“Чайковський” Гребінка скорочено читати можна за 5 хвилин, щоб згадати сюжет твору.
Євген Гребінка “Чайковський” стислий переказ
Частина перша
У містечку Пирятин жив полковник Іван з дочкою Мариною. У місто приїхав новий молодий піп Олексій. Вони з Мариною одразу покохали один одного. Та батько дівчини не дозволив бути їм разом.
Олексій пішов на Січ. Там він зустрів свого шкільного друга Грицька Стрижку, який став кошовим на прізвисько Зборовський. Олексія назначили писарем. Під час одного з походів він своєю кмітливістю врятував козацькі чайки від загибелі і прославився так, що про нього склали пісню.
В цей час до козацького війська пробралася переодягнена у козака кохана Олексія Марина. Зустрівшись, закохані проговорили всю ніч. На ранок присутність Марини у таборі була виявлена. Жінкам було категорично заборонено з’являтись і перебувати на Січі, тому на закоханих чекав суд і страта за порушення цього закону. Та їх врятував кошовий Зборовський, давши Олексієві нове ім’я – Чайковський. Сталося це так: на суді кошовий запитав у козацтва, що зібралось хто вчинив злочин. Всі відповіли, що злочин вчинив Олексій Попович. Тоді кошовий нагадав козакам, що вони так і не дали Олексію нового ім’я після бойового хрещення – подвигу, коли Олексій врятував чайки. Зборовський запропонував дати Олексію прізвисько Чайковський, на що козацтво радо погодилось. Винести вирок мали Олексію Поповичу, але тепер такого в таборі немає, є лиш Чайковський, то і судити немає кого. Таким хитрим обманом Зборовський і врятував свого друга і його кохану.
Частина друга
Марина й Олексій одружилися і, покинувши Січ, зажили на хуторі дядька Касьяна (старий осілий козак, який вже відійшов від справ Січі).
Касьян поїхав в Лубни не дочекавшись вістей з Січі. По дорозі він зустрів татарина і побачив татарське військо. Він мчав чимдуж аби попередити людей.
Слуга на прізвище Гадюка в один з вечорів розповідав полковнику (батьку Марини) історію про сім’ю євреїв – мати Рохля, дочка Текля й син Іосель. Вони розбрелися по світу після одного з нападів татар на їхній будинок. Рохля думала, що діти її загинули. Але він не встиг завершити цю історію, бо приїхав Касьян і попередив про наступ татар.
Касьяна заперли в хаті, вважаючи шпигуном. Під час бою з татарами, які намагалися взяти Пирятин, полковника смертельно поранили. Ще один слуга полковника Герцик влаштував так, ніби Іван залишив весь спадок йому.
Приїхавши в гості до Марини й Олексія, Герцик задумав вбити останнього, бо кохав Марину. Але в лісі його вкусила отруйна змія і він став помирати. Лікаря не було, проте знайшлася циганка, яка обіцяла допомогти. Та замість цього вона тільки пришвидшила його смерть – вона ненавиділа усіх, хто був хоч трохи пов’язаний з козацтвом. Вмираючи, Герцик розповів усю правду про себе, свої вчинки, покаявся. Циганка впізнала в ньому свого сина Іоселя. Але рятувати його було пізно – Герцик помер.
Олексій та Марина стали законними спадкоємцями майна полковника. Олексія назначили на сотника Пирятину.