Іван Павлов: біографія, внесок у науку, цікаві факти

Ім’я блискучого російського і радянського фізіолога, єдиного вченого, удостоєного за всю історію звання «старійшини фізіологів», видатного мислителя сучасності Івана Петровича Павлова відомо сьогодні у всьому науковому світі. Саме він став творцем термінології та наукових основ учення про умовні рефлекси і ВНД, першим з вітчизняних служителів науки, що одержав у 1904 році високе звання лауреата премії А. Нобеля в галузі фізіології за видатну за своїм значенням роботу з фізіології травлення. У 1907 році вчений вже з світовим ім’ям обраний академіком одного з найстаріших в Росії наукових установ Санкт-Петербурзької академії наук, заснованої особистим указом Петра I. Біографія Івана Павлова буде представлена вашій увазі далі.

 

Родина

Народився майбутній російський вчений Іван Павлов 14 вересня 1849 року. Він був первістком у великому сімействі рязанського православного священика. Всі предки Івана були православними священиками, і батько майбутнього світила науки Петро Дмитрович, роздумуючи про майбутнє свого сина, дав йому добру духовну освіту і виховання. Він готував Івану стезю продовження своєї справи і бачив його тільки священиком.

Мати майбутнього вченого Варвара Іванівна була повністю поглинена турботами про сім’ю і дітей, але з десяти її дітей тільки четверо вийшли в самостійне життя, п’ятеро з них померли немовлятами, а брат Петро, молодий талановитий зоолог, трагічно загинув в 24 роки. Брат Дмитро став професором хімії, інший брат Сергій став за наполяганням батька священиком, сестра Лідія Петрівна вийшла заміж і народила п’ятьох дітей.

Дитинство і юність

З дитинства Іван Петрович мав допитливим розумом, швидко оволодівав знаннями, багато читав і завжди любив зайти в домашню бібліотеку. Батько навчив його ще в дитинстві перечитувати кожну книгу двічі, щоб краще зрозуміти її зміст. Все життя Іван Петрович Павлов прислухався до цієї поради свого батька. Обдарований юнак мав живою уявою, підвищеною емоційністю, допомагав батькам у садових і городніх роботах, любив спостерігати за птахами і мурахами, іншими проявами живого життя.

За бажанням і наполяганням батьків майбутній академік Павлов Іван Петрович поступив в місцевий Рязанське духовне училище і блискуче закінчує його. Освіту свою він продовжує в Рязанської духовної семінарії і згадує все життя про це закладі, що дав характером юнаки міцну духовну і світоглядну основу з великою теплотою.

Роки навчання майбутнього світила науки, Івана Петровича Павлова, збіглися з розвитком у Росії різних галузей природознавства. Свідомо він розвинув свій інтерес до вивчення природи і природознавства, прочитавши пристрасні заклики публіциста Д. І. Писарєва, звернені до російської інтелігенції про необхідність вивчення природи. У період становлення юної особистості, величезний вплив на його світобачення і визначення майбутньої професії справили дві книги. В домашній батьківській бібліотеці майбутній академік Павлов одного разу прочитав книгу Р. Р. Леві «Фізіологія повсякденного життя», яка його сильно зацікавила. Пізніше йому зустрілася інша книга, яка вразила юнака до глибини душі, це була викладена чудовим науковою мовою праця «Рефлекси головного мозку» видатного вченого В. М. Сєченова.

Шлюб вченого

Іван Петрович одружився в 1881 році, взяв у дружини випускницю Петербурзьких Вищих педагогічних курсів Серафиму Василівну Карчевскую. Батько дружини, Василь Авдійович, був досвідченим військовим лікарем, службовцям на кораблях Чорноморського флоту. Мати Серафима Андріївна, дівоцтва Космынина, походила з древнього, але бідного дворянського роду, викладала в місцевій гімназії.

Дружина Серафима Василівна стала після навчання дипломованим вчителем математики, але викладала до одруження всього один рік. Пізніше вона повністю присвятила себе турботам про сім’ю. У шлюбі у Івана Петровича з Серафимою Василівною народилося четверо дітей, первістком був Володимир, з інтервалом у кілька років пізніше народилися Віра, Вітя і Сівби. Перші десять років родина жила дуже скромно на квартирі молодшого брата вченого, Дмитра.

Батьки Івана Петровича так і не змогли прийняти і схвалити цей шлюб, вони вважали Серафиму Василівну, зважаючи бідності її сім’ї, непідходящою парою своєму синові. До часу одруження батьки підібрали Івану Петровичу наречену із забезпеченої сім’ї. Іван все ж наполягав на своєму, і без батьківського благословення вінчався з коханою Серафимою в її рідному Ростові-на-Дону. Необхідну суму на весільне торжество дали рідні Серафими.

 

Інтелектуальна діяльність вченого

У 1870 р. майбутній академік В. П. Павлов вступає на природниче відділення фізмату Петербурзького університету, одночасно з навчанням він працював у науковій лабораторії чудового вченого В. Ф. Ціона, в 1875 р. удостоєна університетської золотої медалі за дослідження нервів підшлункової залози.

Продовжив навчання в Медико-хірургічної академії, успішно поєднував навчання з посадою працівника унікальною за своїм оснащенням лабораторії К. Н. Устимовича. За підсумками свого навчання і наукових досліджень, нагороджується золотою медаллю академії.

З 1879 р. його особисто запрошує талановитий хірург С. П. Боткін для роботи в спеціалізованій клінічній лабораторії, там він займається науковими дослідженнями з фізіології і фармакології.

Дещо пізніше, у 1883 р. академік Павлов захищає блискучу дисертацію, стає доктором медицини, йому присвоюється висока посаду приват-доцента Військово-медичної академії. У цьому науковому закладі він працював майже 45 років, саме тут він провів свої знамениті досліди і дослідження з фізіології травлення, тут же розробляє фундаментальне вчення про рефлекси.

У 1897 р. публікується головний науковий працю Павлова Івана Петровича, який став настільною книгою і практичним керівництвом для вчених-фізіологів всіх країн «Лекції про роботу головних травних залоз». Саме за цю фундаментальну працю він стає в 1904 р. лауреатом премії А. Нобеля. За життя він стає членом багатьох зарубіжних наукових товариств і академій.

 

Роботи І. П. Павлова

Велику увагу в початку свого терену В. П. Павлов приділяв дослідженням фізіології найважливішою в організмі серцево-судинної системи. Він пише дисертацію чудову під загальним найменуванням «Відцентрові нерви серця», що доводить наявність спеціалізованих нервових волокон, що регулюють роботу серця у теплокровних ссавців.

Основною працею його життя є наукові дослідження з фізіології травлення. Він взяв ідею нервизма у В. М. Сєченова (пізніше зацікавила С. П. Боткіна), перевірив її в роботі різних травних органів і розвинув до загальної «регуляторної» функції нервів в роботі організму. У даній області знань він пише фундаментальну працю про значення і функції залоз травлення, заслужив премію А. Нобеля.

В процесі дослідів з травленням собаки Павлов Іван Петрович виходить на надзвичайно цікаву тему про взаємодію організму з різними факторами середовища. Ці дослідження дозволили йому створити у фізіологічній науці абсолютно новий розділ, присвячений ВНД і рефлексів, розробити відповідну термінологію і підготувати основу для подальшого дослідження роботи органів почуттів.

 

Нагороди академіка

1903 р. – медаль Котениуса Німецької академії натуралістів «Леопольдіна».

1904 р. – премія А. Нобеля за видатну працю по фізіології травлення.

1915 р. – медаль Коплі, заснована Лондонським королівським науковим товариством.

1928 р. – Крунианская лекція щорічна премія Лондонського королівського наукового товариства в області біології.

Іван Петрович Павлов і його громадська позиція

Іван Павлов вважав себе завжди російською людиною, усвідомленим і люблячим сином своєї Батьківщини, живе її інтересами, зміцнює її велич і гідність. Багато його листи говорять про побоювання за долю Росії, він висловлював ці тривоги у зв’язку з післяреволюційним терором в країні. Він багато міркував про піддослідних тварин і щиро жалкував про те, що в ім’я інтересів науки часто доводиться жертвувати їх життям.

Нобелівський лауреат Іван Петрович Павлов висловлювався проти надмірної ідеологізації науки і вважав, що постановка наукових методів на основу марксизму є насильством над вченими і науковою думкою. Він багато міркував про релігію. Провівши дитинство в релігійній родині, тим не менш він вважав себе скоріше диалектиком-матеріалістом, безбожником, невіруючим. Вчений писав, що покінчив з впливом релігії на свій характер ще в юності, як тільки став читати серйозні книги, він викинув думки про Бога.

 

Колекціонер

Цікавим фактом про Павлове Івана Петровича є те, що все свідоме життя він був пристрасним і завзятим колекціонером. Спочатку чудовий вчений збирав метеликів і гербарії рослин. Пізніше він зацікавився збиранням унікальних марок і картин російських художників. У його квартирах завжди знаходилося місце кільком полкам з метеликами. Влітку він завжди йшов за місто для полювання на місцевих комах. Він просив всіх знайомих, щоб з різних поїздок йому привозили заморські метеликів.

Занять філателією Іван Петрович також присвячував свій час, він збирав унікальні вітчизняні і зарубіжні марки. До поповненню його чудової колекції залучалися всі близькі, отримують листи з-за кордону. Одного разу для ознайомлення з Інститутом експериментальної медицини, де працював учений, приїхав сіамський принц, якому він розповів про відсутність у нього сіамських марок. Буквально незабаром на його адресу прийшла бандероль з рідкісними сіамськими марками.

Порядок збирання книг в сім’ї Павлових був наступним. Як тільки наступав ювілей будь-якого з членів численної родини, йому дарували зібрання творів різних письменників. З часом у сім’ї накопичилася чудова бібліотека письменників російської та сучасної зарубіжної класики.

Інтерес до колекціонування творів живопису у академіка Павлова формувався поступово, початком його прекрасної колекції послужив портрет його старшого сина Володі, який він викупив у вдови художника Н. Я. Ярошенко. Другим потрясінням в його сприйнятті живопису стала картина Н. Н. Дубовського, що зображує вечірнє море на тлі багаття «Дача в Силламягах». В переломний революційний час 1917 року і наступне за цими епохальними подіями час він зумів зберегти в особистій колекції безцінні полотна Сурікова і Сергєєва, Васнецова і Рєпіна, Маковського та Левітана, Семирадського і Берггольца.

 

Нагороди їм. І. П. Павлова

Вперше наукову премію ім. І. П. Павлова заснували в АН СРСР в 1934 році за видатні наукові праці та дослідження з фізіології, в 1937 р. вперше її лауреатом став Л. А. Орбелі.

До 100-річчя чудового вченого АН СРСР в 1949 році засновує Золоту медаль їм. І. П. Павлова за нові заслуговують уваги праці по вдосконаленню та розвитку його вчення. Вперше нею удостоєний в 1950 р. видатний вчений К. М. Биків за успішну і плідну, багата науковими ідеями і працями продовження справи великого російського фізіолога.

До 125-річного ювілею вченого, урочисто відзначається наукою і суспільством в 1974 р., випущена пам’ятна іменна медаль. Медаль імені великого вченого заснована також Ленінградським суспільством фізіологів. До 150-річного ювілею вченого, що відзначається в 1998 р., «Російською академією природничих наук» заснована срібна іменна медаль за успіхи в розвитку медицини. В став основним містом наукової діяльності вченого Санкт-Петербурзі регулярно проводяться наукові Павлівські читання.

В пам’ять про вченого

Внесок у науку Павлова Івана Петровича дійсно величезний. Його ім’я присвоєно Санкт-Петербурзькому і Рязанському медуниверситетам. Ім’я видатного фізіолога носить пітерський Інститут фізіології РАН, Російське суспільство вчених-фізіологів. Вулиці його імені є в Казані і Рязані, Омську і Волгограді, Самарі і Єкатеринбурзі, Можайську і Краснодарі, Москві і Санкт-Петербурзі.

У рідній для чудового вченого Рязані є будинок-музей В. П. Павлова. Його ім’я носить виявлений у 1923 році В. А. Альбицким малий астероїд (1007) Pawlowia і місячний кратер, літак А320-214 «Аерофлоту» і вантажний пароплав. Ім’я вченого присвоєно пітерському громадському фонду, науковому журналу про ВНД, медуніверситету в болгарському Пловдиві.

Погруддя і пам’ятники блискучому вченому-фізіологу встановлені в рідній Рязані і Санкт-Петербурзі, в Колтушах і Світлогорську Ленінградської області. Пам’ятники вченому є в Армавірі і Києві, Одесі і Сочі, Сухумі та Юрмалі, Туапсе і селищі «Озеро Карачі», в Уфі і «Гарячому ключі».

Пам’ять про видатного російського вченого увічнена випуском двох марок пошти СРСР і трьох фільмів. У післявоєнному 1949 р. на екрани вийшов чудовий фільм про непросту долю вченого «Академік Іван Павлов», у 1984 р. режисер К. Геворкян випустив автобіографічний фільм «Іван Павлов. Пошуки істини». У 1995 р. режисером В. Алимпиевым знята історико-філософська картина «Фізіологія російського життя».

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: