Детальний Аналіз «Сліпий музикант» Короленко

Аналіз повісті «Сліпий музикант» Володимира Короленка — тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

 

ПАСПОРТ

Автор: Короленко Володимир Галактіонович

Назва: Сліпий музикант

Кількість сторінок: 96

Жанр: Повість

Рік написання: 1886 рік

«Сліпий музикант» – зворушлива історія про сліпого від народження хлопчика, який не замкнувся у своєму горі, а виріс чудовою людиною – доброю, чуйною, милосердною.

 

Час і місце

Дія повісті відбувається в другій половині XIX століття в південно-західній частині України.

Головні герої

  • Петро Попельський – сліпий від народження хлопчик, талановитий музикант, наполеглива, цілеспрямована людина, люблячий чоловік і батько.
  • Евеліна Яскульська – подруга дитинства Петрика, що стала його дружиною, вірна, добра, ніжна дівчина.
  • Максим Яценко – дядько Петра, його вихователь, інвалід, прямолінійний, вимогливий, справедливий.
  • Батьки Петра – добрі, люблячі, турботливі люди.

Сюжет

У багатій родині Попельських, що жила в південно-західному краї, народився хлопчик. Мати відразу запідозрила, що з її сином Петриком щось недобре, і незабаром доктор підтвердив страшний діагноз: хлопчик був народжений сліпим.

Батьки стійко перенесли удар долі. Батько Петрика був доброю людиною, але він був небагатослівний і цілими днями займався господарством. У будинку Попельських жив рідний брат матері – Максим Яценко. Це був сміливий, відважний чоловік, який чимало побачив на своєму віку. Одного разу він поїхав до Італії, і там, борючись проти австрійців, втратив в бою праву ногу і сильно пошкодив ліву руку. Він був змушений повернутися додому і змиритися з гіркою долею каліки, забувши про лихе життя.

Петя підростав, і дядько все більше уваги звертав на свого племінника, який від народження був інвалідом. Максим вирішив зайнятися вихованням хлопчика, щоб виростити з нього справжнього бійця, сильного духом людини. Він часто зустрічав перешкоди з боку матері Петруся, але це не зупиняло: Максим вважав, що зайва ніжність і турбота тільки нашкодять дитині.

Одного разу навесні, гуляючи по березі озера, Петрик втратив свідомість від какофонії різноманітних звуків. Його наставник зрозумів, що хлопчика необхідно вчити осмислювати всі звуки, запам’ятовувати свої враження від них.

Коли Петя почув, як конюх грає на дудці, він теж захотів навчитися так грати. Мати стала навчати Петрика грі на фортепіано, а через деякий час хлопчик самостійно освоїв гру на сопілці. На прохання Максима конюх навчив хлопчика співати народні пісні.

Виховання дядька принесло свої плоди. У віці шести років Петрусь міг самостійно орієнтуватися у своїй кімнаті і навіть їздити верхи на коні. Однак хлопчик дуже страждав від свого вимушено самотності. Незабаром він познайомився з Евеліною – дочкою подружжя Яскульських, що жили по сусідству. Дружба двох дітей була дуже міцною, справжньою і, коли вони підросли, вирішили повінчатися.

Одного разу в будинок Попельських приїхали гості, Петро грав на фортепіано. Його гра була настільки сильною і натхненною, що всі почали пророкувати молодій людині велике майбутнє.

Коли Петро познайомився зі сліпим послушником-дзвонарем, він став все частіше замислюватися про долю сліпих людей. Потай від батьків юнак приєднався до двох сліпців, які пішки йшли до Почаєва. Спілкування з цими простими людьми духовно збагатило Петра, його заколотлива душа була зцілена, і він повернувся в отчий будинок.

Евеліна і Петро повінчалися, у них народився абсолютно здоровий хлопчик. Петро був окрилений народженням первістка. Незабаром він став відомим музикантом, і дядько Максим був присутній на його виступах. Він не сумнівався, що виростив справжню людину.

Висновок і власна думка

Життя не завжди буває справедлива, але, які б випробування не посилала доля, потрібно бути терплячим і радіти тому, що маєш. Щастя знаходиться всередині людини, воно не залежить від зовнішніх проявів. Можна радіти дрібницям, дрібницям і відчувати в повній мірі всю красу і глибину життя. Цю мудрість знайшов головний герой і тим самим позбувся вантажу відчаю і злості.

Головна думка

Фізичний недолік не є перешкодою для того, щоб відчувати і розуміти навколишній світ. Для цього потрібна відкрита душа і чуйне серце.

Авторські афоризми

“…Раз у житті до кожної людини приходить доля і каже: “вибирай”…”

“…Дурна дбайливість, що усуває від нього необхідність зусиль, вбиває в ньому всі шанси на більш повне життя…”

“…Ми, зрячі, бачимо відображення душевних рухів на чужих обличчях і тому привчаємося приховувати свої власні…”

Тлумачення незрозумілих слів

  • Пані – ввічлива форма звернення до співрозмовника-жінки.
  • Млин – механізм для подрібнення чого-небудь.
  • Шляхтич – представник дворянства в Польщі, українських воєводствах і Великому князівстві Литовському.
  • Єретик – людина, думка якої розходиться з вченням церкви.

Нові слова

  • Забуття – неглибока втрата свідомості, безпам’ятство.
  • Офтальмоскоп – прилад для діагностики захворювань і патологій зорового апарату.
  • Забіяка – войовничо налаштована людина, той, хто затіває сварки, бійки.
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: