«Євгеній Онєгін»: образ автора у романі Пушкіна

«Євгеній Онєгін» Образ автора у романі

Олександра Пушкіна

 

Наявність автора як персонажа твору є характерною особливістю роману у віршах, оскільки саме автор своїм ставленням багато в чому зумовлює суть подій. Цей жанр диктує необхідність не тільки розповісти про долю головних героїв, а й змалювати соціальний фон, картини побуту, природи, народного життя тощо. І саме в цьому разі образ автора є органічною частиною твору.

Автор — ліричний центр оповіді в романі. Він надає неповторної своєрідності композиції і постає перед читачем як автор- персонаж, автор-оповідач і автор — ліричний герой: розповідає про себе, свої переживання, погляди, життя. Він постає співрозмовником читача, дотепним, легким, товариським. Стиль його мовлення — це стиль мислення і мовлення людини культурної, начитаної, життєлюбної, ознайомленої з усіма різновидами рідної мови. Поет легко вживає просторічні вирази, коли це потрібно. Іноді наводить суто літературні приклади, вдається до науки. Загальний тон його оповіді — теплий ліризм і м’яка іронія, які допомагають читачеві зорієнтуватися в перипетіях подій і низці фактів життя, описаних у романі.

У перших розділах роману, розпочатих в умовах суспільно-політичного підйому, авторський голос звучить жартівливо-іронічно, сповнений світлих інтонацій. У подальших розділах (починаючи з п’ятого), написаних після 14 грудня 1825 року, у роки жорстокої реакції, тон автора стає стриманішим, серйозним, а в прикінцевих частинах — глибоко елегійним і драматичним. Уже в першій главі поет уводить у текст низку автобіографічних відступів. Кожна з наступних глав відображає певні факти біографії Пушкіна, включно з його місцезнаходженням у той час, коли тривала робота над твором. Роман у віршах стає романом-щоденником, з якого ми дізнаємося про автора не менше, ніж про його героїв.

Авторські відступи на різні теми — один із найважливіших компонентів твору. Так автор розповідає про власні спогади, а читач його очима бачить деталі побуту дворянського Петербурга, дізнається про смаки, культурний світогляд та інтереси інтелігенції сучасного Пушкіну суспільства. Не випадково роман «Євгеній Онєгін» назвали «енциклопедією російського життя».

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: