Детальний Аналіз «Ніч перед Різдвом» Гоголь

Аналіз повісті «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Гоголь Микола Васильович

Назва: Ніч перед Різдвом

Кількість сторінок: 96

Жанр: Повість

Рік написання: 1832 рік

«Ніч перед Різдвом» – містична, наповнена чарами і фольклором історія кохання молодого коваля і примхливої, гордої красуні.

 

Час і місце дії

Дія повісті відбувається під час царювання Катерини Другої, у другій половині XVIII століття. Основні події відбуваються на українському хуторі Диканька, розташованому неподалік від Полтави.

Головні герої

  • Вакула – молодий Коваль, художник-самоучка, чесний, рішучий, відважний хлопець.
  • Оксана – примхлива красуня, дочка козака Чуба, кохана Вакули.
  • Чорт – міфічна злісна істота, яка допомогла Вакулі дістати черевички імператриці.
  • Солоха – мати Вакули, відьма, приваблива ще жінка.
  • Чуб – багатий козак, вдівець, батько Оксани.
  • Катерина Друга – імператриця, яка подарувала Вакулі свої туфельки.

Сюжет

Останній день перед Різдвом змінила ясна морозна ніч. Вулиці хутора Диканьки були порожні: пора колядок ще не настала. Несподівано з труби однієї хати вилетіла ніким не помічена відьма. У небі вона зустрілася з чортом, який задумав вкрасти Місяць.

Цей чорт давно тримав зло на місцевого коваля Вакулу, який малював прекрасні картини, в тому числі і на православні теми. Біс вирішив помститися майстру, і це була остання ніч, коли він міг творити злі діяння. Як тільки він вкрав місяць, настала непроглядна темрява, і навіть відьма скрикнула від переляку.

На хуторі найкрасивішою серед дівчат була Оксана, єдина дочка всіма шанованого козака Чуба. Залишившись одна в будинку, вона стала причепурюватися перед дзеркалом, милуючись собою. За цим заняттям її застав коваль Вакула, який був по вуха закоханий в горду красуню.

Тим часом неабияк підпилий Чуб вирішив відвідати відьму Солоху, матір коваля. У неї вже гостював чорт, але, почувши голос козака, поліз в трубу і зронив місяць. На вулиці відразу стало світло, і молодь вибігла на вулицю колядувати. Оксана при всіх заявила, що вийде заміж за Вакулу, якщо той дістане їй черевички самої імператриці. Почувши це, хлопець не на жарт засмутився.

Тим часом в хаті Солохи з’явився черговий гість – сільський голова. Чуб і біс були змушені сховатися в мішках. Шахрайка із задоволенням приймала відвідувачів, і жоден з них не здогадувався про існування конкурентів. Не встиг голова обтрусити одяг, як у двері постукали: це був місцевий Дячок. В результаті всі шанувальники Солохи опинилися в мішках. Вакула, побачивши мішки, вирішив, що це зібране сміття, і вийшов з ними у двір. Помітивши Оксану в натовпі дівчат, він кинув всі мішки, крім одного, і підійшов до своєї коханої. Але гордовита красуня знову висміяла коваля.

Вакула вирішив втопитися з горя. По дорозі він зайшов до Пацюка, який, як говорили, дружив з бісом. Пацюк натякнув хлопцеві, що у нього за спиною в мішку знаходиться чорт. Вакула осідлав біса і відправився в Петербург, до самої імператриці.

Опинившись в Королівському палаці, коваль не розгубився. Він розповів імператриці свою історію, і та, пошкодувавши невдалого закоханого, подарувала йому свої туфельки.

Тим часом на хуторі всі вирішили, що Вакула втопився від нерозділеного кохання. Оксана пошкодувала, що була холодна з хлопцем, який так сильно її любив. Коли ж Вакула повернувся додому цілим і неушкодженим і підніс Оксані черевички самої імператриці, вона з радістю погодилася стати його дружиною.

Висновок і свою думку

Примхлива і горда Оксана думала, що закоханий в неї Вакула буде вічно зносити її глузування і капризи. Коли ж Коваль зник, дівчина зрозуміла, що втратила найважливіше в житті – справжню, щиру любов. Непомітно для себе вона закохалася в Вакулу, і їй вже не потрібні були царицини черевички як доказ любові.

Головна думка

Справжнього кохання не страшні будь-які перешкоди.

Авторські афоризми

“…Місяць величаво піднявся на небо посвітити добрим людям і всьому світу, щоб всім було весело колядувати і славити Христа…»

“…Словом, все лізе в люди! Коли ці люди не будуть метушні!..»

“…ворог людського роду був сам обдурений…»

“…проклята баба! А подивитися на неї – як свята, як ніби і скоромного ніколи не брала в рот…»

Тлумачення незрозумілих слів

  • Трійка – старовинна руська упряжка коней.
  • Шинок – невеликий питний заклад.
  • Заутреня – одне з богослужінь в православній церкві, що здійснюється вранці.
  • Люлька – трубка для куріння.

Нові слова

  • Різдво – одне з головних християнських свят, встановлене на честь народження Ісуса Христа.
  • Сажотрус – фахівець з перевірки та очищення пічних труб, камінів, печей і котлів.
  • Коваль – майстер, що займається обробкою гарячого металу.
  • Коса – сільсокогосподарський ручний інструмент для скошування трави.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: