Коротко та головне про Соціально-економічний розвиток українських земель у 2-й пол. XVII – XVIII ст. ЗНО
Основу економічного розвитку українських земель, як і раніше, становило сільське господарство. Зростаючий попит на продукцію сільського господарства зумовив розширення посівних площ. Тривав процесі зростання великого феодального землеволодіння. Земельні наділи шляхти та старшин ділились на спадкові та рангові (умовні). У 30-х рр. XVIII ст. вже понад 35% земельних угідь знаходилось у приватній власності козацьких старшин. Протягом XVIII ст. на Лівобережжі спостерігалася тенденція збільшення володінь, що належали російським дворянам – О. Меншикову, П. Рум’янцеву, Г. Потьомкіну тощо. Становище рядового козацтва постійно погіршувалося, особливо після заборони «займанщини». З 1783 р. на Лівобережжі та Слобожанщині юридично було запроваджено кріпацтво. На Правобережжі у сер. ХVIII ст. 80% земель належало 40 магнатським родинам (Потоцьких, Яблоновських, Чарторийських).
Серед позитивних тенденцій у сільському господарстві: поширення нових культур (картопля, кукурудза, соняшник, цукрові буряки, нові сорти плодових дерев), початок племінної і селекційної діяльності у тваринництві, спеціалізація районів (Лівобережжя і Слобожанщина – жито, Волинь – пшениця, Полісся – льон).
Значно зросла кількість ремесел (до 300) та їх спеціалізація. Тільки у будівельній справі було відомо до 25 спеціальностей. Ще наприкінці XVII ст. на Лівобережжі було відомо 390 ярмарок, а на Слобожанщині – 271 (Ніженська, Роменська). Великої популярності набули торги, де пропонувався певний товар (Глухів – хліб, Львів – худоба тощо). Часто зустрічалися базари, що збирались 1-2 рази щотижня.
Завдяки розвитку ремесел та торгівлі – урбанізація. Найбільшими містами в останні десятиліття XVIII ст. вважалися Київ (35 тис.), Охтирка (13 тис.), Харків і Ніжин (по 11 тис.), Суми (10 тис.), Полтава (7 тис.). Мешканці міст – міщани, займалися ремеслами, дрібною торгівлею. Сплата податків відбувалася за принципом кругової поруки. Міщани охороняли власні міста та могли виконувати рекрутську повинність. Якщо заощадження міщанина були більшими за 500 руб., він отримував право вступу до купецької гільдії.
Серед промислів провідна роль у млинарства, винокуріння, чумакування. У промисловості з’являються мануфактури з примітивною механізацією (використання сили води, вітру). Найбільшого поширення отримали суконна, текстильна промисловості (Салтівська). До 1790 р. діяло вже 240 мануфактурних виробництв. З 1722 р. починається видобування кам’яного вугілля (Бахмут). У 2-й пол. XVIII ст. відкриваються перші заводи – пороховий у Шостці, «Арсенал» у Києві, ливарний у Херсоні, суднобудівельний у Миколаєві. У XVIII ст. вітчизняна промисловість набуває товарного характеру, водночас Україну позбавили самостійності у зовнішньоекономічних відносинах.
Після скасування гетьманства розпочався процес інкорпорації фінансової системи України до загальноімперських структур. Уже з 1765 р. на Слобожанщині було запроваджено подушне оподаткування, а з 1783 р. на російську систему оподаткування перейшла і Лівобережна Україна.
Дати
1719 р. – відкриття першої мануфактури – Путивльська суконна.
Запам’ятайте
Повстання у Турбаях (1789-1793) – один із найбільш потужних антикріпосницьких виступів селян Лівобережжя у 1-й пол. XVIII ст. Центром повстання стало село Турбаї на Полтавщині, мешканці якого повстали проти кріпосної залежності і навіть на кілька років зуміли встановити козацьке самоуправління. Придушивши повстання, влада виселила турбаївців до таврійських степів. Село було спалене.