«Гобсек» Сюжет та композиція

«Гобсек» Оноре де Бальзака

Сюжетно-композиційні особливості твору («розповідь у розповіді»)

 

За жанром «Гобсек»соціально-побутова, а ще більшою мірою — філософська повість, у якій переважають елементи реалістичного стилю. Але в ній, як і в решті творів «Людської комедії», відчутні романтичні впливи, її герой від самого початку не звичайна, а майже символічна постать. Він уособлює силу і владу грошей та руйнівний вплив багатства на людську душу.

Повість Бальзака «Гобсек» має оригінальну композицію — «розповідь у розповіді». Спочатку подано присвяту. Автор звертається до свого товариша по Вандомському коледжу — барона Барша де Поноен, згадуючи їхнє спільне захоплення літературою й наголошуючи, що тільки вони не зрадили своєму покликанню. Вочевидь, письменник використав якісь факти, імена з біографії барона й цим підкреслив реалістичну основу свого твору. На першій сторінці він навіть зазначає роки, коли відбувається дія.

Якось у салоні віконтеси де Ґранльє засиділися два гості, що не належали до її родини. Один із них, красивий молодий чоловік, незабаром відкланявся. Віконтеса зробила зауваження своїй дочці Каміллі, що та приділяє надто багато уваги молодому графу де Ресто, а це неприпустимо, адже він не може бути її обранцем через погану репутацію своєї матері.

Адвокат Дервіль, який свого часу зробив велику послугу родині де Ґранльє, повернувши їхні конфісковані під час революції маєтки, і мав її прихильність, помітив розбіжності в поглядах матері й дочки і вирішив розповісти історію про лихваря та родину де Ресто, з’ясувавши перспективи молодого графа на майбутнє.

Дервіль знімав квартиру поряд із одним доволі дивним чоловіком — лихварем Гобсеком. Вік його складно було визначити, як і те, багатим він був чи бідним. Сім’ї та близьких родичів не мав.

Обличчя, що ніби було вилите із бронзи, не виражало ніяких емоцій. Гобсек економив на всьому — на їжі, на опаленні, на візникові, на прислузі. Про його минуле теж нічого не відомо, але було воно, напевно, досить складним і навіть романтичним. Дервіль жив скромно, тому Гобсек його інколи запрошував до себе, і вони розмовляли. Якось старий лихвар розповів, як він розважається, яку владу має над людьми, адже золото править світом. Згадав, що найкрасивіші жінки вищого світу підлещуються і принижуються перед ним, коли потрапляють у боргову залежність від нього, як, наприклад, графиня де Ресто. Згадує лихвар і про просту дівчину Фанні Мальво, що теж заборгувала, тому що відкрила свою справу, але заробляла на прожиття чесною працею швачки. Інколи Гобсек дозволяв Дервілю бути присутнім під час його розмов із відвідувачами. незабаром Дервіль захистив дисертацію і став адвокатом в одній юридичній конторі. Потім переїхав на іншу квартиру. А старий лихвар почав безкоштовно користуватися його послугами. через деякий час хазяїн юридичної контори розтринькав свої статки та змушений був виставити установу на продаж. Дервіль захотів її купити, але грошей не було. Залишалося звернутися до Гобсека. Лихвар погодився дати гроші, але під досить великі відсотки, незважаючи на їхнє приятелювання. І ще й попросив за це щотижня пригощати його обідами. Дервіль незабаром розрахувався з Гобсеком та одружився з Фанні Мальво, яку щиро полюбив. Одного разу на вечірці Дервіль познайомився з відомим у вищому світі графом Максимом де Трай. Той попросив помирити його з Гобсеком. Лихвар прийняв де Трая, але грошей не дав. Тут під’їхала каретою надзвичайно вродлива жінка й запропонувала для застави фамільні діаманти. Гобсек погодився, але дав за них набагато меншу ціну. Дервіль зрозумів, у яку прірву падає ця жінка, графиня де Ресто, через свою згубну пристрасть до молодого гульвіси. Невдовзі до лихваря прийшов чоловік графині й сказав, що все знає про дружину та їхню шахрайську угоду. Дервіль, присутній при цьому, роз’яснив графові де Ресто його становище й повівся щодо нього чесно. Пізніше граф попросив адвоката стати повіреним у його справах. Графиня де Ресто непокоїлася, що чоловік позбавить її позашлюбних дітей спадку, тому нікого до нього не пускала відтоді, як він захворів, і постійно шукала його заповіт.

Вона не посоромилася обшукати покійного, знайшла духівницю й спалила її, не знаючи, що там було згадано всіх її дітей. Маєток перейшов до управління Гобсека, який розумно вів господарство та примножував статки. Дервіль звернувся до Гобсека із проханням допомогти молодому графові де Ресто, інакше йому не бачити коханої Камілли, але лихвар відмовив, сказавши, що ще рано, хай юнак спробує свої сили й поживе за власний рахунок.

Минув час. Одного разу за Дервілем прийшов служник від Гобсека й сказав, що той збирається помирати. Лихвар попросив знайти його далеку родичку та розпорядитися спадком. Коли старого не стало, Дервіль жахнувся, адже в кімнатах гнила купа продуктів, припадали пилом різні коштовні речі, а в каміні під попелом була купа золотих злитків.

Віконтеса де Ґранльє погоджується з вибором дочки, адже молодий граф де Ресто стає багатим. І її тепер не бентежить сумнівна репутація його матері.

У сюжеті повісті О. де Бальзака «Гобсек» наявні всі елементи — експозиція (вечір у домі віконтеси де Ґранльє), зав’язка (втручання в бесіду адвоката Дервіля), розвиток дії (розповідь Дервіля про лихваря Гобсека та його клієнтів), кульмінація (монолог Гобсека про золото і його владу над людьми), розв’язка (смерть Гобсека й зміна думки віконтеси про графа де Ресто як майбутнього зятя).

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: