“Безталанна” – Скорочено

І. Карпенко-Карий “Безталанна” скорочено драма в 5 діях нагадає Вам сюжет твору.

 

“Безталанна” Карпенко-Карий стислий переказ (короткий зміст)

 

Головні герої:

 • Іван — старий чоловік, москаль.
 • Софія — його дочка, молода дівчина.
 • Ганна — удова.
 • Гнат — її син, парубок.
 • Варка — дівчина.
 • Параска — дівчина.
 • 1-а, 2-а — дівчата
 • Омелько, Дем’ян, Степан — парубки.
 • Явдоха — хазяйка на вечорницях.
 • 1-й , 2-й — старости.
 • Парубки, дівчата і музики

Дія перша

Хата Явдохи
Починають сходитись на вечорниці парубки. Обговорюють чому це забороняють вечорниці. Виявляється у Вороного згоріло сіно і він поскаржився старшині, що то винні парубки з дівками – за копицями зустрічаються і палять цигарки. Дем’ян сам зізнається, що бачив Варку в обіймах Омелька. Гнат обурюється – невже його кохана могла його так швидко забути? Дем’ян радить йому придивитись до Софії – він підслухав розмову сестри з Софією і дізнався, що вона кохає Гната.
Сходяться дівчата. Явдоха не хоче проводити вечорниці – боїться старшини, але хлопці її вмовляють. Гнат починає залицятись до Софії. Варка намагається зрозуміти що сталось і чому коханий так дивно себе поводить, але Гнат відмахується від неї, до того ж починає чіплятись до Омелька. Ледь не доходить до сварки.
Починають співати, але знадвору чується голос старшини і молодь починає розходитись. Гнат йде за Софією, але Варка його не пускає. Закохані сваряться. В хаті лишається Варка і Степан. Хитрістю дівчина дізнаєтся, що Степан кохає її. Вона також зізнається йому у коханні, але це лиш на зло Гнату. Степан обіцяє заслати старостів, а Варка цьому лиш і рада.

Дія друга

Вулиця. На сцені Варчина хата зліва від глядачів.
Варка увесь день чекає на Гната.
Омелько від Дем’яна дізнається, що Степан вирішив заслати старостів до Варки. Його це дуже дивує, бо він знає, що дівчина кохає Гната. Дем’ян зізнається, що розповів Гнатові як бачив їх з Варкою біля сіна. Але виявляється, що Омелько лиш пожартував з Варкою – дівчина не прийняла його обіймів, відштовхнула і втекла. Хлопці розуміють, що сталась помилка і вирішують розповісти про це Гнату.
Софія розповідає подружці Парасці як до неї залицявся Гнат.
Варка, не дочекавшись Гната вдома, вирішує піти до нього. Омелько і Дем’ян не можуть ніде знайти Гната. В цей же час Гнат приходить до Варки і не застає її вдома. Гнат вирішує, що дівчина проводить час з Омельком. Варка ж думає, що увесь день Гнат у Софії. Зі злості вона вирішує прийняти сватання Степана.
Селом шириться чутка, що наймит Степан засилає старостів до Варки. Дівчата і парубки збираються під вікнами Варки аби осміяти Степана – всі впевнені, що Варка дасть йому гарбуза. Але несподівано для всіх Варка приймає сватання Степана і подає йому рушники.

Дія третя

Минає декілька місяців.
У Гната в хаті.

Варка приходить у гості до Софії. Степана забрали у солдати невдовзі по тому як вони з Варкою одружились. Софія ж щаслива у шлюбі з Гнатом.
Ганна, мати Гната, допікає Софії через кожну дрібницю, але дівчина все терпить. Софія повідомляє Гнату, що вагітна. Гнат дуже радий – він за цей час справді забув Варку і щиро любить Софію. Але одна зустріч з колишньою коханою повертає почуття – Варка кличе Гната до себе.
З міста приїздить Іван – батько Софії. Він вже старий і приїхав доживати віку біля дочки. Ганна цьому зовсім не рада.

Дія четверта

Біля Гнатової хати
Іван намагається щось зашити, але в нього нічого не виходить – погано бачить. Гнат сидить журиться. Приходить Софія і питає в чоловіка що сталось. Він відповідає, що і сам не розуміє. Іван намагається допомогти йому перчинами, що йому колись дав вірменин, який був на самому Афоні. Це не допомагає і Гнат вирішує йти до Цимбала – місцевого знахаря.
Повертається Ганна після сварки з сусідкою за курку. Іван ще більше її роздражнює.
Гнат повертається додому від Цимбала – йому вже легше. Але його перестріває Варка. Гнат розуміє, що досі кохає її і залишається в неї.

Дія п’ята

У Гната у хаті
Ганна знову свариться з Софією. Іван намагається захистити дочку, але Ганна накидається й на нього і ледь чи не виганяє з хати. Іван вирішує йти геть. Софія починає плакати. Приходить Гнат і застає дружину в сльозах. Мати жаліється на неї і через це Гнат починає лютувати. Йому набридли сварки матері і сльози дружини, він йде з дому у шинок.

Софія лишається сама в хаті. До неї приходить Параска і розповідає, що її чоловік часто заходжає до Варки і про це говорить все село. Софія шокована.

Приходить Варка. Софія намагається її вигнати. Вона у великому хвилюванні втрачає свідомість. Варка йде і, зустрівшись з Ганною, повідомляє, що Софія спить. Ганна приходить додому і не піднімає невістки – хоче щоб це побачив син.

Гнат повертається додому п’яний. Він гримає на Софію і штовхає її в бік. Софія прокидається і в істериці просить не чіпати її – вона згодна піти з дому якщо Гнат хоче бути з Варкою. При цих словах Гнат шаленіє. Він кидається на дружину з палицею. Софія вибігає з будинку, а за нею і Гнат. За ними вибігає і Ганна. Доносяться крики. Ганна вбігає в хату і розуміє, що син вбив жінку. Гнат вносить Софію. Вона вже нежива. Входить Іван і оплакує дочку. Гнат розуміє що він накоїв, але вже надто пізно.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: