Коротко та головне про Національний рух на західноукраїнських землях у 2-й пол. XIX ст. поява перших політичних партій. ЗНО
У 1861 р. у Австрійській імперії було прийнято конституцію, яка надавала Галичині автономію та право на існування власного сейму. Серед 150 депутатів першого скликання 49 були українцями. Проте подальші зміни виборчого законодавства, які надавали перевагу великим землевласникам, зумовили поступове зменшення українських представників.
Серед суспільно-політичних рухів Галичини 60-70-х рр. XIX ст. провідне місце належало москвофілам та народовцям. Ядро москвофілів (Д. Зубрицький) складали представники духовного сану. Вони виступали за національно-культурну та державно-політичну єдність з російським самодержавством. Мали власне друковане видання – газету «Слово».
Серед народовців (перший гурток виникає у 1861 р.) переважали представники світських професій – юристи, викладачі, лікарі тощо. Діяльність народовців полягала у пропагуванні народної мови в літературі та освітянських закладах. Народовці гуртувалися навколо створеного за їх ініціативою у Львові Літературного товариства ім. Т. Шевченка (В. Шашкевич, В. Барвінський, А. Вахнянин). Видавали газету «Діло».
Згодом народовці Галичини утворили власну політичну організацію – Народну раду (1885). На основі цієї організації виникло кілька політичних партій: Русько-українська радикальна партія (РУРП), Християнсько-суспільна партія (ХСП), Українська соціал-демократична партія (УСДП) та Українська національно-демократична партія (УНДП).
Галицькі народовці разом з представниками інтелігенції з Лівобережжя домоглися відкриття при університеті Львова кафедри української історії (1894). Її очолив відомий київський історик М. Грушевський. Встановивши контакти з провідними діячами національного руху, зокрема з І. Франком, він невдовзі перетворився на його ідейного лідера. Саме за часів керівництва М. Грушевського (1897-1913) Наукове товариство ім. Т. Шевченка, що діяло у Львові, фактично виконувало роль неофіційної всеукраїнської академії наук. Завдяки зусиллям членів товариства до 1914 р. було видано 319 томів наукових праць з філології, історії, математики тощо.
Дати
1867 р. – перетворення Австрійської імперії у дуалістичну Австро-Угорську монархію.
1868 р. – заснування у Львові товариства «Просвіта».
1873 р. – створення Літературного товариства ім. Т. Шевченка.
1890 р. – заснування Русько-української радикальної партії (РУРП) – першої української політичної партії по обидва боки Дніпра.
1892 р. – відкриття Наукового товариства ім. Т. Шевченка (НТШ).
Запам’ятайте
Іван Франко (1856-1916) – видатний український письменник, поет, автор публіцистичних творів, перекладач, науковець, діяч національного руху. У 1890 р. став одним із співзасновників першої української політичної партії – РУРП, що мала соціалістичне спрямування, з 1893 р. – доктор філософії, один із найбільш активних членів Наукового товариства ім. Т. Шевченка (з 1899 р.).
«Нова ера» – компромісна угода, укладена у 1890 р. лідерами народовців (Ю. Романчук, В. Барвінський) з представниками польських політичних кіл та австро-угорського уряду. Українцям гарантували низку поступок у національно-культурній сфері, натомість від них очікували лояльності у ставленні до імперської влади та припинення антагонізмів з поляками Галичини.
Юліан Бачинський (1870-1940) – західноукраїнський громадсько-політичний діяч. Один із засновників Української соціал-демократичної партії. Автор книги «Україна уярмлена» («Ukraina Irredenta»), на сторінках якої обґрунтував необхідність самостійності і соборності українських земель як запоруку існування української нації.