Детальний Аналіз «Гамлет» Шекспір

“Гамлет” аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет та композиція, проблематика. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

 

Детальний Аналіз

“Гамлет” Вільям Шекспір

 

 

 

ПАСПОРТ

Автор: Вільям Шекспір

Літературний рід: драма

Жанр: філософська трагедія

Дата першої публікації‎: ‎1603

Дата написання‎: ‎1600—1601

Головна тема твору “Гамлет”: злочин заради влади. В її контексті розвиваються теми зради і нещасливого кохання.

 

Провідні мотиви трагедії “Гамлет”:

 • божевілля;
 • зволікання;
 • смерті;
 • заміни;
 • “гнилі”;
 • помсти;
 • тлінності буття.

 

Проблематика твору “Гамлет”:

Автор піднімає проблеми: протиріччя між дійсністю і ідеалом, невідповідності мрії і способу її досягнення, роль особистості в історії людства.

Проблема життя та смерті є лейтмотивом п’єси. Більшість героїв твору помирають, майже всі вони розмірковують про смерть та життя. Важливим моментом для усвідомлення швидкоплинності людського життя є сцени на кладовищі.

Проблема боротьби й бездіяльності. Що краще: змиритися чи боротися зі злом? А чи буває добро з кулаками? чи не перетворюється воно в цей час на зло? Більше питань, ніж відповідей.

Проблема любові та зради. Зрада — поняття, що присутнє у п’єсі майже постійно. На зрадників та шпигунів перетворюються навіть близькі для Гамлета люди. Чому королева зраджує пам’ять батька Гамлета, Офелія — Гамлета, Клавдій — брата, Розенкранц і Ґільденстерн — друга? Зрозуміло одне: справжня любов і зрада — несумісні.

 

Головні герої твору “Гамлет”:

 • Клавдій (король Данії),
 • Гамлет (син короля),
 • Полоній (королівський радник),
 • Гораціо (друг Гамлета),
 • Лаерт (син Полонія),
 • Гертруда (королева Данії, матір Гамлета),
 • Офелія (дочка Полонія),
 • Привид батька Гамлета.

 

“Гамлет” композиція:

1 частина. Зав’язка, п’ять сцен першої дії. Зустріч Гамлета з Привидом, який покладає на Гамлета завдання помститися за підле вбивство;
2 частина. Кульмінація, що отримала назву «мишоловка». Гамлет остаточно переконується у вині Клавдія, сам Клавдій усвідомлює, що його таємниця розкрита, Гамлет розкриває очі Гертруді т.д .;
3 частина. Розв’язка. Дуель Гамлета і Лаерта, смерть Гертруди, Клавдія
Лаерта, Гамлета.

 

“Гамлет” сюжет:

Драматичні події розгортаються за кам’яними стінами королівського замку в Ельсінорі. Сюжет трагедії розповідає про данського принца Гамлета, який мстився за зрадницьке вбивство батька. Від примари молодий Гамлет дізнався, що батько його був убитий під час сну своїм братом Клавдієм, який захопив датський престол і одружився на вдові вбитого Гертруді, матері Гамлета.

Наділений проникливістю і всеосяжним розумом, Гамлет бачить в цій події тривожне знамення часу. Ельсінор став заповідником лицемірства, підступності, зла. Данію ж Гамлет називає в’язницею. Гамлет відчуває трагічну самотність. Його матір стала дружиною головного лиходія, мила Офелія не знаходить в собі сил опиратися волі батька, приятелі дитинства Розенкранц і Гільденстерн готові прислужитися тирану, тільки Гораціо вірний Гамлету і розуміє його.

Гамлет – людина нового часу, людина думки. Роздуми – його природна потреба. У знаменитому монолозі «Бути чи не бути» Гамлет як би зводить рахунки зі своєю власною думкою. Приїзд в Ельсінор бродячих акторів допомагає йому з’ясувати істину. guru.net.ua

Гамлет доручає акторам зіграти п’єсу «Вбивство Гонзаго», в якій обставини в деталях нагадують вбивство батька Гамлета. Клавдій не витримує і в хвилюванні залишає зал для глядачів. Тепер Гамлет точно знає, що Клавдій – убивця. Щоб ввести його в оману, Гамлет надягає на себе личину божевільного. Смертельний удар вражає Клавдія, коли той, сповнений підступності, готовий вчинити нове лиходійство.

У фіналі трагедії молодий норвезький принц Фортінбрас наказує віддати померлому Гамлету військові почесті. Гамлет – герой. Тільки для глядача він вже не герой старовинного сказання, що жив ще в язичницькі часи, а герой нового часу, освічений, розумний, що піднявся на боротьбу проти темного царства себелюбства і підступності.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: