Коротко та головне про Монгольську навалу та золотоординське іго. ЗНО
На поч. ХIII ст. розрізнені монгольські племена були об’єднані зусиллями хана Темучіна (Чингізханом). Розпочався період завойовницьких походів монголів.
Перша зустріч монголів з русичами відбулася у битві на р. Калка (1223), коли об’єднане русько-половецьке військо було вщент розбите загонами Джебе та Субедея.
3 1237 р. розпочалася друга хвиля монгольської навали на Русь, яку очолив онук Чингізхана – хан Батий. Восени 1239 р. військо Батия увійшло до земель Південно-Західної Русі. Після кількох місяців облоги, у грудні 1240 р. монголи захопили Київ. Було встановлено іго – залежність руських земель від Золотої Орди.
Основні форми залежності: політична (отримання місцевими князями грамот на правління); економічна (сплата 14 видів данини); військова (надання князями свого війська у розпорядження ханів).
Головні особливості іга: руські землі не увійшли безпосередньо до складу Орди; не було створено постійно діючого адміністративного апарату; толерантне ставлення з боку монголів до християнства.
Наслідки монгольських походів та іга: руйнація і занепад багатьох міст; занепад ремесла і торгівлі; демографічні втрати, знищення частини феодальної еліти; заміна васалітету на підданство.
Дати
31 травня 1223 р. – битва на р. Калка.
6 грудня 1240 р. – захоплення монголами Києва.
1243 р. – створення Золотої Орди, встановлення іга.
Запам’ятайте
Золота Орда – монголо-татарська держава, що існувала у XIII – XV ст. на території Азії та Східної Європи.