Який зміст жниварських пісень?

Який зміст народ вкладав у жниварські пісні? Сучасній молоді зараз важко зрозуміти суть та значення жниварських пісень, адже саме жниварство вже далеко в минулому.

Який зміст жниварських пісень?

Пісня супроводжує українця впродовж усього життя. Народження дитини, весілля, смерть – скрізь вона виконує чи не найголовнішу функцію. Ще з давніх-давен пісню оберігали, передавали з покоління в покоління.

Особливу цінність для українського фольклору становлять пісні календарно-обрядового циклу, зокрема жниварські. Виконувалися вони в період після Івана Купала. Саме тоді всі гуляння відходили на інший план  і починалися складні польові клопоти. Тому, який настрій у жниварських пісень, так і проходила сама робота.

Як правило, вони прославляли хлібороба-трудівника, багатство рідної землі. Поділялися жниварські пісні на кілька періодів: зажинкові, жнивні й обжинкові. Зажинкові виконувались на початку роботи, жнивні – під час збирання урожаю, ну і, відповідно, обжинкові – символізували закінчення робіт. Серед найвідоміших таких пісень є «У неділю поранесенько», «Ой я жала, жала», «Ой як женці на поріг» та багато-багато інших.

Пісенною справою на полі займалися переважно жінки. По закінченню всієї роботи, брали останній сніп, перев’язували його червоною стрічкою і приносили в село зі словами: «Роди, Боже, на всякого долю: і бідного, і багатого». Житні колоски, як символ добробуту й врожаю, клали на хлібину, а молоді дівчата вплітали їх у своє волосся.

Як бачимо, жниварські пісні пронизані оптимізмом на ввесь подальший рік. Так, як і іншим календарно-обрядовим пісням, їх притаманні метафоричні конструкції, епітети, зменшувально-пестлива лексика. Кожен текст сповнений магією й побажаннями здоров’я, гарного збіжжя, добробуту й усіляких гараздів.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: