Коротко та головне про Національно-визвольну війну українського народу сер. XVII ст.:
причини, характер, періодизація. ЗНО
Для Польщі 1638-1648 рр. були роками «золотого спокою». Внутрішнє становище здавалося стабільним, Козацтво вважалося повністю контрольованим з Варшави. На тлі цього набула небачених масштабів безкарність польських феодалів та шляхти, які керувалися правом сильного.
Причини війни:
- складна соціально-економічна ситуація (встановлення кріпосницьких порядків, збільшення податків, практика орендування земель, обмеження самоврядування міст, тиск на козацтво);
- посилення асиміляційних процесів, особливо серед верхівки українського суспільства, що ставило під загрозу виникнення української нації;
- релігійні утиски, поглиблені протистоянням католиків, уніатів і православних та шляхетське свавілля на фоні слабкості у Польщі королівської влади.
За характером війна була національно-визвольною, релігійною і соціальною.
Рушійні сили: козацтво, яке згуртувало навколо себе селян, міщан, православну шляхту і духовенство.
Періодизація війни:
І етап — січень 1648 р. – серпень 1649 р.
II етап — серпень 1649 р. – січень 1654 р.
III етап — січень 1654 р. – липень 1657 р.
Дати
1648-1657 рр. – Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького.
Запам’ятайте
Богдан Зиновій Хмельницький (1595-1657) видатний військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорізького (1648-1657). Лідер Хмельниччини. Його головною метою була розбудова незалежної української держави, на різних етапах визвольної боротьби підтримував союзницькі відносини з Кримом та Московією.