Люблінська унія 1569 р. та зміни на українських землях

Коротко та головне про Люблінську унію 1569 р. та зміни у становищі українських земель. ЗНО

 

У 1569 р. Польща і Литва уклали Люблінську унію. Литовці вимушено пішли на цей крок че­рез ослаблення князівства внаслідок довготрива­лого протистояння з Московією.

Сутність унії. Внаслідок унії Польща і Литва утво­рили одну державу Річ Посполиту. Це передбача­ло встановлення єдиного державного устрою (король, що одночасно був і великим князем литовським, оби­рався на спільному польсько-литовському сеймі), за­провадження єдиної грошової та правової системи (за польським зразком). Католицтво отримувало ста­тус державної релігії у всіх землях Речі Посполитої. Литва зберігала певні ознаки суверенітету та держав­ності — герб, печатку, адміністрацію, військо, залиша­ючи за собою білоруські землі. Натомість до Польщі відходили українські, на базі яких було створено 6 во­єводств (Галицьке, Бельзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Подільське).

Наслідки унії. Польська політика була спрямована на окатоличення, полонізацію та колонізацію україн­ських земель. Водночас вперше за багато століть укра­їнські землі було об’єднано в межах однієї держави, а їх входження до складу Речі Посполитої унеможли­вило сумнівну перспективу потрапляння під владу мос­ковського царя.

Дати

1558-1583 рр. – Лівонська війна.

1 липня 1569 р. – затвердження Люблінської унії.

Запам’ятайте

Річ Посполита – федеративна держава у Східній Євро­пі (1569-1795), що охоплювала території сучасних Поль­щі, України, Білорусі, країн Балтії та західної Росії.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: