Коротко та головне про причини та сутність періоду Руїни: від смерті Богдана Хмельницького до розколу України. ЗНО
Руїна – час безперервної боротьби за владу в Україні, занепаду української державності, втрати територіальної цілісності та розподілу її земель між сусідніми країнами.
Причини Руїни:
- смерть Богдана Хмельницького та відсутність нового загальновизнаного лідера;
- розкол у стані козацької старшини з приводу зовнішньополітичної орієнтації та конфлікт її інтересів з інтересами рядових козаків і селян;
- зовнішнє втручання з боку Москви, Польщі, Туреччини та Криму.
Після смерті Б. Хмельницького старшинська рада відсторонила від гетьманських обов’язків молодого Юрія Хмельницького, передавши булаву до рук колишнього генерального писаря Івана Виговського. Спираючись на козацьку верхівку, новий гетьман не користувався підтримкою низів. Невдала спроба відновлення шляхетського землеволодіння на Полтавщині викликала потужне козацько-селянське повстання на чолі з М. Пушкарем та Я. Барабашем. Лише за допомогою найманців гетьман приборкав повстання, під час якого загинуло до 50 тис. осіб.
У зовнішній політиці сподівався налагодити відносини з Польщею. Було укладено Гадяцький договір, що передбачав утворення Великого князівства Руського у складі Польщі, Литви та України об’єднаних на засадах рівноправ’я. Проте польські землевласники отримували право повернути собі володіння, втрачені під час Визвольної війни 1648-1657 рр.
Гадяцький договір Московське царство використало як привід для військової інтервенції, спровокувавши українсько-московську війну. У червні 1659 р. сталася вирішальна битва під Конотопом, де московіти зазнали нищівної поразки. Ця перемога не додала популярності І. Виговському. Антигетьмановські повстання тривали по обидва боки Дніпра. Це змусило І. Виговського восени 1659 р. зректися гетьманства.
Новим гетьманом було затверджено Ю. Хмельницького (1659-1663). Він вирішив поновити союз з Московським царством. Скориставшись недосвідченістю Юрія, московити нав’язали йому Переяславські статті, які складалися з фальсифікованих Московією «Березневих статей» 1654 р. та низки додаткових пунктів, що суттєво обмежували автономію Гетьманщини.
Загальне невдоволення умовами договору змусило Ю. Хмельницького, після поразки росіян у війні з Польщею під Слободищем, перейти на бік останньої. Підтвердженням розриву з Москвою і встановлення союзницьких відносин з поляками став Слободищенський трактат, який фактично відновлював дію Галицького договору. Частина лівобережних полків відмовилася визнавати умови трактату і припинила виконувати накази гетьмана. Ю. Хмельницькому не вдалося відновити контроль над Лівобережжям і на початку 1663 р. він зрікається булави та приймає чернецький постриг.
Дати
1657-1687 рр. – доба Руїни.
16 вересня 1658 р. – Гадяцький договір.
17 жовтня 1659 р. – Переяславські статті.
17 жовтня 1660 р. – Слободищенський трактат.
1663 р. – розкол Гетьманщини на Лівобережну і Правобережну.
Запам’ятайте
Переяславські статті – міжнародний договір між Гетьманщиною і Московським царством. На відміну від «Березневих статей» (1654) значно обмежувалися суверенні права Гетьманщини та посилювався московський вплив на її землях. Так, гетьмана позбавляли права на самостійну зовнішню політику, призначення і звільнення на посади представників козацької старшини. Вибори гетьмана без погодження кандидатур з царським урядом були заборонені, значно зросла чисельність московських військ в Україні. Київський митрополит підпорядковувався московському патріарху.