Аналіз «Війна і мир» Толстой

Аналіз роману «Війна і мир» Льва Толстого — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Толстой Лев Миколайович

Назва: Війна і мир

Кількість сторінок: 1274

Жанр: Роман-епопея

Рік написання: 1863-1870 рр.

«Війна і мир» – мабуть, найкращий твір Л. М.Толстого. Це об’ємна літературна праця, в якій автору вдалося відобразити життя російського народу в епоху воєн проти Наполеона в 1805—1812 роках.

 

Час і місце дії

Дія роману відбувається на початку XIX століття в Російській імперії. Точкою відліку подій у творі стає 1805 рік. Історія закінчується разом з російсько-французькою війною 1812 року. Географія подій найрізноманітніша: Петербург, Москва, Смоленськ, російські села, Пруссія, Австрія.

Головні герої

 • Андрій Болконський – князь, блискучий офіцер, справжній патріот, високо цінує честь і військову доблесть, людина слова.
 • П’єр Безухов – молодий граф, нерозторопний, сором’язливий, боязкий, який знайшов тихе сімейне щастя з Наташею Ростовою.
 • Наташа Ростова – юна графиня, жива, безпосередня дівчина, яка сильно змінилася після перенесених страждань.
 • Марія Болконська – сестра Андрія, прекрасно освічена дівчина, скромна, чиста, благородна, жертовна.
 • Микола Ростов – брат Наташі, коханий і згодом чоловік Марії Болконської, скромний, глибоко порядна і відповідальна молода людина.
 • Кутузов Іларіон Михайлович – Головнокомандувач російською армією, що привів країну до перемоги.

Сюжет

У 1805 році на званому вечорі представники вищого суспільства Петербурга обговорювали непросту ситуацію, що склалася в імперії. Багато висловлювали високопарні фрази, називаючи Наполеона чудовиськом, який вирішив завоювати весь світ. І лише дві людини серед присутніх намагалися виправдати дії Бонапарта – це були князь Андрій Болконський і його друг П’єр, майбутній граф Безухов.

У будинку графа Ростова панувало нестримні веселощі: відзначали іменини його дружини і молодшої дочки Наташі. Сім’я була велика і дуже дружна. Крім дітей-віри, Миколи, Наташі і Петра – в будинку жила племінниця Соня.

Коли почалася війна з Наполеоном, російський народ буквально захлеснула хвиля загального патріотизму. Дворяни нарівні з простими людьми прагнули стати на захист Батьківщини від французьких загарбників.

У цей період в житті Андрія Болконського відбулося чимало доленосних подій. При пологах померла його молода дружина, подарувавши Болконському спадкоємця. Князь занурився в меланхолію і лише завдяки знайомству з Наташею Ростовою знову відчув смак до життя. Болконський зробив своїй юній обраниці пропозицію руки і серця, і вона погодилася.

Після смерті батька П’єр отримав графський титул і величезний статок. Він одружився на першій красуні Петербурга Елен Курагіної, але був дуже нещасливий у шлюбі. Бажаючи вилікувати душевні рани, він відправився на війну.

У суспільстві все частіше стали критикувати дії головнокомандувача Кутузова, який віддав наказ російської армії відступати перед французами. Однак з часом стало ясно, що це була хитромудра стратегія, завдяки якій армія Наполеона стала втрачати свої сили. Причиною тому стали суворі російські зими і самовідданість російського народу.

Між Андрієм Болконським і Наташею стався розрив. П’єр приїхав її заспокоїти і незабаром зрозумів, що всім серцем полюбив її. Однак він не міг дати вихід своєму почуттю, оскільки був одружений.

На війні князь Болконський отримав смертельне поранення, і за дивним збігом обставин за ним доглядала Наташа. Вони встигли порозумітися один з одним, і перед смертю Болконський пробачив свою наречену.

У сім’ю ростових також прийшла біда: на війні загинув наймолодший, Петя, і його смерть сильно підкосила колись веселих і життєрадісних батьків. Наташа познайомилася з сестрою Андрія, Марією. З’ясувалося, що дівчину врятував від повсталих селян старший брат Наташі, Микола Ростов.

Після повної поразки французів у головних героїв склалося особисте життя. Марія Болконська вийшла заміж за Миколу Ростова, який зарекомендував себе турботливим чоловіком і батьком. Ставши вдівцем, П’єр Безухов зробив пропозицію Наташі Ростовій, яка на той час також зрозуміла, що любить його. Головні герої роману знайшли щастя, але вони ніколи не забували, якою великою ціною воно їм дісталося…

Висновок і власна думка

У романі автором піднято безліч важливих проблем: любов, дружба, зрада, роль сім’ї в житті людини, патріотизм. Однак автору вдалося їх так віртуозно переплести один з одним, що вкрай складно виділити щось головне. Головні герої твору проходять серйозні випробування, щоб в кінці шляху переосмислити свої цінності і по-новому поглянути на себе, на життя.

Головна думка

Відображення життя всіх станів російського народу, його насущних проблем, особливостей побуту, традицій, життєвих цінностей.

Авторські афоризми

“…Якби всі воювали тільки за своїми переконаннями, війни б не було…»

“…гроші, скільки від них горя на світі!..»

“…дуже легко брати маршалів, сидячи на дивані перед каміном…»

»…немає сильніше тих двох воїнів, терпіння і час; ті все зроблять…”

Тлумачення незрозумілих слів

 • Фрейліна – найближче до правительки особа, її прислуга і берегиня багатьох таємниць.
 • Благодійник – людина, яка надає кому-небудь заступництво з милості.
 • Дерзати – наважуватися, мати сміливість зробити що-небудь.
 • Знати – аристократія.

Нові слова

 • Мундир – військова або цивільна формений парадний верхній одяг з золотим або срібним шиттям.
 • Ентузіаст – людина, якій притаманне натхнення, бажання до активних дій, наснагу.
 • Світський – прийнятий у світлі; вишуканий, витончено-вихований.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: