Сенченко “Діамантовий берег” скорочено

“Діамантовий берег” Іван Сенченко скорочено Ви можете прочитати за 20 хвилин. Сюжет “Діамантовий перстень” розповідає про пригоди двох молодих археологів.

“Діамантовий берег” короткий зміст

Розділ 1 “Діамантовий берег” скорочено
Молодий хлопець на ім’я Пилип дуже полюбив археологію і кожен день ходив на розкопки, які він проводив за допомогою ножа та зозулястого крильця. Одного разу він знайшов старовинний горщик, який був би окрасою будь-якого музею. Але Пилипу цей горщик був нецікавий, тому він його розтовк і поміняв на інші речі. От такий він був археолог. А ще у нього був найкращий друг Хома, який постійно йому у всьому допомагав і був завжди поруч. Разом вони мріяли викопати золоті мечі та золоті підкови.

Одного дня хлопці вирушили на розкопки. По дорозі вони побачили жаб і вирішили їх посмажити, щоб відчути себе справжніми французами. Набравши жаб’ячих ніжок вони прийшли до баби Пилипа, яку звали Теклею, і почали смажити їх на сковорідці. Коли баба це побачила, то вирішила, що хлопці смажать голубів і допомогла їм у приготуванні, а потім і сама покуштувала м’ясо. Коли повернувся батько Пилипа, то почав їх сварити, спочатку за те, що перебили йому голубів, а коли побачив, що птиця жива, за те, що то вони її вкрали. Хлопці зізнались, що то були жаби і баба Текля з відрази майже зомліла.

Пилип і Хома вирішили втекти до ковбані, поки їм не дісталось. Там вони знайшли зажуреного Тимофія, якому дісталось за те, що він подарував батькову бритву “Мефісто” сусідському хлопцеві Володі, який собі нею порізав пальці. Далі прийшов Куприк, який мріяв стати матросом і хотів швидше вирости. Тому він підвис на позичений безмін (пружинні терези), але пружина не витримала і розтяглася. Він отримав на горіхи від батька.
За ним прибіг Женька з мокрою спиною від материного віника і розповів, що їх вчитель Григорій Савич забирає їх усіх у експедицію, щоб вони без діла не ганяли і не зледащіли. Женька часто отримував від матері, так як не хотів їй допомагати і постійно казав “Усе Женько та Женько! Самі зробіть!”

Розділ 2 “Діамантовий берег” скорочено

Вчителя Григорія Савича поважали і любили учні, так як він був розумний, чемний і працьовитий. Квартирна хазяйка вчителя Соломонида Онисофорівна хотіла одружити його на своїй дочці Ієреміаді, котра навчалась у місті і тільки влітку приїздила додому. Григорій Савич всім серцем кохав Ієреміаду, але не міг наважитись зізнатись у своїх почуттях. Ієреміада також покохала вчителя, але не знала як привернути його увагу, тож розповідала всім про свого хлопця-студента Колю з міста, якого насправді не було.
Григорій Савич боявся зустрічі з Ієреміадою тож і вирішив повести дітей у експедицію. Разом з хлопцями він також вирішив узяти Олю, яка жила поряд з ним. Вона була товстенькою дівчинкою з завжди червоними щоками і любила читати пригодницькі книжки. Сьомим учасником мала стати ще одна учениця Люся, яка нещодавно разом з Хомою зламала шкільну дошку. Це були всі його учні і відомі бешкетники на селі. Разом з дітьми і Григорієм Савичем в експедиції були вовкодав Білан і осел Явтух. Було вирішено піти до Українського кристалічного щита, де сходились три зони — Степ, Лісостеп і Полісся.

Розділ 3 “Діамантовий берег” скорочено
Розпочалась експедиція. Першою пригодою для обговорення стала поведінка пса Білана, який вигнав осла Явтуха з поля, коли той там пасся. Потім діти почали говорити про гарний врожай у сусідів. Через що спалахнула сварка між Женькою, який радів за досягнення інших, і Пилипом проти Люсі, яка їх передражнювала.

Розділ 4 “Діамантовий берег” скорочено
Вночі випало разом вартувати Пилипові і Люсі після Куприка і Олі. Під час чергування Пилип побачив Люсю з іншої сторони. Вони вночі згадували книгу Лермонтова “Герой нашого часу” і наче артисти вели діалоги. Потім приготували смачну печену картоплю, яку Люся всю віддала Пилипові.

Розділ 5 “Діамантовий берег” скорочено
В радгоспі “Зелене Полісся” на експериментальній ділянці, що знаходилась поблизу кристалічного щита, жили та працювали хлопці Костя і Сашка. Протягом літа вони жили в курені та наглядали за садком. Костя любив працювати, а Сашка приваблювала “теорія питання” тому він любив радити, що і як краще робити. На ділянці з ними жив молодий вовкодав Білан, а також приїжджала до них з обідом школярка Люба. Вечорами хлопці полюбляли кудись вибратись: то потрусити зелені яблука, то залізти у гніздо до кібця. Одного вечора по радіо вони почули про експедицію школярів під приводом Григорія Савича і одразу їм захотілось піти у власну експедицію на собаках, яка була ще кращою.

Розділ 6 “Діамантовий берег” скорочено
Пилип і Хома дорогою почали змагатись, хто більше назбирає болтів та гайок; дівчати збирали квіти для гербарію; Женька і Тимофій брели і нічим не цікавились. Григорій Савич думав як краще виховати з цих розбишак гарних людей і переймався чи це йому під силу. Потім згадав Ієреміаду і знову вирішив, що вона його ніколи не покохає. А тим часом приїхала Ієреміада і, коли побачила, що вчителя немає, розплакалась. Наступного дня до неї прийшов тракторист Олег Кучерявий, що вже другий рік намагався її завоювати. Вони сходили у кіно, а наступного дня Олег Кучерявий нарвав троянд, застелив ними свій мотоцикл і приїхав до дівчини щоб повезти її у райцентр, а там зробити пропозицію вийти за нього заміж. Ієреміада погодилась на поїздку, а дорогою вони наздогнали експедицію і почуття дівчини спалахнули з новою силою. А Григорій Савич, побачивши уквітчаний мотоцикл, зовсім засмутився. Це все побачили Оля і вирішила, що Ієреміада зла і тільки знущається як з Олега Кучерявого так і з Григорія Савич, тому поставила собі за мету не дати вчителеві зустрітись з дівчиною і переробила маршрут карти, а також повикидала частину харчів. Вона гадала, що так Григорій Савич забуде Ієреміаду.

Розділ 7 “Діамантовий берег” скорочено
Пилип, як найшвидший бігун, вирішив побігти і принести сухих дров. Разом з ним побігла і Люся, яка від нього не відставала, хоча він намагався відірватися від дівчини. Коли ж він добіг, то хотів швидко відрубати шматок дерева своїм ножем, але випадково розрізав собі пальця. Люся швидко розірвала поділ свого червоненького в білу крапочку плаття і перев’язала йому пальця. Цей вчинок сильно вразив Пилипа і його почуття до дівчини посилились і він вирішив знайти золотий скіфський меч, щоб подарувати його Люсі.

Розділ 8 “Діамантовий берег” скорочено
Женька, який постійно сперечався з матір’ю, вирішив провчити малого на зріст Куприка, який постійно навпаки допомагав матері і мріяв стати матросом. Він вирішив провчити Куприка і побився з ним об заклад, що Куприк не зможе перестрибнути через яму. Але вийшло так, що Куприк зміг, а Женька ні. Тим часом Явтух з’їв всі коржики з карманів Тимофія, які той сховав від товаришів, поки сам їв чужі. Всіх обурила така поведінка, але Тимофію не було соромно.

Розділ 9 “Діамантовий берег” скорочено
Куприк вирішив подражнити дівчат і розповів Олі, що Хома і Пилип такі високі, так як усе літо їли жаб, але згодом сам повірив у свою вигадку. Тим часом Женька вирішив взяти реванш у Куприка і затіяв нові змагання з бігу, які знову програв. Результатом була бійка між хлопцями, яку розборонила Оля і показала себе як дуже добра і чуйна дівчина.

Розділ 10 “Діамантовий берег” скорочено
Оля, щоб не допустити нової зустрічі Григорія Савича і Ієреміади, вирішила змінити маршрут і підбила до свого плану усіх, окрім Тимофія. Нова дорога проходила через болото. Тим часом до міста приїхала Ієреміада і розплакалась, коли не зустрілась з Григорієм Савичем. Коли вона повернулась додому, її запросили працювати до їдальні для трактористів разом з бабою Галущихою (Немидорою Харлампіївною). Спочатку баба Галущиха ревнувала Ієреміаду до роботи, так як дехто хвалив борщі нової поварихи. Та згодом вони потоваришували і показували одна одній свої вміння. Місцеві трактористи змусили бабу Галущиху погодитись на змагання з Ієреміадою у приготуванні борщу.

Розділ 11 “Діамантовий берег” скорочено
Експедиція пробиралась через болото і Білан, скориставшись нагодою, пірнув з головою, що всі його блохи повистрибували на найближчий кущ з квітами. Цей кущ помітив Тимофій і хотів напитися квіткового нектару, але отримав бліх. Вони його почали кусати і хлопці запропонували і йому стрибнути у воду, але Тимофій цього робити не хотів, так як у кишені він сховав цукерки, які крадькома їв. Але його так закусали блохи, що він впав у воду, а коли піднявся, то почав плакати. Йому було шкода цукерок і він почав їсти ту жижу, що стікала по його кишенях і штанцях. Згодом Оля почала плакати, коли зрозуміла, що завела всіх у трясовину, де гинули люди. Їй на допомогу прийшов Куприк і допоміг розробити новий маршрут.

Розділ 12 “Діамантовий берег” скорочено

Куприк так хотів вирости, що попросив у Григорія Савича дозволу наловити жаб, пожарити їх і з’їсти. Коли ж робота була виконана, Пилип і Хома почали їх їсти, а Куприк не зміг навіть спробувати жарену жабу і почав плакати. На допомогу йому прийшла Оля і, щоб підтримати Куприка, почала сама їсти жабу, але Куприк так і не наважився.

Розділ 13 “Діамантовий берег” скорочено

Тим часом Кость і Сашко вирішили піти у власну експедицію на собаках, як колись ходив норвежець Амундсен. Для цього вони вирішили викрасти 4 цуценят у собаки Жульки. Вони одягли ватяні штани і з двох сторін рушили до цуценят. Спочатку Жулька накинулась на Костя і почала рвати його штани, Кость був змушений їх зняти і якнайшвидше тікати. Потім Жулька накинулась на Сашка і той тікав від неї навколо будяка, аж поки Жулька не зморилась. Хлопці вирішили піти у експедицію тільки з Любою і Біланом. Та коли вони дізнались, що жили на Кристалічному щиті, і це до них іде новопшеничанська експедиція, то вирішили піти і назбирати дикого скла.

Розділ 14 “Діамантовий берег” скорочено
Григорій Савич розповів, що колись на Поліссі був центр металургії, а потім він змістився на Донбас. В цей час Пилип і Люся сваряться, так як Люсі здалось, що Пилип з неї глузував.

Розділ 15 “Діамантовий берег” скорочено
Вранці Оля знову змінила позначки на карті, щоб ще віддалити зустріч Григорія Савича і Ієреміади і тим самим врятувати його. А Григорій Савич думав про Ієреміаду і про своє кохання до неї. А в колгоспі пройшли змагання міг бабою Галущихою і Ієреміадою у приготуванні борщу. Обидві куховарки приготували найсмачніші борщі, які коли-небудь хтось їв. І трактористи назвали борщ Галущихи борщем для поезії та роботи, а борщ Ієреміади борщем для серця.

Розділ 16 “Діамантовий берег” скорочено
Пилип з Хомою пішли на розкопки, але коли побачили гніздо диких бджіл, вирішили їх викурити і набрати меду. Але бджолами керував могутній вартовий Ассурбанапал (оса), який побачив хлопців і врятував вулик. Він вжалив Пилипа межі очі, так що той перестав бачити, бо його очі запливли, а інші вартові покусали п’яти Хомі, що той не міг ходити. У лагері Люся почала жаліти Пилипа і вони знову помирились.

Розділ 17 “Діамантовий берег” скорочено
Увечері всі зрозуміли, що Оля змінила карту і тепер вони відійшли далеко від місця призначення. Але всім Олю було шкода і ніхто її не робив винною, окрім Тимофія. Григорій Савич вирішив дізнатися мету її вчинку, а коли дізнався, що це через нього і Ієреміаду, відчував приємну приязнь до дівчинки, але і був засмучений, що йому не дали змоги побути з Ієреміадою.

Розділ 18 “Діамантовий берег” скорочено
Кость з Сашком кожен день вирушають на пошуки дикого скла, щоб з нього набити крем’яхів для Люби. Одного дня вони натрапили на місцевого фотографа дядька Гарасимчука, який пригостив їх цигаркою і довго розпитував про їх експедицію. Коли ж дядько пішов і вони накурились, то в них так покрутило животи, що Кость і Сашко почали постійно бігати у туалет. Сашко так поспішав у туалет, що сів на їжака і тепер навіть сидіти не міг. А тим часом молодий Білан зловив дрохвича і приніс хлопцям, і вони приготували з нього куліш.

Розділ 19 “Діамантовий берег” скорочено
Так як новопшеничанська експедиція заблукала, то на сніданок у них був чай і цукерка. Куприк віддав свою Женьці, так як той дуже любив солодке. Женька вирішив віддячити другові і забрав рюкзак Куприка собі, але через деякий час він ледь його ніс. Коли ж розкрили сумку Куприка, то побачили, що він весь час ніс у рюкзаку велику торбу з піском, так він навчався витривалості. Всі почали поважали низенького друга, а Тимофій пожартував, що треба виставляти ноги на дощ, щоб вирости.

Розділ 20 “Діамантовий берег” короткий зміст
Хома і Пилип вирішили себе перевірити і цілий день нічого не їсти і не пити. До вечора вони дуже змарніли і коли Люся підійшла до Пилипа поцікавитись в чому справа, то Пилип ледве їй зміг відповісти, що все гаразд. Люся вирішила, що Пилип її передражнює і знову образилась на хлопця.
Тим часом Кость і Сашко знайшли різнокольорове дике скло і почали бити його на друзочки, щоб наробити крем’яхів. Коли робота була зроблена, вони побачили новопшеничанську експедицію, котра нарешті дійшла до них. Їх молодий Білан спочатку хотів схопитись з Біланом з експедиції, але потім собаки впізнали один одного, так як колись разом пасли овець.

Розділ 21 “Діамантовий берег” короткий зміст
Кость і Сашко вирішили всіх пригостити кашею з дрохвичем, але дрохвича у каші не було і Тимофій обізвав хлопців брехунами. Їм стало соромно, але що сталось з м’ясом вони не знали. Люба потоваришувала з Олею і Люсею і в знак дружби подарувала їм крем’яхи, які Кость з Сашком набили для неї. Останніми прийшли до табору Пилип і Хома, але вирішили їсти після того, як сяде сонце, як робили всі мандрівники. Увечері вони поїли і напилися води зі своїх сандалів, до них в цій справі приєднався Куприк.

Розділ 22 “Діамантовий берег” короткий зміст
Вранці до об’єднаної експедиції приїхав місцевий агроном Хрисанф Іванович з доктором геологічних наук Володимиром Даниловичем Остапчуком і професором Павлусевичем. Вони приїхали подивитись на дике скло, що знайшли хлопці. Коли ж дівчата показали свої крем’яхи, то дорослі ледве не зомліли, адже це були дорогоцінні і напівдорогоцінні камені: топаз, кришталь, моріон, лабрадор, опал та інші. Вчені попросили показати їм печеру де хлопці їх знайшли, і всі разом направились туди.

Розділ 23 “Діамантовий берег” короткий зміст
Пилип спробував помиритися з Люсею, але та навіть його чути не хотіла і все прогулювалась з Куприком, щоб Пилип приревнував її. Хома вирішив і сам спробувати потоваришувати з Олею, але вона почала його передражнювати і він покинув свої спроби. Та коли Хома побачив Любу, то вона йому здалась найкрасивішою дівчиною на світі і він весь час намагався бути біля неї. Кость і Сашко показали всім печеру, де вони добували дике скло, але там майже нічого не було. Пилип хотів знайти справжній алмаз і подарувати його Люсі на знак примирення, та знайшов якийсь камінець і викинув його у щілину. Хоча якби той камінець побачили дорослі, то обов’язково в ньому розгледіли необроблений алмаз, який так хотів знайти Пилип. Настала пора прощатись, і вчені разом з Костем, Сашком і Любою поїхали на возі. Хома зажурився, так як таємно закохався у Любу.

Розділ 24 “Діамантовий берег” короткий зміст
Увечері Пилип з Хомою покликали Люсю, щоб подарувати їй знахідку. Знахідкою виявилась коробка схожа на череп, яка була заповнена золотими портсигарами, годинниками, перснями та дорогоцінним камінням. Один з перснів був з відрубаним пальцем і всі зрозуміли скільки горя і жаху пережили ті люди, у котрих зняли ці прикраси. Тільки Тимофій дивився на це і не міг відірвати погляду і почав мріяти про такий скарб для себе. Пилип з Люсею миряться.

Розділ 25 “Діамантовий берег” короткий зміст
Експедиція рушила далі, а Тимофій йшов і думав, як би йому вкрасти скарб і потім все життя розкошувати і подарувати частину матері. Експедицію застав дощ, тому вирішили поставити намети у вибалку. Куприк вирішив спробувати виставити ноги на дощ щоб підрости, але через дірку, яку він зробив, почала заходити вода в намет і Пилип вибіг спасти становище. Та вода прибувала і прибувала і Григорій Савич наказав переносити намети у інше місце.

Розділ 26 “Діамантовий берег” короткий зміст

Коли експедиція рушила на нове місце, Тимофій вирішив викрасти скарб і пішов за Явтухом, очікуючи нагоди на втілення плану. Весь цей час за експедицією слідкував дядько Гарасимчук, котрий виявився шукачем скарбів і насправді слідкував за Костем і Сашком, і то він викрав дрохвича з їхньої каші і з’їв. Та коли побачив, як Пилип з Хомою знайшли скарб, то вирішив також його вкрасти. Але коли Гарасимчук побачив Білана то схаменувся, вибачився перед собою за бажання вкрасти, і пішов до села. Але Тимофій не хотів схаменутись, тож коли він вже засунув руку у кошик на спині Явтуха, до нього підбіг Білан, схопив за руку і повів до інших членів експедиції.

Розділ 27 “Діамантовий берег” короткий зміст
Хлопці почали казати Тимофію, що вони здогадувались про його наміри, тому переховали скарб до Куприкової торби. Це засмутило Тимофія, але не через сором, а тому що в нього не вийшло вкрасти. Григорій Савич почав пробувати наставити Тимофія на чесну дорогу в житті, але відчував, що це складне завдання.

Розділ 28 “Діамантовий берег” короткий зміст
Експедиція зупинилась у хаті, де мешкала баба з онуком Мишком. Мишко був однолітком дітей. Всі відпочивали і набирались сил. Баба попросила Мишка піти і принести води, але той не хотів цього робити. Женька це почув і не міг зрозуміти, чому Мишко не допомагає бабі, хоча так само поводився дома з матір’ю. Поки він розмірковував Куприк схопив відро і приніс води, а потім ще допомагав бабусі, тому що по-іншому не вмів. Григорій Савич відніс скарб у сільраду, а коли повернувся, то до хоти принесли газету зі статтею про змагання між Галущихою і Ієреміадою. Всіх пройняла гордість за своїх, а Оля зрозуміла, що Ієреміада не така як вона думала. Згодом до хати приїхала Ієреміада, так як почула, що на експедицію напали і майже вбили Григорія Савича. Цю чутку розпустив Гарасимчук.

Григорій Савич і Ієреміада нарешті були разом. Пилип і Люся так і не зізнались у почуттях, але продовжували думати одне про одного. Та й у інших були свої думки по закінченні експедиції.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: