Коротко та головне про Розквіт Київської Русі за Володимира Великого та Ярослава Мудрого
Хрещення Київської Русі. ЗНО
Посилення і розквіт Київської Русі відбулися за часів правління Володимира Великого та його сина Ярослава.
Володимир Великий (980 – 1015) завершив збирання слов’янських земель навколо Києва (приєднав Червону Русь, Закарпаття, Корсунь), а сама Русь перетворилася у найбільшу державу тогочасної Європи з територією понад 800 тис. квадратних Кілометрів та населенням близько 5 млн. З метою підвищення авторитету великокняжої влади та посилення централізації держави провів низку реформ:
- релігійна;
- адміністративна (зміна кордонів між князівствами за територіальним принципом, їх очолювали або його сини, або найбільш віддані воєводи);
- військова;
- фінансова (почав карбувати власну монету – злотники та срібники);
- судова («Статут про церковні суди та десятини»).,
У системі заходів, спрямованих на зміцнення Київської Русі, особливе місце посідала релігійна реформа. Спочатку князь спробував піднести авторитет язичницьких богів, для чого у Києві було споруджено святилище-пантеон на чолі з Перуном. Ця спроба завершилась невдало і у 988 р. Володимир приймає рішення прийняти як державну релігію візантійсько-православний варіант християнства. Християнізація Русі не тільки зміцнила позиції князя, але й дозволила підвищити її міжнародний авторитет, сприяла стрімкому розвитку освіти і культури.
За часів Володимира Русь вдало протистояла набігам кочовиків, підтримувала відносини з Візантією, Священною Римською імперією, королівствами Польщі, Угорщини, Чехії. Князь започаткував практику династичних шлюбів.
Розквіт Русі тривав і у період правління Ярослава Мудрого (1019 – 1054). Певний час Ярослав правив разом зі своїм братом Мстиславом, утворивши своєрідний дуумвірат, а після смерті останнього (1036) став одноосібним правителем держави. Серед його основних досягнень:
- масштабне будівництво культових споруд (тільки у Києві нараховувалося понад 400 церков);
- створення першого рукописного збірника законів «Руська правда»;
- розвиток книгописання та заснування першої бібліотеки;
- створення першого літопису (1037-1039);
- заснування окремої Київської митрополії (1051).
У роки правління Ярослава були остаточно розбиті печеніги. Будучи сам одружений на шведській принцесі, він вдало використовував політику шлюбної дипломатії, через що став відомим як «тесть Європи». Його донька Анна навіть певний час була королевою Франції.
Дати
988 р. – хрещення Русі.
1037 р. – будівництво у Києві Софійського собору на честь перемоги над печенігами.
Запам’ятайте
Християнство – одна з трьох світових релігій (поряд з ісламом і буддизмом). Має три основні напрями – католицизм, православ’я, протестантизм, а також безліч сект. Спільним для всіх напрямів християнства є віра в Ісуса Христа як Боголюдини, рятівника (месію) світу. Християнство виникло в І ст. н. е. у східних провінціях Римської імперії.
Десятинна церква – церква, збудована в Києві наприкінці X ст. її вважають першою кам’яною церквою Давньої Русі. Вона була зведена та утримувалась за рахунок десятої частини прибутків князя – десятини (що і пояснює назву храму).
Іларіон (XI ст.) – київський церковний діяч і письменник, перший митрополит з руських (1051), автор видатного церковно-богословського твору «Слово про закон і благодать». Відстоював незалежність руської церкви від Візантії.