“Яйце-райце” читати скорочено

“Яйце-райце” скорочено українську народну казку можна прочитати нижче.

“Яйце-райце” коротко

Давним-давно царем був жайворонок, а царицею – миша. Було у них поле, на якому вродила пшениця. Ділячи врожай лишилося одне зернятко. Не поступилися вони один одному зерням і миша сказала, що перекусить його навпіл, взяла та й сховалася з ним в нору. Тоді почалася війна між звірами і птахами. Птахи били звірів з повітря, а звірі всіх птахів заганяли на дерева. Увечері стомившись, сіли відпочивати і побачила цариця, що нема між ними комах. Коли прийшла комашня, миша наказала їм вночі залізти на дерева і повідкушувати птахам пір’я з крил.

Вранці цариця звеліла знову воювати.

Птахи хочуть летіти і не можуть, падають на землю, а там звірі їх розривають. Орел побачив таку ситуацію вирішив сидіти на дереві та йшов мисливець і хотів його застрелити. Орел попросив його не вбивати його, бо стане він йому в пригоді. Чоловік повірив орлу, зняв з дерева і приніс додому. Орел сказав, що його треба годувати лише м’ясом до тих пір, доки не виростуть у нього нові крила.

У чоловіка було 2 корови і бичок, щоб вигодувати орла зарізав він одну корову і згодував орлу за рік.

Тоді орел сказав чоловіку, щоб він випустив його  перевірити чи відросли крила. Коли його випустили політав орел пів дня, повернувся і сказав, що мало ще  сили у його крилах, треба й другу корову різати.

За рік історія повторилася. Попросив орел, щоб ще й бичка йому зарізали. За третій рік з’їв орел бичка, випробовуючи крила, літав аж під хмарами. Повернувся до чоловіка і каже: «сідай мені на спину» сів чоловік, орел підняв його до самих хмар і скинув додолу, а підхопив під самою землею.

Чоловік сказав орлу, що думав вже не виживе він. На що птах відповів, що почувався так само, коли мисливець на нього націлявся. Повторив орел маневр з польотами тричі, так як стрілець колись тричі хотів його застрелити. Потім сказав, що тепер вони квити.

І тепер орел хоче показати чоловіку свою господу. Привіз його до свого дядька і сказав, щоб просив чоловік у рідні яйце-райце, якщо хочуть побачити небожа. Та дядько сказав, що краще йому ніколи небожа не бачити, як віддати чоловіку яйце-райце. Тоді орел відвіз його до свого брата і той не проміняв яйце-райце.

Поїхали до батька орла. Той спершу пропонував гроші за сина, та чоловік сказав, що віддасть їм сина лише взамін на яйце-райце. Погодився батько на те. Віддав чоловіку яйце і приказав пильнувати, не розбивати аж доки не побудує високий мур навколо свого подвір’я.

Та дорогою додому ненароком розкололося яйце і почав скот з нього йти і йти та все лісом розбридається, ніяк не може чоловік самотужки зібрати його. Тоді змія каже йому, що допоможе загнати скот назад у яйце, якщо чоловік дасть їй те, що з’явилося там, без нього. Чоловік погодився. Зібрала змія скот назад у яйце, заліпила його.

Повернувся чоловік додому, а у нього син народився. Зажурився чоловік та нема куди дітися, треба якось жити. Загородив мур, розбив яйце, випустив худобу, розбагатів. Син підріс і пішов до змії. А та дала йому таке завдання: за ніч викорчувати луг, переорати, посіяти пшеницю, зібрати урожай і з пшениці тієї хліб спекти, щоб поки змія вранці прокинеться хліб на столі лежав.

Зажурився хлопець, пішов до ставка. Там у стовпі була замурована дочка змії. Спитала вона чому хлопець плаче, він її усе розповів. Тоді вона йому і відповідає, що якщо він на ній одружиться, то допоможе виконати завдання. Хлопець погодився і пішов спати. А вранці поніс паляницю змії. Та дала йому друге завдання –  розкопати гору так, щоб туди Дніпро зайшов, навколо побудувати комори щоб байдаки туди приходили і пшеницю продавати на них. Зробити те все треба до ранку.

Пішов хлопець до річки та й плаче, не впоратися йому до ранку. Зміїна дочка наказала йому лягати спати, сама все зробить. А вранці розбудила хлопця, щоб він пшеницю купцям видав на байдаки.

Прийняла роботу змія і дає хлопцю третє завдання – зловити золотого зайця.

Зміїна дочка наказала хлопцю йти до скелі, там є нора. Вона буде зайця виганяти, а він має ловити. Пішла змія в нору, стоїть хлопець, бачить змія звідти виповзає, він її і пропустив.

Вийшла з нори змія і питає чого хлопець не впіймав зайця, то ж він у змію замаскувався.

Пішла змія у нору вдруге. І вийшла звідти стара баба, сказала хлопцю, що нема там золотого зайця.  Вийшла змія з печери, сказала що то ж заєць бабою прикинувся, треба було її ловити.

Нема тепер де зайця взяти.  Тоді змія каже, що вона прикинеться зайцем, а хлопець покладе її у хаті старої змії, тільки щоб у руки не віддавав, бо як впізнає вона у зайцеві свою дочку, то і її і хлопця розірве.

Поклав хлопець зайця перед змією і сказав, що виконав усі її завдання і може йти. Та його відпустила, а коли вийшла з хати заєць перекинувся дівчиною і втік.

Відправила змія свого чоловіка втікачів доганяти. Тоді дівчина перетворилася на пшеницю, а хлопець на діда, що ту пшеницю стереже.

Тоді пішла змія на пошуки, а хлопець річкою став, а дівчина окунем в ній. Змія зрозуміла, що то вони та й стала рибою, давай окуня доганяти і не змогла догнати, вирішила тоді всю воду з річки випити. Пила, пила поки не луснула. Стали молоді тоді вільними.

Дівчина наказала хлопцю йти в село, та коли буде здороватися з ріднею не цілувати дитину дядька, бо як поцілує забуде про дівчину. Пішов хлопець додому та не зміг дитину не поцілувати і забув дівчину. А вона в селі тому працювати стала.

За пів року вирішив хлопець одружуватися, зібрав увечері перед весіллям всю молодь з села. І та дівчина прийшла та й зліпила з тіста голуба і голубку, пустила їх на підлогу, а ті ожили. І почали розмову про три справи, які голубка за голуба виконала. Згадав тоді хлопець дівчину якій одружитися обіцяв. Покинув свою наречену, а на цій оженився. І жили вони довго та щасливо.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 4 з 5 )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: