“Майстер і Маргарита” Образ Понтія Пилата

Образ Понтія Пилата в романі Булгакова “Майстер і Маргарита” – один з головних, він є ніби антагоністом Єшуа є Понтій Пилат: носій абсолютного добра, вічних істин і зневірений у моральних цінностях охоронець державного порядку, влади. Головним свідченням духовної величі Єшуа є його безкомпромісність в обстоюванні вищої істини.

“Майстер і Маргарита” характеристика Понтія Пилата

Понтій Пілат – прокуратор Іудеї, реальна історична особистість. Характерна деталь в зовнішності героя – білий плащ з кривавою підкладкою, що символізує зв’язок святості з кров’ю. З цим героєм пов’язана одна з найважливіших морально-психологічних проблем в романі – це злочинна слабкість, яка призвела до страти невинної людини.

Будучи мізантропом і песимістом, прокуратор був прив’язаний лише до свого пса Банге і постійно страждав від жорстокої мігрені. Однак Ієшуа Га-Ноцрі вдалося на час вилікувати його, від чого він переконався не тільки в невинності арештанта, але і в його чудодійних силах. Якби не одна обставина, Понтій Пилат був готовий підписати виправдувальний вирок обвинуваченому та відіслати його в Кемарі Стратонова, де знаходилася резиденція прокуратора.

Він робить слабкі спроби врятувати Ієшуа, пропонуючи тому збрехати. Але Ієшуа відчуває, що не винен, і не збирається говорити брехню. Потім Пилат намагається врятувати Ієшуа в розмові з первосвящеником Каіфой. Понтій Пилат говорить тому, що на честь свята Великодня один з ув’язнених повинен бути врятований, і він бажає звільнити Ієшуа Га-Ноцрі. Каіфа проти. Але побоявшись втратити своє місце, він виносить Ієшуа до смертний вирок. Пилат зазнає моральної поразки, капітулює перед страхом за своє життя. За хибний моральний вибір Пилат упродовж тисячоліть розплачується муками совісті. Прокуратор бажав іти поруч із Ієшуа місячною доріжкою. І тільки після двох тисяч років каяття перед Пилатом проліг довгоочікуваний шлях — дорога до світла. Місячне сяйво в Булгакова є символом Істини, вічного духовного життя.

У порівнянні з історичним прототипом, булгаковський герой був немало облагороджений. Так, наприклад, в підтексті не вказувалися його жага наживи і любов до хабарництва, через які прокуратор був пізніше зміщений з поста. За середньовічною легендою ім’я героя взято від імен його батьків – Пила (дочка мельника) і Ат (король-звіздар). В Ершалаиме його прийнято було називати не інакше, як ігемон.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: