«Максим Гримач»: Жанр та особливості сюжету твору Марка Вовчка

Марко Вовчок

«Максим Гримач»

Жанр та особливості сюже­ту твору

 

План відповіді:

  1. Зв’язок сюжету оповідання «Максим Гримач» з укра­їнською народною творчі­стю.
  2. Романтичний струмінь опо­відання.
  3. Реалістичність оповіді, со­ціальні причини побутового конфлікту.

 

В оповіданні Марка Вовчка «Максим Гри­мач», що увійшло в збірку «Народні оповідан­ня», родинно-побутовий мотив розроблено в дусі українських народних пісень і балад.

Тобто за жанрово-стилістичними ознаками його можна визначити як романтичне оповідання. Сюжет оповідання переносить читача у світ стародавніх українських повір’їв і легенд, пісень-балад, в часи козацтва, коли в умовах бойового, неспокійно­го, сповненого небезпек і злигоднів життя складалися могутні, вольові й горді характери українців. У ньому виразно виявлено романтичний струмінь, опоетизовано виключних, сильних особистостей, піднесених над оточуючим середовищем, поставлених у незвичайні, ускладнені ситуації. Цей сюжет побудовано на епізодичній події саме такого, не­ звичайного характеру.

Проте письменниця не ідеалізує давнину, вона критично ставиться до патріархальних форм давнього козацького й селянського життя з його соціальною нерівністю й деспотичною, непохитною владою старшого покоління. Герої Марка Вовчка не миряться зі сваволею старших, ро­динним деспотизмом і, зовні ніби підкорившись, виявляють гострий внутрішній протест або трагічно виходять із конфлікту.

В оповіданні «Максим Гримач» освячена патріархальними традиціями селянського побуту покірливість дітей волі батьків призвела до заги­белі вродливу, з сильним характером дівчину Катрю. Вона з батькової волі надовго розлучається з коханим, а коли дізнається про загибель Семена, кидається в Дніпро і тим самим утверджує нездоланну силу свого кохання.

Суворий, невблаганний батько, старий Максим тяжко переживає, сумно йому в хаті. А як подивиться на Дніпро, так і плаче за дочкою, визнаючи: «Загубив я твій вік молоденький!» Винуватця трагедії ніхто не карає, він сам усвідомлює свою провину, тяжко страждає, карається.

Багато переживши і передумавши після смерті старшої дочки, меншу доньку Максим одружив уже з тим, хто їй був до вподоби.

У творі «Максим Гримач» загальний романтичний колорит пов’язаний з реалістичністю оповіді. Зокрема висвітлено соціальну причину тяжкого побутового конфлікту: багатий Максим Гримач не хоче віддати заміж свою дочку за бідняка Семена.

Похмура, трагічна тема баладного характеру зумовила й відповідне звучання оповідання «Максим Гримач». Воно відзначається емоційністю, схвильованістю викладу.

Висновок: При аналізі сюжету романтичного оповідання Марка Вовч­ка «Максим Гримач» відчувається зв’язок з народною баладою, яка хоч і має романтичний характер, але малює передусім реальні події.

Опорні слова й поняття: романтичне оповідання, родинно-побутовий мотив, балада, романтичний колорит, реалістичність опо­віді, жанр, сюжет, зв’язок із народною творчістю.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: