Коротко та головне про Національний рух на Наддніпрянщині на поч. XX ст. Поява політичних партій. ЗНО
На початку XX ст. відбувається стрімка політизація національного руху. З’являються перші політичні партії. У Харкові виникає Революційна українська партія (РУП). Її лідери – Д. Антонович, Б. Камінський, М. Русов, Б. Мартос намагалися об’єднати у програмі партії соціалістичні гасла з боротьбою за національні права. РУП мала свої представництва (вільні громади) і в інших містах України: Київ, Полтава, Чернігів, Лубни, Львів. Члени партії займалися видавничою та культурно-просвітницькою діяльністю яка була спрямована на селянство.
Невдовзі виявилося, що в середині партії немає єдності. Дискусії точилися навколо визначення пріоритетності між соціальною та національною боротьбою. Частина партійців не підтримувала радикального націоналізму та засуджувала застосування силових методів у вирішенні національного питання. Це призвело до першого розколу РУП. У 1902 р. її ряди залишала група на чолі з М. Міхновським. На основі групи виникла Українська народна партія (УНП). Її головним програмним документом стала брошура М. Махновського «Самостійна Україна», де знайшла обґрунтування ідея повної політичної незалежності України.
Після виходу радикалів, РУП остаточно зробила вибір на користь соціал-демократичної риторики, а з її складу виокремилася Українська соціал-демократична спілка на чолі з М. Меленевським, що виступала за тісне співпрацю із загальноросійськими партіями та повністю відмовилась від розгляду національного питання.
До 1904 р. на лідерські позиції у РУП вийшли В. Винниченко, С. Петлюра, М. Порш. Вони сприяли трансформації РУП в Українську соціал-демократичну робітничу партію (УСДРП). Вимогами партії стала національно-територіальна автономія та реформи у дусі соціалізму.
Серед інших українських партій, що виникли на поч. XX ст., слід відзначити Українську демократично-радикальну партію (УДРП). Її створили Є. Чикаленко, Б. Грінченко та С. Єфремов. Партія виступала за перетворення Росії у конституційну монархію, покращення соціального захисту населення, надання автономії Україні.
Крім національних, на Наддніпрянщині чимало прихильників мали і такі загальноросійські політичні сили, як більшовики (РСДРП (б)) В. Леніна, меншовики (РСДРП (м)) Ю. Мартова, партія соціалістів-революціонерів (есери) В. Чернова. Більшовики та меншовики користувалися більшою популярністю серед пролетаріату, тоді як есери орієнтувалися переважно на селян. Серед єврейського населення чималу підтримку мав «Загальноєврейський робітничий союз в Литві, Польщі й Росії» (Бунд). .
Дати
1900 р. – створення першої української партії на Наддніпрянщині – РУП.
1905 р. – трансформація РУП в УСДРП; об’єднання демократичної і радикальної партій в УДРП.
Запам’ятайте
«Самостійна Україна» (1900) – публіцистичний твір М. Міхновського. Вважався програмним документом Української національної партії (УНП). Твір розкривав політико-правові та філософські аспекти існування української нації і держави.
Микола Міхновський (1873-1924) – український політик, юрист, публіцист, один із засновників ідеології українського націоналізму. Був членом Братства тарасівців, засновником і лідером УНП, у 1905 р. підготував власний конституційний проект.
Сергій Єфремов (1876-1939) – український громадсько-політичний діяч, критик і історик літератури. Стояв біля витоків української журналістики. Брав активну участь у подіях національно-демократичної революції 1917-1921 рр. Був репресований у 1930 р. за сфабрикованою справою Спілки визволення України (СВУ).