Костомаров “Сава Чалий” коротко

“Сава Чалий” Костомаров скорочено читати Ви можете за 10 хвилин.”Сава Чалий” Костомаров короткий зміст не донесе всіх переживань головного героя, тому твір краще прочитати повністю.

“Сава Чалий” Костомаров переказ

“Сава Чалий” головні герої:

Петро Чалий — старшина козацький, батько Сави Чалого;

Павло Булюк, Андрий Гордий, Антип Гайдаревич, Ничипир Обизняк, Онисифор Чуркевич, Карпо Немирович, Грицько Лысый, Микита Завалченко, Мосий Дзыга — козацькі старшини;

Сава Чалый, син Петра.

Игнат Голый.

Коронный гетман Конецпольский.

Лисецкий, польский офіцер.

Параска Вапулиха, вдова в Трахтемирове.

Катерина, її донька.

Настя, дівчина з Трахтемирова.

Хомка, слуга Сави.

Мотря, служниця Сави.

Козаки та жителі Трахтемирова.

Действие в 1639 году в Малой, потом в Червонной Руси

Дія перша “Сава Чалий” Костомаров скорочено 

Сцена І

Козацькі старшини сидять у полі, Петро Чалий їх зібрав і частує горілкою. Всі згадують минуле, як було добре при Сагайдачному та Остряниці. Та немає вже гетьманів і слава козацька марніє. Увага старшин переходить до Сави Чалого, який вже у 30 років зажив собі слави справжнього воїна, про нього навіть пісні складають. Сава відмовляється від горілки, так як ніколи її не пив, а старшин присоромлює, що ті тільки говорять і п’ють, а нічого робити не хочуть. Петро пропонує вернути козацьку славу і обрати нового гетьмана для боротьби з ляхами. Його пропозицію підтримують старшини, а Павло Булюк пропонує Петра Чалого обрати гетьманом. Игнат Голий пропонує обрати гетьманом Саву Чалого, та через норов Сави його ніхто не розглядає. Сава та Игнат залишають старшин.

Сцена ІІ

Игнат наодинці розмовляє з Савою і радить йому піти від козаків на службу до Конецпольского, якого Сава присягнувся колись убити. Сава сильно ображений на козаків і батька, що його не обрали гетьманом. Він приймає пропозицію Игната, щоб потім силою Конецпольского здобути гетьманську булаву.

Сцена ІІІ-ІV

В козацькому місті Трахтемирові Петру Чалому вручають гетьманську булаву. Игнат Голий пробує знову вмовити козаків проголосувати за Саву, та Петро просить тільки не обирати його сина. Сава зненавидів батька.

Сцена V

Игнат з посланником Конецпольского Лисецьким приходять до Сави та передають запрошення від Конецпольского. Сава обіцяє скоро приїхати.

Дія друга “Сава Чалий” Костомаров скорочено 

Сцена І

Катерина розповідає Насті, що мати змушує її одружитися з Игнатом Голим. А вона боїться їй заперечити і зізнатися, що в неї взаємне кохання з Савою. Настя обіцяє сама все розповісти матері якщо та не може наважитись.

Сцена ІІ

Сава зустрічається з Катериною. Він клянеться їй у вічній своїй любові і каже, що змушений піти до ляхів і не знає, як складеться його життя. Катерина каже, що вона піде з ним і буде разом переживати всі негаразди.

Сцена ІІІ

Приходить мати Катерини Параска і питає чого Сава з її донькою обнімаються, адже Катерина скоро вийде заміж за Голого. Сава і Катерина зізнаються у своїй любові і мати благословляє їх. Сава не зважає на те, що Игнат Голий мав стати чоловіком Катерини. Сава хоче скоріш одружитися і без свого батька, так як треба їхати до Конецпольского.

Сцена ІV

Козаки повертаються з походу на ляхів у Трахтемирів. Старшини дізнаються, що Сава кудись поїхав і одружився без згоди батька. Всі досадна така поведінка, адже був найкращим козаком, а тепер виявився зрадником. Голий злий, що Сава забрав його Катерину.

Сцена V

У Немирові зустрічається Сава і Конецпольский. Конецпольский жалує йому землю і будинок і Сава дякує за дарунки.

Дія третя “Сава Чалий” Костомаров скорочено 

Сцена І

До Конецпольского приходить Лисецький і каже, що Ігнат Голий переказує, що Сава Чалий зрадник і він надалі служить козакам.

Сцена ІІ

Игнат Голий розказує козакам і старшинам, що Сава зрадник і як доказ показує листи між Савою і Конецпольским. Далі Голий каже, що його Катерина відьма і він сам це бачив на власні очі. Він пропонує вбити зрадника і відьму як це велить закон Божий. Всі його підтримують, тільки Павло Булюк каже, що Саву треба наказати, а дівчину чіпати не треба.

Сцена ІІІ

До козаків приєднується гетьман Петро Чалий і просить не вбивати єдиного сина. Він згоден віддати навіть булаву за життя сина і обіцяє наказати сам. Козаки погоджуються, гетьман дякує їм і йде з Павлом Булюк.

Сцена ІV

Игнат Голий знову вмовляє старшин помститися зраднику і відьмі. Вони домовляються вечором поїхати до Сави. Голий зустрічається наодинці з Лисецьким.

Дія четверта “Сава Чалий” Костомаров скорочено 

Сцена І

Конецпольский зустрічається з Савою і показує йому грамоту від короля, за якою Саву поставлять на чолі козаків вірних Посполитій та ще дадуть чотири тисячі поляків. Сава дякує за довіру і клянеться і вірності. Але Конецпольский спершу висуває вимоги від короля, що Сава має вбити батька і стати новим гетьманом, що має козаків на службу до короля переманювати. Сава погоджується з вимогами. Та коли Конецпольский каже, що Сава має ще й унію серед людей насаджувати, Сава відмовляється. Сава каже, що віри ніколи не зрадить. Конецпольский відмовляє йому і підтримці і має намір забрати землю і будинок, що нещодавно надав. Входить слуга Сави Хомка зі звісткою, що біля його дому блукають козаки. Коли Сава збирається додому, Конецпольский ще раз пропонує військову допомогу за прихильність до унії, та Сава знову відмовляє.

Сцена ІІ

Сава з Хомкою їдуть полем, Сава співає і згадує, як колись він тут мстив ляхам за Остряницю.

Дія п’ята “Сава Чалий” Костомаров скорочено 

Сцена І

Катерина з Мотрею купають новонароджене дитя Катерини та Сави, чекають на Саву та помічають зловісні прикмети: каркання ворона, гугукання сови та крука.

Сцена ІІ

Повертається Сава і втішає Катерину. Коли ж вона каже, що боїться Голого, то Сава каже, що він є друг і все буде добре. Сава бідкається Катерині на свою вдачу та характер. Потім він уперше з відчаю п’є горілку. До двору Сава пробиваються козаки.

Сцена ІІІ

Козаки перемовляються з Савою, вимагають віддати своє майно як зраднику, а потім починають битися. Коли Саву оточили і він кинув шаблю, першим його уколов списом Голий, а за ним і решта козаків. Потім Голий з козаками заколюють Катерину зі словами відьма. Козаки вирішують обрати нового гетьмана і вбрати Игната Голого.

Сцена ІV

До хати вбігають Павло Булюк, інші козаки та Лисецький. Павло каже, що дорогою вони розбили поляків, які за наказом Конецпольского їхали сюди вбити старшин, що тут зібралися. Що зрадником був Игнат Голий і ув’язнений Лисецький підтверджує це листами від Голого. Игнат Голив молить пощади та Павло, а за ним інші козаки заколюють Голого.

До хати вбігає Петро Чалий і всі вбивці опускають голови.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: