Козацько-селянські повстання 16 століття

Коротко та головне про причини та наслідки козацько-селянських повстань наприкінці XVI ст. ЗНО

 

Наприкінці XVI ст. посилення соціального, на­ціонального та релігійного гноблення на укра­їнських землях спровокувало хвилю козацько-селянських повстань.

Першим потужним повстанням стало повстання на чолі з реєстровим козаком Криштофом Косинським (1591-1593). Поштовхом до повстання виявився конфлікт К. Косинського з польським шляхтичем Я. Острозьким. Повстання охопило Київщину, Волинь, Брацлавщину та частково Поділля. Полякам довго не вдавалося роз­бити прибічників К. Косинського, і вони були змушені навіть погодитися на перемир’я. Проте у лютому 1593 р. повстанці зазнали поразки від загонів О. Вишневецького у битві під П’яткою на Житомирщині, згодом було підступно вбито К. Косинського.

Наступне велике повстання у 1594-1596 рр. очолив Северин Наливайко. Повстанці захопили Вінницю, Луцьк, Бар, Кременець та низку білоруських міст. До повстан­ців приєдналися і запорожці, яких привів Григорій Ло­бода. Але навесні 1596 р. повстанці зазнали поразки, а самого С. Наливайка стратили у Варшаві.

Головними причинами поразок повстань були: від­сутність чіткого плану дій у повсталих; слабка озброє­ність; наявність суттєвих розбіжностей між запорізьки­ми та реєстровими козаками.

Дати

1591-1593 рр. – повстання Криштофа Косинського.

1594-1596 рр. – повстання Северина Наливайка.

Запам’ятайте

Северин Наливайко (?-1597) – український військовий діяч, козацький лідер. Служив надвірним козаком у кня­зя Я. Острозького та брав участь у придушенні повстання К. Косинського.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: