«Міщанин-шляхтич»: Природа сміху, об’єкт висміювання та засоби комічного у творі Мольєра

Мольєр «Міщанин-шляхтич»

Природа сміху, об’єкт висміювання та засоби комічного

План відповіді:

  1. «Міщанин-шляхтич» — зразок «високої комедії», яка викриває спосіб життя дворян та буржуа.
  2. Виховний характер п’єси. Погляд автора.

 

Мольєра називали автором «високої комедії». «Міщанин-шляхтич» — яскравий доказ цього. За смішними подіями комедії ховаються серйозні висновки, а комічні образи стають сатиричними. Зображуючи плазування Журдена перед аристократією, автор викриває всю соціальну систему — від верхів до низів. Викриваючи дворян та буржуа, він кидає виклик усьому вищому товариству, виступає проти неосвічених міщан, які соромляться свого становища і прагнуть досягти дворянської величі будь-що, створює пародію на дворянство, яке втратило благородство душі, живе за рахунок інших, торгує своїми титулами.

Автор створює такі комічні ситуації, які яскраво розкривають характер не лише головного героя, а й персонажів, які оточують його. Учителі дбають не про знання, а про гроші, кравець улещує клієнта, щоб більше вкрасти.

Хоча сцена з турками й посвятою Журдена в мамамуші була написана на замовлення короля, щоб висміяти турецьку делегацію, проте Мольєр висміяв перш за все сучасне йому суспільство, де не можна бути самим собою, а треба лицемірити й брехати заради високого становища, титулів і знань. У цьому суспільстві нема місця честі, гідності, коханню.

Мольєр вважав, що п’єса повинна не тільки розважати, а й виховувати. Він вірив, що комедія, показавши глядачам їхні недоліки та примусивши їх сміятися над вадами суспільства, робить людей розумнішими та кращими. На думку Мольєра, ніщо не впливає краще на більшість людей, як зображення їхніх хиб. Тому комедія має виховне значення: людина повинна бути собою, виховувати в собі почуття гідності, учитися, але ні перед ким не плазувати. Людину треба цінувати такою, якою вона є, і кожен повинен робити в житті свою справу. Мольєр стверджує право чесних людей на щастя, він вірить у шляхетність людини. За його переконанням, здоровий глузд і щирість завжди перемагають.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: