Детальний Аналіз «Дон Кіхот» Сервантес

Аналіз роману «Дон Кіхот» Мігеля де Сервантеса — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Сервантес Мігель де Сааведра

Назва: Дон Кіхот

Кількість сторінок: 1248.

Жанр: Роман

Рік написання: 1 – й том-1605 рік, 2 – й том-1615 рік

«Дон Кіхот» – захоплюючий роман про пригоди благородного мандрівного лицаря Дон Кіхота і його вірного зброєносця Санчо Панси.

 

Час і місце

Дія роману відбувається на початку XVII століття в Іспанії. Події беруть свій початок в селі Ламанчському, а потім – в його околицях.

Головні герої

  • Дон Кіхот – збіднілий дворянин п’ятдесяти років з дуже багатою уявою.
  • Санчо Панса – вірний товариш Дон Кіхота, його зброєносець, прагматичний, хитруватий.
  • Дульсінея Тобоська – проста селянка, яку Дон Кіхот вибрав в якості своєї дами серця.

Сюжет

В одному селі Ламанча жив похилого віку Ідальго Алонсо Кіхано, чиє майно полягало лише в Стародавньому щиті, спис, Хортів Собаці і худій конячці. Найбільшою його слабкістю були лицарські романи, які він читав дні безперервно. Під їх впливом герой вирішив стати мандрівним лицарем, щоб подорожувати по світу, здійснюючи благородні вчинки. Він начистив свої обладунки, назвав свою стару шкапу Росинантом, а себе став іменувати не інакше як Дон Кіхот Ламанчський.

Перш ніж відправитися в похід, Док Кіхот подбав про те, щоб у нього був не просто слуга, а вірний зброєносець. На цю роль він запросив простого селянина Санчо Пансу, який, послухавши розповіді про далекі мандри, із задоволенням втік від своєї дружини. Крім того, у справжнього лицаря повинна була бути дама серця, і нею стала сусідка Альдонса Лоренсо, яку Дон Кіхот нарік Дульсінеєю Тобоської.

Начепивши на себе залізяки, які виконували роль обладунків, і абияк видершись на Росинанта, Дон Кіхот відправився в дорогу в компанії Санчо Панси, що їхав на віслюку. Подорожні зупинилися на заїжджому дворі, де Дон Кіхот зажадав від господаря присвятити його в лицарі. Зметикувавши, що перед ним божевільний, власник таверни поспішив позбутися дивного постояльця, присвятивши його в лицарі за допомогою запотиличника і удару шпаги в спину.

Під час подорожі лицар і його зброєносець побачили вітряні млини. Дон Кіхот не сумнівався, що перед ним стояли жахливі велетні, зачаровані чарівником Фрестоном. Він відважно кинувся битися з млином, але зазнав у цій битві поразки-лопаті млина відкинули його в сторону, зламавши спис.

Через деякий час мандрівникам зустрілося стадо баранів. Дон Кіхот був упевнений, що і цього разу не обійшлося без чаклунства підступного Фрестона, і могутні армії були перетворені в домашніх тварин. Санчо Панса хотів було переконати в цьому лицаря, але марно. Дон Кіхоту не терпілося взяти участь у битві, але він був змушений ретируватися під градом каменів, якими його закидали обурені пастухи.

Мандрівний лицар і його вірний зброєносець ще не раз потрапляли в безглузді ситуації, і оточуючі приймали їх за божевільних. Деякий час родичі утримували Дон Кіхота вдома, але коли він дізнався, що про його пригоди була написана книга, знову відправився в дорогу. Його запросив до себе герцог, який зробив вигляд, що захоплений подвигами лицаря, але насправді лише сміявся над ним. Коли Дон Кіхот зрозумів, що був лише посміховиськом, він захворів від горя. Він написав заповіт, в якому все своє скромне майно заповідав племінниці за умови, що вона ніколи не вийде заміж за мандрівного лицаря.

Висновок і власна думка

Люди вважають Дон Кіхота божевільним тільки тому, що він живе зовсім іншими цінностями і життєвими критеріями, ніж переважна маса. Заради досягнення високих цілей головний герой готовий йти наперекір громадській думці і долати будь-які перешкоди. Він Шляхетний і безкорисливий, але саме ці якості здаються смішними і безглуздими в умовах навколишньої дійсності.

Головна думка

Протистояння фантазій і піднесених ідеалів реаліям життя.

Авторські афоризми

“…Хто не знає міри в балаканині і гострословії, той при першому ж необережному кроці впаде і вдариться в жалюгідне скоморошество. Приборкай свою мову. Обмірковуй і зважуй кожне слово, перш ніж воно зійде у тебе з вуст…”

“…Невдячність-дочка гордості і один з найбільших гріхів, які тільки існують на світі…”

“…Одна з ознак мудрості – не брати силою того, що можна взяти добром…”

“…Кожен з нас – син своїх добрих справ…”

Тлумачення незрозумілих слів

Ідальго – в середньовічній Іспанії людина, що походить з благородної сім’ї.

Лицар – середньовічний почесний дворянський титул в Європі.

Цирульник – перукар, який виконував також деякі обов’язки лікаря.

Ключниця – Посада прислуги, що має на увазі зберігання ключів від усіх замків в будинку.

Забрало – рухома частина шолома, яка служить захистом обличчя і очей.

Нові слова

  • Сухопарий – сухорлявий, худорлявий.
  • Ломака – той, хто кривляється, манить.
  • Шкапа – немічна, Стара або хвора кінь.
  • Сеньйора – форма ввічливого поводження щодо заміжньої жінки в Іспанії.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: