Коротко та головне про Лівобережну Україну в роки Руїни (1663-1687). ЗНО
В умовах розколу України владу на Лівобережжі захопив І. Брюховецький (1663-1668), який був добрим демагогом і, використавши народне невдоволення діями козацької старшини, створив собі імідж захисника інтересів низів суспільства. Зовнішня політика була побудована на промосковській орієнтації, що знайшло свій відбиток у Батуринських (1663) та особливо Московських статтях (1665), які уклав із царем безпосередньо у Москві. Вони дозволяли створення залог і перебування московських воєвод по всіх великих містах. Воєводи займалися збором податків. Вибори гетьмана відбувалися тільки у присутності царського намісника тощо.
Із часом ігнорування своїх обіцянок перед народом, схвалення Андрусівського перемир’я, яке розділило українські землі, підірвало довіру до гетьмана. У лютому 1668 р. на Лівобережжі почалося антимосковське повстання. І. Брюховецький спробував отримати підтримку у турецького султана, але це не допомогло йому втримати владу. Скориставшись поширенням антигетьманських рухів, вдалий похід на Лівобережжя здійснив правобережний гетьман П. Дорошенко. І. Брюховецький був вбитий козаками і П. Дорошенко на деякий час зумів об’єднати обидві частини держави під своєю владою. Гетьманські підрозділи швидко встановили контроль над усім Лівобережжям. Переважна більшість українців підтримувала дії П. Дорошенка. Проте Московія, Річ Посполита та Кримське ханство не могли дозволити відновлення єдності українських земель. Підбурюючи частину старшини, поляки розпалили повстання на Правобережжі, змусивши П. Дорошенка негайно повернутися туди для вирішення конфлікту. Московський уряд шляхом підкупу та шантажу схилив на свій бік наказного гетьмана Д. Многогрішного, таким чином поновивши розкол України.
В умовах продовження козацько-селянських повстань царський уряд пішов на певні поступки і у договорах з гетьманами Д. Многогрішним (1669-1672) та І. Самойловичем (1672-1687) обмежив права воєвод, позбавивши їх можливості втручатися у будь-які внутрішні українські справи. Московські гарнізони мали перейти на самоутримання, втім несанкціоновані постої, реквізиції худоби, харчів й інші зловживання щодо українців тривали і надалі.
Дати
1665 р. – укладання Московських статей.
1667 р. – Андрусівське перемир’я.
1669 р. – Глухівські статті з Д. Многогрішним.
1672 р. – Конотопські статті з І. Самойловичем.
1686 р. – Вічний мир.
Запам’ятайте
Іван Сірко (1605-1680) — козацький лідер, легендарний полковник та кошовий отаман Запорізької Січі. Виграв у противників 65 боїв, ставши героєм українського фольклору. Вважається козаком-характерником.
Андрусівське перемир’я (1667) — сепаратна угода Москви та Польщі щодо припинення військового протистояння. Її дія була розрахована на 13,5 років. Угода припинила російсько-польську війну, що тривала з 1654 р. Андрусівське перемир’я суттєво вплинуло на характер взаємовідносин між Москвою, Польщею та Україною у 60-70-х рр. XVII ст.
Вічний мир (1686) — мирний договір між Польщею і Москвою, що завершив процес розколу України. Поляки визнавали владу Московського царства над Лівобережжям, Києвом, Запоріжжям, Чернігово-Сіверщиною та Смоленщиною, тоді як північ Київщини, волинська і галицька землі поверталися до Польщі, Південь Київщини й більша частина Брацлавщини, що зазнали спустошення через турецько-татарські і польські напади, мала отримати статус нейтральних земель між обома державами. Річ Посполита обіцяла дотримуватись прав православних, які опинились на підконтрольних їй територіях. Поділля відходило до Османської імперії і перебувало у її складі до 1699 р., коли воно знову перейшло до Польщі.