Коротко та головне про внутрішню і зовнішню політику Гетьмана Івана Мазепи. ЗНО
Місце звинуваченого у зраді гетьмана І. Самойловича влітку 1687 р. посів Іван Мазепа.
У внутрішній політиці гетьман орієнтувався на інтереси козацької старшини, яку щедро наділяв землею та привілеями. Це пояснювалося його планами створення станової держави, міць якої базувалась би на власній українській аристократії. Він і сам був одним з найбагатших людей Східної Європи, володіючи близько 20 тис. маєтками, колекцією унікальних картин, зброї, книг. Іван Мазепа займався меценатською діяльністю. Його коштом було зведено та реконструйовано понад 40 культових споруд, Києво-Могилянську колегію (з 1701 – академія), Києво-Печерську лавру тощо. За наказом І. Мазепи 1701 р. на Лівобережжі було запроваджено обов’язкову щотижневу дводенну панщину. Соціальні антагонізми посилювались через необхідність постійної участі у походах Москви.
Зовнішня політика. Іван Мазепа уклав з Москвою «Коломацькі статті» (1687), що, з одного боку, посилювали залежність українських земель, але з другого — забороняли втручання воєвод в українські справи. Після приходу до влади царя Петра І, Іван Мазепа тривалий час підтримував з ним дружні стосунки, надавав козацьке військо для участі у походах проти Туреччини.
Дати
1687-1708 рр. – гетьманування Івана Мазепи.
Запам’ятайте
Іван Мазепа (1639-1709) – військовий, політичний і державний діяч. У молоді роки виконував різні дипломатичні місії при дворі польського короля Яна II Казимира. Згодом займав посаду генерального осавула при гетьманах П. Дорошенку та І. Самойловичу. З 1687 р. – гетьман Лівобережної України.