Коротко та головне про Культурний розвиток українських земель у 2-й пол. XIV – 1-й пол. XVI ст. ЗНО
Розвиток української культури в цей період був органічно пов’язаний з історичними обставинами в Україні та культурними рухами Західної Європи. Основні соціально-політичні умови, що вплинули на розвиток культури України в ХІV-ХVІ ст.: роз’єднаність українських земель; втрата державності, відсутність єдиного політичного центру; соціальне і національне гноблення з боку іноземних феодалів; денаціоналізація українського народу; релігійні сутички і постійні війни.
У ХІV-ХVІ ст. центрами освіти були монастирі, єпархії, які дбали про розвиток письма, виходячи з потреб церкви, вчителювали в них представники духовенства. У школах учні вивчали азбуку, молитви, читали часослов, псалтир. Вчилися церковним співам, письму (уставу і скоропису). Крім церковних і приходських шкіл, з’являються і школи для підготовки фахівців різних ремесел і купців. Досить поширеною була і домашня освіта.
Характерною прикметою в Україні ХІV-ХVІ ст. стала можливість української молоді продовжувати навчання в західноєвропейських університетах. До національної еліти того часу слід віднести таких вчених-гуманістів, як Ю. Дрогобич, П. Русин, С. Оріховський та ін.
У ХV-ХVІ ст. набуває поширення віршування двох напрямів: греко-слов’янського та латино-польського. Авторство поетичних творів (панегіриків, моралізаторських та історичних віршів, епіграм) найчастішо належало мандрівним дияконам і піддячим — учням духовних шкіл.
Українська музика ХІV-ХVІ ст. представлена церковними хоровими творами. З XIV ст. в Україні за західноєвропейськими нормами поширюється нова нотна грамота і з’являється багатоголосний спів (партесний), у якому складались партії для окремих голосів.
Архітектура ХІV-ХVІ ст. здебільшого підпорядковувалась завданням оборонної політики і була пов’язана з характером укріплення міст. Набуває поширення містобудування, що пояснюється і введенням Магдебурзького права, і розвитком фортифікації. Оборонний характер мала замкова архітектура, що особливо була поширена на Правобережжі (Луцьк, Кам’янець, Острог, Львів). Найяскравішими зразками українського феодального замку є Хотинська фортеця.
На теренах України з’явилися споруди, де творчо застосовувались елементи готичної архітектури. Серед готичних споруд України («цегляної готики») переважали католицькі костьоли. Широкого розвитку набуває дерев’яне будівництво. Це так звані «зрубні храми» (церква св. Духа в Рогатині, церква св. Миколи в Чернівцях). Релігійні утиски, національне гноблення зумовили посилення уваги до іконописного малярства. У роботах таких іконописців, як Федір Сенькович, Микола Петрахнович середньовічні естетичні канони суттєво модернізувалися. В іконописі стають дедалі помітнішими риси реалізму — елементи пейзажу, українського побуту, живі натурні враження, емоційний стан персонажів.
Дати
1483 р. – побачила світ перша друкована книга, автором якої був українець.
Запам’ятайте
Юрій Котермак (Дрогобич) (1450-1494) – вчений, філософ, астроном. Освіту здобув у Краківському університеті, згодом став професором та ректором Болонського університету, де викладав астрономію і медицину. Широко відомий як перший український автор друкованої книги «Прогностична оцінка поточного 1483 року».
Костянтин Острозький (1460-1530) – князь, державний діяч Великого князівства Литовського, видатний полководець. Патронуючи православ’я, зробив вагомий внесок у розвиток української культури. Його коштом було побудовано чимало монастирів та церков (Богоявленський собор в Острозі), утримував притулки.