплюючий роман про пригоди п’ятьох американців, які волею долі опинилися на безлюдному острові.

 

Час і місце

Дія роману відбувається в другій половині XIX століття. Описувані події беруть свій початок в 1865 році в Америці, що перебувала в стані громадянської війни, потім переносяться на безлюдний острів в океані.

Головні герої

 • Сайрес Сміт – талановитий інженер, вчений.
 • Наб – темношкірий слуга Сміта, вірний його помічник.
 • Гедеон Спілет – військовий журналіст, досвідчений мисливець.
 • Пенкроф – бувалий моряк, майстер на всі руки.
 • Герберт Браун – п’ятнадцятирічний хлопчик, Син капітана корабля, на якому плавав Пенкроф.
 • Айртон – колишній злочинець, який змінився в кращу сторону.
 • Даккар – індійський принц, Капітан Немо, який допоміг друзям вибратися з острова.

Сюжет

П’ятеро відважних сіверян зважилися на втечу з Річмонда, який опинився в повній владі жителів півдня. Вони зупинили свій вибір на повітряній кулі, але під час перельоту втікачі потрапили в сильний шторм. В результаті інженер Сайрес Сміт, його слуга Наб, журналіст Гедеон Спілет, моряк Пенкроф і його наступник Харберт Барун опинилися на безлюдному острові.

Пережите випробування згуртувало чоловіків, і вони стали справжньою командою. Завдяки кмітливості, знанням і великій працьовитості героям вдалося облаштувати острів, який вони назвали Лінкольном.

Одного разу, повертаючись з полювання, Колоністи виявили в будинку мавп. Побачивши людей тварини кинулися врозтіч, і тільки один орангутанг залишився на місці. Героям вдалося приручити його, і незабаром примат, якого назвали Дядечко Юп, став їх справжнім другом і помічником.

Якось раз чоловіки виявили коробку з різними речами, серед яких була карта із зображенням сусіднього острова табір. Моряк Пенкроф вирішив обстежити його, і друзі приступили до будівництва плавального засобу. Під час його випробування вони відшукали пляшку з посланням, в якому незнайомець, що залишився на острові табір, волав про допомогу.

Герої прибули на місце і, дійсно, виявили людину, яка перетворилася на справжнього дикуна. Ним виявився колишній злочинець Айртон. Він хотів викрасти вітрильник і зробити з нього піратське судно, але власник корабля в якості покарання залишив його на безлюдному острові.

Незабаром Колоністи стали помічати дивні речі, які наштовхнули їх на думку: Вони не одні на цьому острові. Чоловіки намагалися відшукати незнайомця, який грав з ними в хованки, але з цієї затії нічого не вийшло.

Несподівано поблизу острова здався корабель з чорним прапором. На берег висадилися пірати, і героям довелося вступити з ними в сутичку. Велику допомогу в боротьбі з непроханими гостями їм надав таємничий незнайомець – в іншому випадку розбійники здолали б колоністів. Незабаром таємниця спасителя була розкрита. Ним виявився індійський принц Даккар, який в минулому був відомий як Капітан Немо. Він порадив друзям якомога швидше покинути острів, оскільки на ньому незабаром повинен спалахнути вулкан.

Капітан Немо помер, а жителі острова взялися за будівництво судна, щоб врятуватися від природного лиха. Але вони так і не встигли побудувати корабель: почалося сильне виверження вулкана, в результаті якого Острів опустився в море, і на поверхні залишився лише невеликий риф. Герої жили на ньому деякий час, поки їх не підібрало судно «Дункан».

Мандрівники повернулися на батьківщину, де продали прикраси, що подарував їм Капітан Немо. На вторговані гроші вони придбали велику земельну ділянку, на якій стали жити великою дружною сім’єю.

Висновок і власна думка

У своєму творі автор дає зрозуміти, як важливо володіти корисними навичками і знаннями, які можуть стати в пригоді в будь-який момент. Крім того, на прикладі невеликої групи людей письменник продемонстрував, як важливі для будь-якого суспільства такі якості, як милосердя, взаємовиручка, доброта, дружба.

Головна думка

Знання-сила, яка допоможе людині вижити в будь-яких умовах.

Авторські афоризми

“…Фантазія не знає кордонів, коли вона спирається на віру…”

“…нужда – найкращий учитель у світі…”

“…Людина істота недосконале. Ніколи вона не буває задоволена…”

“…Нічого не треба робити наполовину…”

Тлумачення незрозумілих слів

 • Фут – одиниця виміру довжини в англійській системі мір, рівна 0,3048 м.
 • Аеростат – літальний апарат, наповнений газом легше повітря.
 • Аеронавт – повітроплавець.
 • Кабельтовий – міра довжини, що служить для вимірювання в морі порівняно невеликих відстаней, дорівнює 185,2 м.

Нові слова

 • Барометр – прилад для вимірювання атмосферного тиску.
 • Смерч – атмосферний вихор у вигляді хмарного рукава або хобота діаметром в десятки і сотні метрів.
 • Провізія – продукти харчування, їстівні припаси.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: