«Ляльковий дім» Короткий зміст – Генрік Ібсен

Скорочено «Ляльковий дім» Генрік Ібсен

«Ляльковий дім» – це п’єса, яку написав в 1879 році норвезький письменник Генрік Ібсен. Прочитати “Ляльковий дім” короткий зміст ви можете за 5 хвилин.

Вступ

Одна з найзнаковіших п’єс у творчості Генріка Ібсена – це «Ляльковий дім». З коротким змістом твору і характеристикою центральних персонажів школярі знайомляться в старших класах на уроці літератури. Це історія про низьке становище жінки в суспільстві, а також про свободу людської особистості.

Початок історії

Дія відбувається в житло сімейства Хельмерів, у них затишна і добре обставлена квартира. Глава – Торвальд Хельмер – успішний адвокат, йому властиві:

  • принциповість;
  • педантичність;
  • цілеспрямованість.

Зовсім недавно чоловік отримав підвищення, він зайняв посаду директора акціонерного банку. Його дружина Нора – молода і красива жінка, в її обов’язки входить домашнє господарство і виховання дітей. За характером вона:

  • весела;
  • життєрадісна;
  • безтурботна;
  • легковажна.

Дружина якраз повернулася додому з магазину, в її руках ялинка для Різдва і святкові подарунки для численних родичів і прислуги. Торвальд прекрасно ставиться до коханої, називає різними пестливими прізвиськами:

  • жайворонок;
  • білочка;
  • пташка.

Чоловік натякає дівчині на марнотратство, але все ж додає ще трохи грошей на можливі витрати. У кімнату входить служниця і повідомляє подружньому подружжю про прихід Христини Лінне — це давня подруга нори. Кілька років тому приятелька господині поховала чоловіка, після похорону з фінансами стало зовсім погано. Їй доводиться багато працювати, щоб утримувати хвору маму і двох молодших братів.

Під час бесіди Нора скаржиться на власні проблеми.

Виявляється, вона під час хвороби гаряче коханого чоловіка взяла гроші в борг без його відома. Для цього їй навіть довелося підробляти підпис батька, який перебував при смерті. Він нібито виступав у ролі поручителя.

На отримані гроші вона звозила чоловіка в Італію, клімат цієї країни сприятливо вплинув на чоловіка і сприяв його повного одужання. А тепер їй доводиться на всьому економити, щоб погасити заборгованість. Вона завжди знаходиться в пошуках підробітку.

Нора звертається з проханням до Торвальда влаштувати приятельку в свій банк, той обіцяє підшукати містечко.

Розвиток подій

Напередодні свят в будинок Хельмерів заявляється Крогстад – людина, яка колись дала господині будинку гроші. Виявляється, він знав, що підпис підроблений, але мовчав. А тепер йому потрібна допомога боржниці, оскільки її чоловік збирається звільнити його з посади за махінації. Чоловік загрожує норі розкриттям таємниці, якщо вона не вплине на Торвальда.

Дівчина намагається всіма можливими способами переконати чоловіка щодо звільнення, але строгий і принциповий Хельмер скасовувати рішення не збирається. Він ясно дає зрозуміти дружині, що йому огидні такі особистості, як Крогстад. Він, відправляє працівникові лист, в якому нагадує про найближче звільнення.

Клерк знову заявляється до боржниці, але на цей раз вимагає від неї не тільки повернення на роботу, а й підвищення на посаді. Він виконує свою загрозу, відправляє Хельмеру записку, в якій викриває його дружину в обмані і підробці.

Нора розповідає про свою проблему подрузі, знаючи, що позичальник колись мав до неї теплі почуття. Дівчина обіцяє поговорити з ним, вона відразу ж відправляється до нього додому. Після бесіди Христина і Крогстад вирішують жити разом, але залишають лист, щоб дружина сама у всьому зізналася чоловікові.

Нора тягне час, вона боїться визнання, не знаючи, як суворий і педантичний Торвальд відреагує на її обман. Але все-таки дівчина вирішується і кається. Хельмер сильно злиться, вважає вчинок дружини негідним і огидним, побоюється за власну репутацію. В кінці приймає рішення відсторонити жінку від виховання власних дітей.

Але пізніше, отримавши позикову записку і розписку про відсутність претензій від Крогстада, чоловік пом’якшується, знову стає ласкавий з дружиною. Сама ж Нора усвідомлює, що є своєрідною іграшкою для нього, вона відмовляється жити в побудованому ним ляльковому будиночку, тому збирає речі і йде назавжди.

Головні герої

У книзі “Ляльковий дім” центральною героїнею виступає Нора. Ібсен описує її, як молоду, освічену і інтелігентну жінку, яка змушена існувати у вигаданому світі. Вона сповнена веселощів, щастя рівно до тих пір, поки не стикається зі складнощами, тоді створена картинка розсіюється.

Здавалася б, банальна історія з позикою грошей стає для неї справжньою трагедією. Вона навіть замислюється про самогубство, але шкодує дітей. Вирішивши свою проблему, жінка ніби перероджується, вона вже не маленька легковажна пташка, що живе в клітці, а серйозна, сильна і вольова жінка, яка без жалю йде з сім’ї.

У список другорядних персонажів входять:

  • Торвальд Хельмер – адвокат і чоловік головної героїні, чоловік принциповий, суворий, дотримується патріархальних поглядів.
  • Христина Лінне – давня приятелька нори, чесна і відповідальна людина.
  • Крогстад – позичальник, який колись позичив норі грошей, а тепер намагається її шантажувати заради власної вигоди.

Головна думка, яку хотів показати автор своїм читачам, полягає в тому, що воістину щасливою може бути тільки вільна людина.

У своїй книзі автор піднімає важливі проблеми, які актуальні і сьогодні — це любов, сімейні відносини, довіра і зрада. Ситуація з грошима допомогла відкрити героїні очі на своє життя, і вона вирішується на кардинальні кроки для її поліпшення.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: