Гуманізм Гомерівського епосу
План відповіді:
- Ідеал людини для давніх греків.
- Зовнішня і внутрішня краса гомерівських героїв у поемі «Іліада».
- Одіссей і Пенелопа — античні герої поеми Гомера «Одіссея».
Давні греки вірили в людину, вважали її найпрекраснішою з усіх земних істот — вона сильна, горда, красива, шляхетна. Ідеалом людини для давніх греків став герой, який усім серцем був відданий своїй вітчизні і міг пожертвувати заради неї усім, навіть життям. Мужність і відданість героя повинні поєднуватися з високими моральними якостями. Такими є персонажі міфів (боги, герої, титани) та літературні образи, створені на основі цих міфів.
Поеми «Іліада» й «Одіссея» Гомера відбивають ідеал поведінки людини, її місце в суспільстві. В «Іліаді» Гомер не тільки розповідає про захоплюючі події, а й окреслює різні типи людських характерів. Його герої не просто красиві зовні, а й наділені внутрішньою красою, що виражається у їхніх вчинках.
Могутнього і запального велетня Ахілла, якому невідоме почуття страху, Гомер зображує у різних ситуаціях: на народних зборах, у бою, в тузі за загиблим другом. Окрім мужності й сили, Ахіллу притаманні також почуття справедливості, власної гідності та героїчної честі. Саме він скликає військо на раду через негідну поведінку Агамемнона, який не бажає підкоритися рішенню народних зборів щодо його полонянки — доньки старого Хріса. Ахіллу властиве почуття вірності своїм друзям, смерть Патрокла змушує його повернутися у військо.
Ахілл благородний і водночас жорстокий, як варвар. Він глумиться з мертвого тіла переможеного Гектора. Але Ахілл здатен на співчуття. Розчулений горем старого Пріама, він віддає йому тіло сина і обіцяє призупинити війну, щоб троянці могли поховати свого ватажка. Гектор, як і інші герої, неухильно дотримуються кодексу честі: він очолює свій народ у боротьбі за батьківщину, захищаючи троянських жінок і дітей. Для Гектора найвище щастя — боротися і вмерти за Трою. Він показаний як ніжний син, вірний чоловік і люблячий батько. Одна з найзворушливіших сцен поеми — прощання Гектора з дружиною і сином-немовлям біля брами приреченого міста.
Автор займає позицію патріота і гуманіста. Він захоплюється силою і мужністю героїв, їх відданістю дружбі, вітчизні, сім’ї обов’язку. Але разом з тим Гомер сумує за мирними часами, нагадуючи, що війна забирає найкращих. Показовим є опис Ахіллового щита і зокрема картин, вирізьблених на ньому Гефестом. В центрі щита бог Гефест зобразив небо із зірками, сонцем, місяцем. Навколо нього — людське життя: сцени миру і війни, сівба і збір урожаю, праця і свято.
Одіссей — головний герой однойменної поеми — поєднує велику фізичну силу з дипломатичним талантом, мудрістю та кмітливістю. Йому притаманне гостре відчуття батьківщини, любов до роду, сім’ї та коханої дружини. Заради повернення на свій острів Одіссей відмовляється від вічного щастя і безсмертя, які обіцяла йому німфа Каліпсо. З ніжністю зображає автор образ Пенелопи, вірної дружини Одіссея, яка довгі роки чекає свого чоловіка, самовіддано захищаючи свою і його честь.
Таким чином, герої гомерівських поем — сильні, мужні, відважні, горді, мають почуття власної гідності. Вони гуманні, віддані дружбі, коханню, проявляють чуйність, повагу до старості, тобто наділені високими моральними якостями.