Аналіз «Вишневий сад» Чехов

Аналіз твору «Вишневий сад» Антона Чехова — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Чехов Антон Павлович

Назва: Вишневий сад

Кількість сторінок: 64

Жанр: Комедія

Рік написання: 1903 рік

«Вишневий сад» – один з найпопулярніших творів А.П. Чехова, що оповідає про розорене дворянське сімейство, яке вимушене продати своє родове гніздо і прекрасний Вишневий сад.

 

Час і місце

Дія п’єси відбувається на початку ХХ століття, в травні, в маєтку Раневських, розташованому десь в глибинці Росії.

Головні герої

  • Раневська Любов Андріївна – поміщиця, вдова, тонко відчуває, але при цьому легковажна, недалекоглядна жінка, яка витратила весь свій статок на коханця.
  • Гаєв Леонід Андрійович – рідний брат Раневської, м’якотіла, нерішуча людина.
  • Лопахін Єрмолай Олексійович – багатий купець, чиї батьки були кріпаками у Раневських, розумний, цілеспрямований, ділова людина, позбавлений сентиментальності.
  • Трофимов Петро – вічний студент, бідний учитель, який мріє про загальне благо.
  • Аня – юна дочка Раневської, захоплена панянка, що опинилася під впливом Трофімова.
  • Варя – прийомна дочка Раневської, що виконує роль економки в маєтку.

Сюжет

Поміщиця Любов Андріївна Раневська і її сімнадцятирічна дочка Аня повернулися з Парижа в родовий маєток. Шість років тому чоловік Раневської помер від пияцтва, і вона зійшлася з іншою людиною. Однак незабаром жінку наздогнала нова біда – її маленький син Гриша потонув у річці. Намагаючись втекти від важких спогадів, Раневська вирушила за кордон, де прожила п’ять років. За цей час вона витратила майже всі свої заощадження. Цьому чимало посприяв і коханий Любові Андріївни, який обібрав її і втік.

У маєтку героїню зустрів її брат Леонід Андрійович Гаєв і прийомна дочка Варя. Вони попередили, що фінансові справи сім’ї настільки погані, що, по всій видимості, доведеться продавати маєток і прекрасний Вишневий сад, який довгі роки служив предметом особливої гордості.

Любов Андріївна зустріла в садибі і багатого купця Лопахіна. Коли його батьки були кріпаками у Раневських, сам же він розбагатів, але в душі залишився простим мужиком. Він запропонував поміщиці вихід зі скрутного становища – вирубати сад і здавати землю в оренду дачникам. Однак Раневська не готова була погубити чудовий Вишневий сад, з яким у неї було пов’язано так багато прекрасних спогадів. Гаєв запевнив сестру, що можна роздобути гроші у багатої тітоньки.

Лопахін знову нагадав Раневській про те, що незабаром відбудуться торги і маєток доведеться продати. Єдиний спосіб зберегти його – здавати землю в оренду, але поміщиця і чути про це не хоче. Лопахін здивований тому, якими легковажними і непрактичними, на його думку, виявилися поміщики.

Раневська зустріла Трофімова, який був учителем у її Гриші. Молодий чоловік швидко знайшов спільну мову з Анею і почав переконувати її у своїх ідеалах – потрібно бути вище любові, а найбільшою цінністю є свобода особистості.

Коли настав день торгів, зовсім не до місця Раневська влаштувала в маєтку бал. Вона по-своєму переживала за долю родового гнізда. Багата тітка надіслала п’ятнадцять тисяч рублів, але їх було недостатньо для погашення боргів. Раневська зізналася Трофімову, що хоче повернутися до свого коханця в Париж, але вчитель не розумів її прагнення знову пов’язати себе з негідником і негідником.

Нарешті в будинку з’явився радісний Лопахін і похмурий Гаєв, який тут же закрився в своїй кімнаті. Вишневий сад і маєток купив Лопахін, який знаходився в стані ейфорії від проведеної угоди. Раневська розплакалася, і Аня почала втішати її.

Любов Андріївна все-таки поїхала в Париж. Аня вирішила почати нове життя – закінчити гімназію, піти працювати, багато читати і розвиватися. Лопахін збирався зробити пропозицію Варі, але так і не зважився на цей крок, і дівчина влаштувалася на роботу економкою. Гаєв вибрав кар’єру банківського службовця. Всі покинули садибу, забувши в ній старого вірного слугу Фірса. Чується стукіт сокири – скоро не буде ні вишневого саду, ні маєтку.

Висновок і власна думка

У творі показана Боротьба за Вишневий сад, що став уособленням старого життя, в якій було місце благородству, чистим мріям і надіям, красивим вчинкам. У сучасних же реаліях сад став оцінюватися лише з точки зору комерційного інтересу, і для нового покоління ділків в особі Лопахіна він не представляв естетичної цінності. Настав вік прагматизму, в якому центральне місце зайняли гроші і вигода, залишивши в минулому сімейні та культурні цінності.

Головна думка

Неминуча зміна поколінь, коли на місце старих устоїв, що склалися приходять нові порядки і погляди на життя.

Авторські афоризми

“…Треба тільки почати робити що-небудь, щоб зрозуміти, як мало чесних, порядних людей…”

“…Якщо проти якої-небудь хвороби пропонується дуже багато коштів, то це означає, що хвороба невиліковна…”

“…Вся Росія наш сад. Земля велика і прекрасна, є на ній багато чудових місць…”

“…Голодна собака вірує тільки в м’ясо…”

Тлумачення незрозумілих слів

  • Панночка – дівчина чи дівчинка з дворянської, купецької, міщанської сім’ї.
  • Екіпаж – легкий візок.
  • Конторник – молодший службовець в конторі або іншій установі за письмовою частиною.
  • Змерзла – замерзла, змерзла.
  • Лакей – слуга в панському домі.
  • Маєток – земельне володіння з садибою, маєток.

Нові слова

  • Благоліпність – велична, піднесена Краса.
  • Шаровари – штани, широкі в стегнах.
  • Кріпак – людина, що знаходиться в кріпосній залежності, тобто не має ніяких цивільних і майнових прав.
  • Аукціон – публічний продаж товарів, майна, творів мистецтва та інших об’єктів.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: