Коротко та головне про Правобережну та Західну Україну наприкінці XVII ст. та у XVIII ст. «Коліївщина», Гайдамацький рух, Опришки. ЗНО
«Вічний мир» між Польщею та Москвою залишив Правобережну та Західну Україну під владою Речі Посполитої, більшість земель цих регіонів було спустошено та зруйновано. Тому з метою більш швидкого їх відновлення наприкінці XVII ст. поляки надавали певні привілеї та свободи тим українцям, які поверталися до цих земель (у 1684 р. навіть було відновлено козацькі вольності). Проте з поч. XVIII ст. Річ Посполита повернулася до дискримінаційної політики стосовно українців. Це викликало пожвавлення національно-визвольного руху.
Першим потужним вибухом стало повстання на чолі з С. Палієм (1702-1704). Подальше відновлення польсько-шляхетських порядків на Правобережжі зумовило появу гайдамацького руху. Спочатку місцем його поширення були Волинь та Поділля, а у сер. ХVIIІ ст. він охопив і Київщину. Близькими до виступів гайдамаків на Правобережжі були дії загонів опришків у карпатських лісах на Західній Україні. Гайдамацький рух розвивався хвилеподібно. Вперше повстання гайдамаків набуло суттєвого масштабу у 1734 р., коли загони Верлана та Гната Голого оволоділи Вінницею, Жванцем, Збаражем тощо. Для його придушення полякам знадобилася допомога російської армії. Друга хвиля повстань досягла свого апогею у 1750 р. і нарешті наймасштабнішим стало повстання 1768 р. – «Коліївщина».
В основі «Коліївщини» лежали релігійні, соціальні та національні мотиви. Виступ розпочав невеликий загін гайдамаків на чолі із запорожцем М. Залізняком. Під гаслами захисту православ’я та поєднання Лівобережжя з Правобережною Україною, загін почав масово залучати селян і мандрівних гайдамаків. Повстанці захопили Фастів, Черкаси, Корсунь, Богуслав. Під час боїв за Умань на їх бік перейшли місцеві козаки, очолювані полковником І. Гонтою. Розростання повстання змусило Річ Посполиту звернутися допомогою до Катерини II. Російські війська разом з польською шляхтою жорстоко придушили повстання та закатували до 3 тис. чоловік. М. Залізняка було заслано до Сибіру, а І. Гонту – страчено.
Подальше ослаблення в Польщі центральної королівської влади призвело до глибокої кризи держави, чим скористалися її сусіди. У 1772 р. відбувся І поділ Польщі, за яким Галичина перейшла під владу Австрійської імперії, згодом у її складі опинилася і Буковина (1775), що деякий час перебувала під Молдовою. Після II поділу Польщі (1793) до Росії відійшла Правобережна Україна, а за III (1795) — ще й Західна Волинь.
Таким чином, унаслідок поділів Речі Посполитої 62% її території та 45% населення опинилося під владою Російської імперії, а Галичина і Буковина стали частиною Австрійської імперії. Крім того, ще із XVII ст. австрійській монархії було підпорядковано Закарпаття, що знаходилося під владою Угорщини.
Дати
1702-1704 рр. – повстання С. Палія.
1768 р. – «Коліївщина».
1772, 1793, 1795 рр. – три розподіли Речі Посполитої.
Запам’ятайте
Гайдамаки (від турец. – розбійники) – самоназва повстанців, які намагалися протидіяти національним, релігійним та соціальним утискам українського населення Правобережжя польською шляхтою у XVIII ст.
Опришки – самоназва учасників селянських повстанських загонів з Галичини, Закарпаття та Буковини. Протистояли польській шляхті, молдавським боярам, угорським феодалам. Пік опришківського руху припав на сер. XVIII ст. Найбільш відомим лідером був Олекса Довбуш (1700-1745).
Барська конфедерація (1768-1772) – військово-політичне об’єднання польської шляхти, учасники якого вимагали обмеження російського втручання у справи Польщі, реформування внутрішнього ладу країни, збереження у повному обсязі власних прав і привілеїв.