Коротко та головне про Початок форсованого наступу на українську автономію у 1-й пол. XVIII ст. ЗНО
Перемога у Полтавській битві надала впевненості Петру І, який перейшов до форсованого наступу на українську автономію. Іван Скоропадський (1708-1722) що змінив на посаді І. Мазепу, став першим гетьманом, з яким російський уряд відмовився укладати нові статті (Рішучий указ). Натомість за діями гетьмана повинен був наглядати царський резидент (наглядач). Гетьманська столиця була перенесена зі зруйнованого Батурина до Глухова, що знаходився поряд з російським кордоном.
Серед інших заходів Петра І щодо обмеження української автономії слід відзначити:
- вся зовнішня торгівля мала відбуватися тільки через російські порти;
- використання українців на найтяжчих роботах (з 1715 по 1721 р. 20 тис. українців працювали на будівництві Ладозького каналу);
- дозвіл на друк лише церковної літератури;
- на посади полковників і сотників козацького війська призначали російських офіцерів-дворян;
- з 1715 р. назву «Гетьманщина» у всіх офіційних документах було змінено на «Малоросію».
У 1722 р. було засновано Малоросійську колегію. До її складу увійшло шість урядовців, які постійно втручалися у діяльність І. Скоропадського та його адміністрації. Після смерті гетьмана, Петро І заборонив обирати його наступника. Наказним (тимчасовим) гетьмацом став П. Полуботок (1722-1724), який намагався відстояти автономію Гетьманщини, звернувшись до імператора з «Коломацькою чолобитною», в якій було вказано численні зловживання Малоросійської колегії. Натомість у Петербурзі П. Полуботка було заарештовано і ув’язнено до Петропавловської фортеці, де він невдовзі помер через тортури.
Проте після смерті Петра І, через посилення загрози з боку Туреччини, російська влада дещо пом’якшує свою позицію щодо України, сподіваючись отримати підтримку козацтва. У 1727 р. було скасовано Малоросійську колегію та відновлено гетьманство. Наступні сім років цю посаду обіймав Д. Апостол, який спробував повернути Україні частину її прав. Відбулося зменшення російського військового представництва, скоротилися податки, розроблено проект судової реформи, створено Нову (Підпільненську) Січ. Водночас імперська влада не бажала повертати українцям їх права у повному обсязі, так і не дозволивши гетьману самостійну зовнішню політику і залишивши за собою право призначення козацької старшини.
Після смерті Д. Апостола у 1734 р. посада гетьмана знову була скасована, цього разу імператрицею Анною Іонівною. Владні повноваження перейшли до «Правління Гетьманського уряду», що було фактичною реінкарнацією Малоросійської колегії.
Дати
1709 р. – «Рішучий указ» Петра І, який робив необов’язковим укладання будь-яких договорів з українськими гетьманами.
1722 р. – заснування Малоросійської колегії.
1727 р. – відновлення гетьманства.
1734 р. – заснування Нової (Підпільненської) Січі.
1734-1750 рр. – діяльність «Правління Гетьманського уряду».
Запам’ятайте
Малоросія – офіційна назва Гетьманщини у російських документах з 1715 р. Територіально охоплювала Київську, Чернігівську, Полтавську та частково Житомирську і Черкаську області.
Автономія – право певного національно-територіального утворення на самостійне здійснення внутрішнього управління. Автономія, як правило, базується на культурній чи етнічній відмінності.