Коротко та головне про Кризу кріпосницького ладу в Російській імперії. Аграрна реформа 1861 р., Селянська реформа та її реалізація в Україні. ЗНО
У сер. XIX ст. криза феодально-кріпосницького ладу в Росії стала очевидною. Допомогти уникнути революційного вибуху «знизу» мали тільки негайні реформи «згори».
Причини реформ:
- значне відставання Росії від провідних країн Європи;
- поразка у Кримській війні (1853-1856 рр.);
- відсутність необхідних умов для розвитку більш прогресивних капіталістичних відносин;
- зростання активності селянських мас («Похід в Таврію за волею» і «Київська козаччина»).
Успіх реформ багато в чому залежав від розв’язання найбільш болючої проблеми – аграрної. З 1857 р. при імператорі Олександрі (Александрі) II почала діяти Таємна комісія, що складалася з великих землевласників і мала розробити оптимальний проект земельної реформи. Практичне втілення реформи розпочалося з лютого 1861 р., коли імператором було підписано «Маніфест» про скасування кріпацтва. Селянам дарувалась особиста свобода, громадянські права, вони ставали юридичними особами. Проте до їх власності переходила лише та земля, на якій знаходилася їх садиба. Польові наділи селяни мали викуповувати у поміщиків, вважаючись до повної сплати викупу «тимчасовозобов’язаними». Цей статус змушував їх продовжувати відробляти панщину та сплачувати оброк.
Власне викупна операція була вкрай невигідною для звичайного селянина: 80% вартості землі поміщикам сплачувала держава, але цю суму селяни мали повернути протягом 49 років з урахуванням 6% річних. Отже, вони сплачували суму, що втричі перевищувала реальну вартість землі.
Для здійснення реформи на місцях було розроблено чотири «Місцеві положення». На українських землях діяли три з них. Максимальний розмір наділів становив від 3 до 12 десятин на селянина (найбільшими були наділи у Степовому регіоні). На Лівобережній Україні при розподілі земель спирались на спадково-сімейний принцип, а у Правобережних Губерніях – на інвентарні правила 1847-1848 рр., що робило повинності у цьому регіоні дещо меншими.
Унаслідок реформи селяни отримували землі найбільш не придатні для ведення сільського господарства, а у чорноземних областях селянське землеволодіння навіть скоротилося («відрізки») порівняно з дореформеним періодом. Ще одним недоліком реформи стало збереження общини, де діяв принцип кругової поруки, що теж влаштовувало поміщиків. Прискорився розподіл селянства за майновим принципом. Майже 220 тис. українських селян зазнавали від обезземелення, 100 тис. мали не більше 1 десятини, 1,6 млн – до З десятин на одного селянина.
Виконуючи всі вимоги реформи, 94% селян отримало наділи менше прожиткового мінімуму родини. З позитивних наслідків: реформа прискорила формування ринку вільної дешевої робочої сили, що, у свою чергу, стимулювало розвиток капіталістичних відносин.
Дати
19 лютого 1861 р. – підписання царем Маніфесту і «Загального положення про селян, звільнених від кріпосної залежності».
Запам’ятайте
«Київська козаччина» (1855) – масовий рух селян Київської і Чернігівської губерній, що став відповіддю на національні та соціальні утиски з боку російської влади. Цей виступ мав соціальне підґрунтя, але згодом трансформувався у рух за відновлення козацтва як суспільного стану і військового формування.
«Похід в Таврію за волею» (1856) – селянський рух, що охопив Катеринославську і Херсонську губернії. Був спровокований чутками про можливість переселення до Криму на пільгових умовах, з метою його відновлення після війни 1853-1856 рр. Кілька десятків тисяч уведених в оману кріпаків рушили до Криму, де зустріли опір царських військ, які у насильницький спосіб придушили виступ.