Що дозволило Івану Грозному взяти Казань?

До взяття Казані почав готуватися ще батько Івана Грозного – Василь III. Це була далеко не тільки військова операція. «Гібридну війну» придумали не сьогодні. Військові походи поєднувалися з цілком успішними спробами встановити прорусскую владу всередині самого Казанського ханства, або як його називали на Русі – царства.

У Казані боролися між собою за владу дві партії. Одна з них була орієнтована на Кримське ханство, інша на Москву. «Кримську» партію очолював Сафа-Гірей, який походив з роду кримських ханів. А лідером проросійської – Шах-Алі, якого руські літописи називали Шигалеем.

Звідки взялися прокрымские переваги Сафа-Гірея – зрозуміло. Це була його рідня. Але чому був орієнтований на Москву Шах-Алі? Як не дивно, база для цього була закладена першим казанським ханом Улу-Мухамедом. Справа в тому, що перемігши московського князя Василя II Темного, він як умови звільнення князя з полону зажадав розмістити в російському місті Городці мещерском великий татарський загін з сім’ями на чолі зі своїм сином царевичем Касимом. Так виникло Касимівське ханство, яке знаходилося в глибині Рязанських земель.

Всі хани, опинялися на Касимівського престолі, так чи інакше брали участь в житті російської держави. Діватися було нікуди – навколо були руські землі. Не був винятком і Шах-Алі. Він довго жив у Москві, брав участь у великокнязівських бенкетах і полюваннях, скрізь займаючи почесне місце по праву руку від государя. При цьому він був повноправним претендентом на будь-який з ординських престолів – адже він був справжнім нащадком Чингісхана.

У самій Казані визначеності не було. Угруповання знаті гризлися один з одним за владу. У цій грі Шах-Алі виступав як козирна карта. Якщо не туз, король – точно. Адже за його спиною стояло могутнє московське держава, що набирала економічну та військову силу.

Його супротивник Сафа-Гірей не міг протиставити Шаху-Алі рівною по силі підтримки. Кримське ханство і султанська Туреччина знаходилися далеко. Звичайно, за кримських татар, був той факт, що вони, по-перше, одновірці-мусульмани, а по-друге, теж татари (близькі і по крові, і по культурі). Але що там віра і культура, коли приймаються говорити гармати?

Процес захоплення Казані протікав через періодичну зміну двох основних фаз.

Фаза перша

Варто було прийти до влади антимосковської партії, як Москва пожвавлювала бойові дії. Російські війська здійснювали численні рейди по правому березі Волги, де казанські території стикалися з росіянами. Василь III та Іван Грозний завжди діяли за одним і тим же шаблоном: якщо під впливом військового тиску якийсь татарський аристократ висловлював бажання перейти на бік росіян, вони його приймали з розпростертими обіймами, жалували грошима і землями, і відправляли битися з самим татарами.

Друга Фаза

У Казані запановує ставленик Москви і починав знищую своїх конкурентів з «кримської» та інших ворожих партій. Населення якийсь час терпіло таке насильство, а потім чаша терпіння переполнялась, московський ставленик виганяли, до влади приходив представник антимосковської угруповання, і в силу знову вступала «перша фаза».

Фази змінювалися досить часто: Шах-Алі встиг побувати казанським ханом аж три рази. Таким чином, Казань втрачала сили і зсередини, і зовні.

Востаннє промосковський Шах-Алі був вигнаний у березні 1552 р.

По суті, послідовних противників Москви серед казанської знаті до того часу не залишилося. Останніми правителями Казані стали Чапкын-бек і його ставленик хан Едигер. І той, і інший вже мали багатий досвід співпраці з росіянами. Едигер брав участь в поході на Казань в 1550 р. А Чапкын-бек навіть жив у Москві і мав там хату.

Важко сказати, що спонукало цих колаборантів раптом виступити проти Івана Грозного. Може, прокинувся патріотизм. Або вони раптом вирішили, але можуть хоча б на деякий час утримати владу в татарської столиці. Не виключено також, що вони зовсім нічого не задумували, а просто грізного царя захотілося остаточно приєднати Казань і останні її правителі просто були призначені «винуватими».

Так чи інакше, молодий цар Іван Грозний пішов на рішучий штурм. На Казань було відправлено велике військо. Російський інженер Іван Виродків менше ніж за місяць побудував місто Свіяжск, що став форпостом руських сил. Кримський хан зробив спробу надати військову допомогу Казані, але не розрахував часу і місця удару. Його атака була легко відбита. Ногайські правителі, дивлячись, як розвивається ситуація, навіть і пробувати не стали. Казань опинилася перед лицем грізного супротивника, що мав чимало прихильників всередині самої Казані і добре знала про внутрішні проблеми дорогоцінного осколка Золотої Орди.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: