Коротко та головне про Ліберальні реформи 1860-1870-х рр. у Російській імперії. Особливості їх проведення на українських землях. ЗНО
Аграрна реформа 1861 р. дала поштовх проведенню інших реформ ліберального спрямування, реалізованих протягом 60-70-х рр. XIX ст.
Фінансова реформа передбачала складання щорічного бюджету держави. Зросло значення контролю над фінансами з боку Державного банку. Діяльність Державного банку дозволяла проводити більш узгоджену кредитну та податкову політику, стимулювати розвиток перспективних галузей народного господарства.
Земська реформа створювала нову ефективну систему органів місцевого самоврядування (земські збори та управи), що формувалася на виборних засадах і займалася вирішенням різноманітних господарських питань, збирали статистичні дані тощо. Втім на Правобережній Україні земства з’явилися лише у 1911 р. Земська реформа стимулювала розвиток ініціативи на місцях, допомагала вирішенню багатьох господарчих та культурних питань.
Судова реформа привела до корінних змін системи судоустрою. Були створені дві судові гілки – мирові суди і загальні суди. Також окремо діяли кримінальні та цивільні суди. Ряд важливих змін торкнувся порядку судочинства. Для суду ставали обов’язковими принципи гласності, відкритості та усності. В судовому процесі встановлювалася змагальність з одночасною участю, як сторони обвинувачення, так і сторони захисту. Ще одним нововведенням стало створення судового інституту присяжних засідателів, які обиралися населенням. За особливим порядком розглядалися справи тимчасовозобов’язаних селян та військових.
Міська реформа дозволила створити в містах виборні органи місцевого самоврядування – думи на чолі з мерами та управи. У виборчому процесі мали право брати участь платники податків, у віці не менше 25 років. Виборча система будувалася таким чином, щоб забезпечити перевагу найбільш заможній частині міських мешканців. Органи міського самоврядування займалися вирішенням різноманітних питань господарського характеру.
Військова реформа проводилася поетапно і передбачала цілий комплекс змін, головними з яких були відмова від рекрутських наборів, запровадження загальної військової повинності (з 21 року), вжиття заходів щодо переозброєння і модернізації армії. Створено окреме військове міністерство, підготовкою офіцерських кадрів займалися спеціалізовані військові навчальні заклади. Вся країна була поділена на 15 військових округів (три з них в Україні).
Освітні реформи надали автономію університетам (Університетський статут 1863 р.), зробили більш доступним для малозабезпечених верств отримання початкової освіти, сприяли створенню розгалуженої мережі класичних гімназій (гуманітарна освіта) і реальних училищ (технічна), прискорили процес розвитку жіночої освіти (з 1878 р. отримали право вступу до університетів). З’явилися недільні школи.
Реформи сприяли формуванню засад громадянського суспільства і правової держави в Російській імперії, хоча і не зачіпали основ самодержавства.
Дати
1863 р. – фінансова та освітянська реформи.
1864 р. – земська і судова реформи.
1870 р. – міська реформа.
1874-1883 рр. – реформаційні заходи у військовій сфері.
Запам’ятайте
Реформи Олександра (Александра) II – реформи 60-70-х рр. XIX ст., що були здійснені у Росії, за часів правління імператора. В історичній науці відомі як «Великі реформи».
Суд присяжних – реалізація судової влади безпосередньо громадянами. Присяжні приймають остаточне рішення з розгляду судової справи без залучення професійних суддів.