Коротко та головне про первісне суспільство на українських землях. ЗНО
Найдавніші люди – архантропи, з’явилися на території України під час раннього палеоліту (1 млн – 150 тис. рр. до н. е.). Жили стадами, мали примітивні знаряддя праці (ручне кам’яне рубило), займались збиральництвом. В Україні відомо близько 30 стоянок архантропів (Королеве, Лука-Врублевіцьке, Амвросіївка тощо).
На середній палеоліт (150 тис. – 35 тис. рр. до н. е.) припадає доба зледеніння. На зміну архантропам прийшли неандертальці, які навчились використовувати вогонь, суттєво вдосконалили знаряддя праці (скребла, вістря для списів), займались полюванням, мали одяг та будували житло. В Україні відомо понад 200 стоянок.
У пізньому палеоліті (35 тис. – 11 тис. рр. до н. е.) з’являються кроманьйонці (людина розумна, або Homo sapiens). Значно переважали попередні види за рівнем інтелектуального розвитку, мали зв’язне мовлення, що прискорювало обмін інформацією та накопичення досвіду. Відомо понад 100 знарядь праці, жили у землянках та напівземлянках. Зміни у суспільному ладі: замість стада – родова община з домінуванням матріархату. Зароджується мистецтво, примітивні релігійні уявлення (анімізм, фетишизм, магія, тотемізм). Відомою пам’яткою цього періоду в Україні є Кам’яна могила під Мелітополем.
Мезоліт (10 тис. – 6 тис. рр. до н. е.) – флора і фауна набувають сучасного вигляду. Серед занять – рибальство. Починає використовуватися перший механічний пристрій — лук та стріли. Відбувається одомашнення тварин (собака, свиня). В Україні відомо до 1 тис. поселень цього періоду.
Неоліт (6 тис. – 4 тис, рр. до н. е.) – перехід від привласнюючих до відтворюючих типів господарювання – неолітична революція. Людина починає займатися землеробством та скотарством, відбувається перехід до осілого способу життя. Винайдено нові способи виготовлення знарядь праці (шліфування, свердління) та нові види виробництва (гончарство, ткацтво).
В енеоліті (4 тис. – З тис. рр. до н. е.) з’являються перші знаряддя праці, що виготовлені з металу (мідь). Завершується перший суспільний поділ праці. Родова община стає патріархальною та зазнає кризи, викликаної появою елементів приватної власності, започаткуванням майнової та соціальної нерівності. В цей час на території України проживали розвинуті племена, що належали до трипільської археологічної культури.
Бронзовий вік (2 тис. рр. до н. е.) характеризується появою першого штучного металу – бронзи (сплав міді та олова). Поглиблюється криза родоплемінних відносин. Родову общину змінює сусідська, формуються міжплемінні союзи, що згодом починають складати перші протодержавні утворення. Людина винаходить колесо, активно розвивається торгівля.
Залізний вік (1 тис. рр. до н. е.) приніс із собою використання заліза, відбувся другий суспільний поділ праці – виокремлення ремесел. Формуються народи, назви яких збереглися в історичних джерелах.
Дати:
VI – IV тис. до н. е. – неолітична революція.
IV – III тис. до н. е. – час існування племен трипільської культури на території України.
Запам’ятайте:
Антропогенез – частина біологічної еволюції, яка привела до появи людини розумної, виділення її зі світу тварин та формування сучасного фізичного типу людини, започаткування трудової діяльності, мови.
Археологічна культура – сукупність матеріальних пам’яток, знайдених на певній території, що належать до однієї епохи та мають спільні риси.
Трипільці – носії однієї з найбільш розвинутих давньоземлеробських культур енеоліту. В Україні відкрито більш ніж 1 тис. пам’яток цієї культури (Середня Наддністрянщина, Надпруття і Надбужжя, Наддніпрянщина). Створювали власні протоміста з населенням понад 15 тис. осіб.