Аналіз «Євгеній Онєгін» Пушкін

Аналіз твору «Євгеній Онєгін» Олександра Пушкіна — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Пушкін Олександр Сергійович

Назва: Євгеній Онєгін

Кількість сторінок: 224

Жанр: Роман у віршах

Рік написання: 1823-1830 рр.

«Євгеній Онєгін» – один з найвідоміших творів О. С. Пушкіна, що увійшов в золотий фонд російської літератури. Це історія про нерозділене кохання, яке відбилося на всьому житті головних героїв, історія про честь та гідність.

 

Час і місце дії

Дія роману відбувається в 20-х роках XIX століття в Росії. Спочатку описується життя головного героя в Петербурзі, потім – у відокремленому селі. Фінальна зустріч Онєгіна і Тетяни відбувається через кілька років в Петербурзі.

Головні герої

  • Євген Онєгін – молодий багатий дворянин, прекрасно освічена, красномовна світська людина.
  • Тетяна Ларіна – глибоко духовна, проста, захоплюється романами дівчина, дуже серйозна.
  • Володимир Ленський – юний мрійник, поет, друг Онєгіна.
  • Ольга Ларіна – молодша сестра Тетяни, повна її протилежність, Весела, вітряна кокетка.

Сюжет

До двадцяти чотирьох років знатний дворянин Євген Онєгін, холодний і вітряний марнотратник життя, встиг порядком втомитися від світського суспільства. Йому випала нагода розвіяти нудьгу в селі, куди його запросив важко хворий дядько. По приїзді в глибинку Євген застав родича вже мертвим, і весь спадок старого дісталося єдиному племіннику. Онєгін почав розбиратися зі справами.

У селі Онєгін вів досить відокремлений спосіб життя. Він звів знайомство з юним поетом Ленським, який став для нього прекрасним співрозмовником. Одного разу Ленський запросив друга в будинок Ларіних, щоб познайомити зі своєю нареченою Ольгою. Від нудьги Євген погодився на цю поїздку. У Ларіних він познайомився зі старшою сестрою Ольги, Тетяною, яка відразу ж закохалася в столичного юнака.

Будучи тонкою натурою, чиє уявлення про кохання було почерпнуто з французьких романів, Тетяна написала Онєгіну зворушливе зізнання у своїх почуттях.

Наступного дня молоді люди зустрілися, і Євген холодно відповів, що не готовий до стосунків, і порадив дівчині надалі не бути такою відвертою з малознайомими людьми.

Незабаром через дурну витівку Онєгін і Ленський посварилися. У серцях Володимир викликав свого вчорашнього приятеля на дуель, і той убив його. Після цієї події Онєгін покинув село. Вітряна Ольга недовго сумувала після смерті нареченого і незабаром вийшла заміж. Тетяна часто бувала в спорожнілому будинку Євгена, читала його книги і через деякий час почала розуміти його істинний характер.

Разом з матір’ю Тетяна поїхала в Москву на ярмарок наречених, де вийшла заміж за генерала. Через деякий час на одному з прийомів Онєгін побачив Тетяну – це була все та ж Тетяна, тільки вже впевнена в собі жінка. Несподівано для себе він зрозумів, що гаряче любить її. Євген зізнався їй у своїх почуттях, але Тетяна, яка всі ці роки продовжувала любити його, відмовила: вона поважала чоловіка і не збиралася зраджувати його.

Висновок і власна думка

У своєму творі О.С. Пушкін чесно, без прикрас описав моральні проблеми свого часу, головною з якої став вибір між боргом і особистим щастям. Після довгих роздумів і пошуків самого себе, Онєгін прийшов до висновку, що справжнє щастя – знайти споріднену душу. Він зрозумів, що єдиною такою людиною в його житті була Тетяна, проте до цього моменту молода жінка була вже заміжня. Будучи чесною, цілісною натурою, вона добровільно відмовилася від особистого щастя з Євгеном, щоб не заплямувати честь чоловіка, якого глибоко поважала.

Головна думка

Нерозділена, нещасна любов – вірна подруга чуйних, ранимих, глибоко відчувають людей, які спочатку приречені на страждання. Але в будь-якому випадку людина повинна залишатися чесною.

Авторські афоризми

“…Чим менше жінку ми любимо, тим легше подобаємося ми їй…”

“… І жити поспішає, і відчувати поспішає…”

“…Звичка понад нам дана: Заміна щастю вона…”

“…Ми всі вчилися потроху чого-небудь і як-небудь…”

“…Ми шануємо всіх нулями, а одиницями – себе…”

“…Вони зійшлися. Хвиля і камінь, вірші і проза, лід і полум’я не настільки різні між собою…”

Тлумачення незрозумілих слів

  • Занеміг – захворів, відчув себе погано.
  • Гульвіса – людина, що веде дозвільний, егоїстичний, легковажний спосіб життя.
  • Бал – збори численного товариства осіб обох статей для танців.
  • Мазурка – Польський народний танець.
  • Латинь – Латинська мова, мова стародавніх римлян, вживалася в Римській імперії.
  • Рогоносець – чоловік, якому змінила або систематично змінює його дружина.

Нові слова

  • Спадкоємець – особа, яка вступає в майнові або інші права по смерті іншої особи.
  • Педант – людина, що відрізняється надмірною акуратністю, точністю, формалізмом.
  • Епіграма – невеликий сатиричний вірш, який висміює будь-яку особу або суспільне явище.
  • Епіграф – цитата, що поміщається на чолі твору або його частини з метою вказати його дух, його сенс, ставлення до нього автора.
  • Кокетка – жінка, яка прагне подобатися і привертати увагу чоловіків своєю зовнішністю і манерами.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: