Коротко та головне про Україну у роки Північної війни. ЗНО
У 1700 р., підписавши мир з Османською імперією, російський цар розв’язав війну проти Швеції, сподіваючись отримати вихід до Балтійського моря. Тому вона отримала назву Північної.
Ця війна значно ускладнила становище України: не маючи змоги захищати власні землі від поляків, татар і турків, українці були змушені воювати із шведами у Прибалтиці та Центральній Польщі. Тільки протягом першого року війни на фронти Північної війни потрапило 17 тис. козаків. Козацькі загони, що значно поступалися в оснащенні та підготовці регулярній армії, спрямовувалися на найважчі ділянки і зазнавали великих втрат. Через витрату значних коштів на військові цілі, І. Мазепа був змушений збільшувати податковий тиск на населення. Це посилювало невдоволення діями гетьмана серед українців.
Іван Мазепа все ще сподівався на допомогу Петра І, але після того, як цар проігнорував прохання гетьмана захистити українські землі від зазіхань С. Лещинського, що мав союзницькі відносини з Карлом XII, він вирішив знайти нового союзника. У 1705 р. розпочалися таємні переговори зі шведами. Їх результатом стала домовленість допомогти шведській армії їжею, фуражом та надати у розпорядження Карла XII 50-тисячну козацьку армію, натомість шведи обіцяли звільнити край з-під московського впливу, гарантуючи козацькі вольності і недоторканність кордонів. Наприкінці жовтня 1708 р. І. Мазепа вирушив з Батурина до табору шведів.
Утім ініціатива гетьмана мала занадто слабку підтримку серед населення. Це пояснювалося відсутністю довіри до І. Мазепи та побоюваннями жорстокої розправи з боку царату. За гетьманом пішов лише невеликий загін «низового» козацтва на чолі з К. Гордієнком та частина старшини і козаків Гетьманщини. Загалом І. Мазепа зміг надати шведському королю лише 5 тис. замість обіцяних 50 тис. козацького війська.
Розлючений вчинком гетьмана Петро І одразу віддав наказ зруйнувати його резиденцію – Ватурин, а у травні 1709 р. царські війська розгромили Січ. Вирішальна ж битва із шведами відбулася у червні 1709 р. під Полтавою. Поразка в ній змусила Мазепу виїхати до Молдови, де у м. Бендери він і помер восени Наступного року. У 1710 р. гетьманом у екзилі (вигнанні) став генеральний писар І. Мазепи П. Орлик. Його головним досягненням стало укладання першого вітчизняного прототипу конституції, що мала назву «Пакти й Конституція прав і вольностей Запорізького козацтва». Навесні 1711 р. новий гетьман, спираючись на допомога турків і татар, здійснив військовий похід на Правобережну Україну, що завершився безрезультатно. Не зумівши повернутися на рідну землю, П. Орлик залишок життя провів в еміграції (Швеція, Франція, Молдова) у безплідних спробах створити антиросійську коаліцію та повернути собі владу в Україні. Помер у 1742 р.
Дати
1700-1721 рр. – Північна війна.
1708 р. – таємна угода І. Мазепи з Карпом XII.
27 червня 1709 р. – Полтавська битва.
1710 р. – поява Конституції П. Орлика.
Запам’ятайте
Батуринська трагедія (1708) – каральна операція царських військ, спрямована на повне знищення столиці гетьмана І. Мазепи – Батурина, здійснена 2 листопада 1708 р. Її наслідком стало знищення всього населення міста – від 11 до 15 тис. Місто розграбували та спалили.
Конституція П. Орлика (Бендерська конституція) – документ у формі угоди між гетьманом, посада якого була виборною, та козацькою старшиною. Вона передбачала створення козацької республіки в межах, зазначених у Зборівській угоді (1849). Влада розподілялася на три гілки: законодавча (Генеральна рада), виконавча (Гетьман та його уряд) і судова (Генеральний суд). Головна роль в управлінні державою належала Генеральній раді. Ряд пунктів передбачав повернення самоврядування у міста та обмеження експлуатації селян.