Коротко та головне про Люблінську унію 1569 р. та зміни у становищі українських земель. ЗНО
У 1569 р. Польща і Литва уклали Люблінську унію. Литовці вимушено пішли на цей крок через ослаблення князівства внаслідок довготривалого протистояння з Московією.
Сутність унії. Внаслідок унії Польща і Литва утворили одну державу Річ Посполиту. Це передбачало встановлення єдиного державного устрою (король, що одночасно був і великим князем литовським, обирався на спільному польсько-литовському сеймі), запровадження єдиної грошової та правової системи (за польським зразком). Католицтво отримувало статус державної релігії у всіх землях Речі Посполитої. Литва зберігала певні ознаки суверенітету та державності — герб, печатку, адміністрацію, військо, залишаючи за собою білоруські землі. Натомість до Польщі відходили українські, на базі яких було створено 6 воєводств (Галицьке, Бельзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Подільське).
Наслідки унії. Польська політика була спрямована на окатоличення, полонізацію та колонізацію українських земель. Водночас вперше за багато століть українські землі було об’єднано в межах однієї держави, а їх входження до складу Речі Посполитої унеможливило сумнівну перспективу потрапляння під владу московського царя.
Дати
1558-1583 рр. – Лівонська війна.
1 липня 1569 р. – затвердження Люблінської унії.
Запам’ятайте
Річ Посполита – федеративна держава у Східній Європі (1569-1795), що охоплювала території сучасних Польщі, України, Білорусі, країн Балтії та західної Росії.